Vilniaus apygardos prokuratūra teismui perdavė beveik prieš pusantrų metų prie Seimo vykusių riaušių bylą. Tuomet Astros Astrauskaitės organizuotas mitingas virto nekontroliuojamu protestu: į Seimą, pareigūnus skriejo akmenys ir petardos, policijai ir viešojo saugumo tarnybai teko panaudoti dujas tramdant protestuotojus. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais. 23 jų yra protestuotojus tramdę pareigūnai, tarp nukentėjusiųjų yra ir Seimo narių. Į teisiamųjų suolą sės kone šimtas įtariamųjų.
„Šioje byloje kaltinamaisiais yra patraukta viso 87 asmenys, pagrindinis kaltinimas yra formuluotas pagal baudžiamojo kodekso 283 str. antrąją dalį – tai yra dalyvavimas riaušėse, pasipriešinimas policininkams, kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims. Provokavimas viešai smurtauti, niokoti turtą ir kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką“, – komentuoja Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Justas Laucius.
Byla labai didelė: tai 136 tomai, kaltinamųjų kone tris kartus daugiau, nei po 2009-ųjų metų riaušių prie Seimo byloje. Šioje byloje pareikšta civilinių ieškinių už kiek daugiau nei 92 tūkstančių eurų. Pareigūnams teko apklausti 317 liudytojų, 40 iš jų – Seimo nariai. Pačioje pradžioje, iš karto po riaušių buvo sulaikyti 26 įtariamieji.
„Tuomet mes nesitikėjome, kad teks sulaikyti 101 asmenį, kuriems bus pareikštas įtarimas dėl dalyvavimo riaušėse vienokia ar kitokia forma, tiesą pasakius, vėliau prokurorai nusprendė 14 asmenų tuos įtarimus panaikinti ir galutiniam taške mes turime 87 asmenis“, – kalba Vilniaus policijos viršininko pavaduotojas Marekas Gulbinovičius.
Konkrečių riaušininkų pavardžių visuomenei atskleisti prokurorai kažkodėl nedrįsta, nors daugelis jų spaudoje buvo įvardinta. Prokuroras nedrįsta visuomenei tiesiai pasakyti ir ar tarp administracine tvarka nubaustų asmenų yra valstybės pareigūnų ar Seimo narių.
„Žinot. Gal aš atsakyčiau. Vėlgi, kaip čia. Kaip ir prieš tai atsakydamas į tą klausimą – aš suprantu, žurnalistui yra smalsu konkretūs asmenys, konkretūs žmonės, leisčiau sau laikytis pozicijos, kad, na, nekalbėsim apie konkrečius asmenis. Apie jų statutą – galbūt palikime tai“, –sako Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Justas Laucius.
Dalies įtariamųjų nustatyti teisėsaugininkams nepavyko nustatyti: tai riaušių dalyviai, kurie buvo užfiksuoti riaušių vaizdo įrašuose, tačiau dėl prastos kokybės vaizdo taip ir nepaaiškėjo, kas jie tokie. Visgi daug įtariamųjų policijai nustatyti padėjo pilietiški Lietuvos gyventojai.
„Darbas susijęs, ypatingai sunkus, susijęs su 2,5 TB video medžiagos, kurią sudarė informacija iš viešųjų šaltinių, taip pat iš įvairiausio pobūdžio video kamerų, kurias reikėjo išanalizuoti ir apžiūrėti. Naudodamasis proga, aš labai norėčiau padėkoti mūsų visuomenės nariams už jų pilietiškumą, nes tyrimo metu teko gauti ne vieną pranešimą“, – tvirtina M. Gulbinovičius.
Pas aštuonis įtariamuosius atlikus kratas rasta sprogmenų, ginklų ar narkotikų. Jiems dėl draudžiamų daiktų laikymo pateikti papildomi įtarimai.
„Kratų metu, po sulaikymo įvairiose Lietuvos vietose, iš tikrųjų buvo rasti tam tikri daiktai, kurie paprastai yra uždrausti. Kalba sukasi apie narkotines medžiagas, apie ginklus, apie šaudmenis“, – teigia M. Gulbinovičius.
Sunku nuspėti, kiek galėtų užtrukti teismui perduotos bylos nagrinėjimas – labai gali būti, kad procesas užtruks ne vienus metus.