Populiacijos tyrimą atliekantys mokslininkai: daugelis nustemba sužinoję, kad persirgo Covid-19

Koronavirusas ir toliau guldo šauktinius kariuomenėje. Kęstučio batalione Žemaitijoje Covid-19 serga jau 26 būsimi kariai. Kariuomenė ramina, kad padėtis batalione valdoma, dalis šauktinių perkelti kitur. Tuo metu epidemiologai turi nekokių žinių – koronaviruso atvejų Lietuvoje jau fiksuojama tiek, kiek piko metu pavasarį. O populiacijos tyrimą atliekantys mokslininkai pasakoja, kad daugybė žmonių labai nustemba sužinoję, kad jau persirgo Covid-19. Apie aukštą besimptomių žmonių skaičių statistiką kalba ir epidemiologai.

Kol kituose kariuomenės daliniuose šiandien – Rugsėjo pirmosios nuotaikos, Tauragės rajone esančiame Kęstučio batalione džiaugsmo nedaug.

„Prasidedant mokslo metams, kariuomenė grįžta į rudeninį pratybų sezoną, tačiau vienam batalione tą sezoną reikės pristabdyti, greičiausiai“, – sako kariuomenės vado atstovas Tomas Balkus.

Per parą čia fiksuota dar 11 koronaviruso atvejų, taigi iš viso liga čia išguldė jau 26 šauktinius. Tiesa, simptomus jaučia ne visi. Dingusiu skonio pojūčiu skundėsi pirmieji trys užsikrėtusieji, kai rugpjūčio 27-ą dieną visi šauktiniai grįžo iš trumpų atostogų. Kariuomenės atstovas ramina jaunuolių tėvus – jei jie negavo žinios, kad dalinyje tarnaujantis šauktinis serga Covid-19, vadinasi, bent kol kas jis yra sveikas.

„Kiti kariai, kurie kontakto neturėjo, yra atskirti, dalį karių pervežėme į kitą batalioną, į pajūrio miestelį. Kęstučio batalione patekimas į teritoriją yra ribojamas, visi dėvi kaukes, tiek lauke, tiek viduje“, – pasakoja T. Balkus.

Iš viso dalinyje yra 450 šauktinių. Ištirti beveik pusė jų, dalies testų atsakymų dar nėra.

Tuo metu per vakar parą iš viso Lietuvoje nustatyti 23 nauji ligos atvejai. Be minėtų šauktinių, trys iš naujausių užsikrėtusiųjų susiję su rugpjūčio viduryje vykusiu „PravalFestu“. Iš viso su renginiu siejama jau 18 atvejų. Registruoti ir trys įvežtiniai atvejai – du iš Graikijos, vienas – iš Jungtinės Karalystės. Beje, šiandieniniai 23 nauji atvejai – mažiausias užsikrėtimų skaičius per dvi savaites. Tačiau apibendrinti rugpjūčio duomenys nėra optimistiški – per mėnesį susirgo 836 žmonės.

REKLAMA

„Rugpjūtį tris kartus daugiau sirgusių asmenų negu liepą. Jei palyginsime rugpjūtį su birželiu – beveik 6 kartus daugiau sergančių rugpjūtį. Dabartinis rugpjūčio mėnesio sergančiųjų skaičius beveik lygus balandžio mėnesiui. Lėtu žingsneliu, bet judam prie pavasario sergamumo“, – teigia epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Būtent balandį buvo susirgimų pikas. Tiesa, dabar ligos atvejų kreivės nekyla taip greitai, kaip pavasarį.

„Tai, kad nefiksuota staigaus šuolio, šimtų skaičiaus, rodo, kad visuomenė susiėmė, laikosi saugos priemonių ir situacija bent kol kas stabili“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Atėjo per šešis mėnesius supratimas, ką reikėtų daryti, ko nereikėtų daryti. Nesakau, kad visiems žmonėms tai taikytina, bet didelė dalis žmonių suprato, su kokia realybe susiduriam ir atsargesni“, – sako mokslininkas Mindaugas Stankūnas.

Beje, Kauno sveikatos mokslų universiteto mokslininkai, šiuo metu atliekantys tyrimą, kokia visuomenės dalis galėjo persirgti Covid-19, nustebina pačius besitiriančiuosius.

„Nemaža dalis yra besimptomiai. Jie sako – mums naujiena, kad radot antikūnių, nei simptomų jautėm, nei skundėmės, o dabar tokia situacija“, – pasakoja M. Stankūnas.

Apie besimptomių atvejų gausą kalba ir epidemiologai. Štai ir šiandien iš 23-ijų atvejų simptomų nejaučia net 14. Akivaizdu, kad tai kelia didelę grėsmę, nes sirgdami žmonės eina į darbus, pasilinksminimo vietas ir kitus užkrečia patys to nežinodami. Be to, po vasaros keičiasi ir vietos, kuriose dažniausiai užsikrečiama.

„Registruojami židiniai įmonėse. Jei rugpjūčio pirmomis savaitėmis didesnis skaičius buvo registruojamas šeimose – atostogų pradžia, grįžimai iš užsienio – buvo šeiminiai židiniai. Dabar atostogos baigėsi, susirinkome į darbus, todėl registruojami vis nauji židiniai“, – teigia D. Razmuvienė.

Beje, Lietuvos susirgimų koronavirusu rodiklis per dvi savaites jau pasiekė 17 atvejų šimtui tūkstančių gyventojų. O tai gresia apribojimais į užsienį keliaujantiems tautiečiams. Tačiau kol kas apie apribojimus kitos šalys nepranešė, visos jos taiko skirtingus kriterijus, kada užsienio valstybę įtraukti į rizikos sąrašą.


Rašyti komentarą...
E
Elena
2020-09-01 21:18:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kada baigsis tas cirkas su tuo kovidu gydykit žmones sergančius rimtomis ligomis neužsiiminėje nesamonėmm negi dar nenusibodo.miršta vos ne šimtamečiai ir visi nuo kovido juokingaiu ir būti negali.
Atsakyti
-3

N
Nuomonė
2020-09-01 21:29:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Labai nuoširdžiai linkiu visiems jūsų ,degradų vaikams iš - žiniasklaidos, verygos, skvernelio ir, visų prisidedančių prie savo tautos naikinimo, tokios lemties kad keiktu savo tėvelius iki grabo lentos, o senatvėj ,kad puodelio vandens nesulauktų!!!!
O ŠIS VIRUSAS YRA ŽINOMAS JAU NUO 1960 METŲ, TAIP, KAD MES VISI JĮ TURIM IR SENIAI SU JUO SUGYVENAM, BET NESERGAM!!! SERGA ŽINIASKLAIDA IR VALDŽIA!!!! UŽTEKS POLITIZUOT KAŽKOKIUS VIRUSUS, ŠAŠAI ANT TAUTOS KŪNO!!!!!
Atsakyti
-6

J
Jo
2020-09-01 21:52:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kaip suprast guldo šauktinius? Serga besimtome forma arba slogos simptomai.
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (11)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų