Negalią turintys žmonės negali atsidžiaugti įgyvendinta naujove: „Tai yra galimybė būti laisvam“

Seimas nuo liepos 1 dienos įteisino tokią paslaugą kaip nuolatinę, kuri, pasak parlamentarų padės neįgaliesiems ne tik integruotis į visuomenę, bet ir sukurs darbo vietas – asmeniniai asistentai galės užsidirbti 900 eurų, o neįgaliųjų artimieji sugrįš į darbo rinką.

Cerebriniu paralyžiumi sergančiai Vidmantei iš autobuso padeda išlipti jos asmeninis asistentas Kristijonas. Socialinį darbą studijuojanti mergina pasakoja, kad Kristijonas jai padeda įveikti neįgaliam asmeniui neprieinamas vietas, keliauti, susitvarkyti įvairius reikalus, apsipirkti, o kai vykdavo paskaitos ir renginiai, palydėdavo ir ten.

Vidmantė sako, kad asmeninis asistentas padeda susitvarkyti ne tik su fizinėmis, bet ir psichologinėmis problemomis, ypač per karantiną, ir jo buvimas yra labai svarbi negalią turinčio žmogaus gyvenimo dalis.

„Tai yra galimybė būti laisvam. Galimybė būti nepriklausomam ir nepriklausomam nuo kitų asmenų. Šiuo atveju tėvų, artimųjų“, – sako studentė Vidmantė.

Kristijonas Vidmantės asistentu dirba metus. Mergina džiaugiasi, kad ji pati galėjo išsirinkti savo asistentą, o jo paslaugos jai nieko nekainuoja. Šiuo metu miestų savivaldybėse vykdomas pilotinis asmeninių asistentų neįgaliesiems projektas, kuris finansuojamas iš Europos sąjungos lėšų.

„Uždarbis minimumas yra dabar. Nežinau kas bus po projekto pabaigos, ką nuspręs, bet kol kas yra taip. Tik gerai, kad nereikia patiems neįgaliesiems apsimokėti paslaugas“, – pasakoja asmeninis asistentas Kristijonas Koskus.

Pasibaigus projektui, nuo liepos 1 dienos Kristijonas Vidmantės asistentu galės įsidarbinti jau pilnu etatu. Seimas pritarė asmeninio asistento neįgaliesiems paslaugos įteisinimui ir už tokį darbą mokės iš valstybės lėšų.

Asmeniniu asistentu galės tapti su neįgaliuoju giminystės ryšiais nesusiję asmenys, išklausę kelių valandų įžanginius individualaus priežiūros personalo mokymus. Pasak Seimo nario Justo Džiugelio, asmeninio asistento paslaugų įteisinimas neįgaliesiems padės ne tik lengviau integruotis į visuomenę ir tapti savarankiškesniais, bet ir sukurs naujas darbo vietas.

REKLAMA

„7 dienas per savaitę ir 4 valandas per dieną ir tokio asistento atlyginimas svyruos nuo 800 iki 900 eurų. Tai pakankamai didelė pinigų suma“, – teigia Seimo narys Justas Džiugelis.

Tiesa, neįgalieji, kurių valstybės remiamų pajamų dydis viršija 256 eurus už asmeninio asistento paslaugas turės susimokėti ne daugiau kaip 20 procentų nuo savo gaunamų pajamų. Asmenys, kurių pajamos mažesnės nei 256 eurai, tokias paslaugas gaus nemokamai. Vidmantės mama Kristina sako, kad ne visi neįgalieji galės sau leisti turėti asmeninį asistentą

„Vienas iš skurstančiųjų sakykim faktorių yra neįgalieji. Jie neturės kaip susimokėti“, – kalbėjo Vidmantės mama Edita Navickienė.

Galintys susimokėti už asmeninio asistento paslaugas, jomis galės naudotis vidutinių ir didelių specialiųjų poreikių lygį turintys neįgalieji. Pasak Seimo nario Tomo Tomilino, tokiu būdu neįgaliuosius slaugantys artimieji galės grįžti į darbo rinką.

„Ši pagalba bus tikslingesnė, naudingesnė žmogui ir žmogus galės ją būtent pasirinkti pagal savo gyvenimo situaciją ir atlaisvinti savo šeimos narį, jeigu tokį turi, kuris jam padeda“, – sako Seimo narys Tomas Tomilinas.

Kad asmeninio asistento pagalba labai reikalinga ir šeimos nariams slaugantiems neįgaliuosius, antrina ir Vidmantės mama Kristina.

„Man kaip mamai labai daug laisvo laiko lieka. Aš nedirbanti, aš turiu kitus vaikus, aš turiu labai aktyviai dalyvauju nevyriausybinių veikloje, tai labai daug laiko atima. Praktiškai 8 valandas aš esu rami“, – pasakoja E. Navickienė.

Tačiau ne visi tėvai galės džiaugtis asmeninio asistento pagalba negalią turintiems vaikams, nes ši paslauga mažiesiems teikiama nebus. Judėjimo negalią turinčio Roko tėtis Andrius Stasiukynas, tėvų auginančių vaikus su negalia asociacijos „Lietuvos Spina Bifida ir Hidrocefalija“ atstovas sako, kad tėvai ir negalią turintys jų vaikai yra paliekami likimo valiai.

REKLAMA

Dažnai manoma, kad jeigu negalią turi vaikas, tai  šeimos, o ne valstybės rūpestis. Pasak vyro, asmeninio asistento paslaugų teikimas negalią turinčiam vaikui labai palengvintų šeimų gyvenimus.

„Asistentas vaikui jisai padėtų pilnavertiškai šeimai labiau prisitaikyti ir gyventi tą įprastą visuomenei gyvenimą“, – teigia Roko tėtis Andrius Stasiukynas.

Politikai sako, kad valstybės biudžete asmeninio asistento paslaugas teikti ir negalią turintiems vaikams lėšų neatsirado. Nuo liepos 1 dienos negalią turintys žmonės norėdami gauti asmeninio asistento paslaugas galės kreiptis į savo savivaldybės socialinės rūpybos skyrių arba pasiūlyti  pasirinktą asmenį tapti savo asistentu.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų