Mokslininkai vardija kelias priežastis, kodėl sergamumo rodikliai prastėja

Lietuvoje prasideda trečioji koronaviruso banga, tokią žinią šiandien išplatino Lietuvos statistikos departamentas. Mat COVID-19 sergamumo rodikliai vėl pradėjo augti. Mokslininkai ir epidemiologai išvadų daryti neskuba: viliasi, kad pablogėjimas laikinas, tačiau tuo pačiu neatmeta galimybės, kad daugiau Lietuvos gyventojų nustojo paisyti karantino taisyklių.

Nors dauguma žmonių laukia kito karantino švelninimo etapo, panašu, kad įvykių scenarijus gali pasisukti ir visiškai priešinga linkme. Lietuvos statistikos departamentas perspėja apie trečią koronaviruso bangą.

„Atsilaisvino tam tikri sektoriai, atsirado žmonių mobilumas, ką rodo mobilumo duomenys. Žmonės pradėjo judėti, galbūt tai yra ir nuovargis nuo karantino sąlygų, bet mūsų sergamumas nuo 18 dienos, 238 iki 243 per 14 dienų 100 tūkstančių atvejų. Visos kreivės yra kylančios į viršų“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos patarėja Rasa Kiūdytė.

Statistikos departamentas vėliau patikslino, kad trečioji banga – per stiprus pavadinimas prastėjimo tendencijai apibūdinti, tačiau tai nekeičia fakto, kad 2 savaičių sergamumas, kuris šiuo metu siekia 242 atvejus 100 tūkstančių gyventojų, kyla kartu su teigiamų COVID-19 testų dalimi. Šiuo metu vienas iš 13 pasitikrinusių gyventojų sužino, kad serga COVID-19. Prieš savaitę šis rodiklis buvo geresnis, blogų žinių sulaukdavo vienas iš 14.

Mokslininkai nemato vienos ryškios priežasties, kodėl sergamumo rodikliai prastėja, dėl to išskiria galimus veiksnius.

„Buvo daug informacinių žinučių, kad apskritai, tie duomenys blogi, skaičiai blogėja, situacija bloga, ir apribojimai nereikalingi ir taip toliau. Žmonės gal jais patikėjo. Jeigu yra 10-20 procentų žmonių, kurie nesilaiko apribojimų, spjauna, paveikti to ir nesilaiko, na tai epidemija ir plinta“, – pasakoja Sveikatos ekspertų tarybos narys Vaidotas Zemlys-Balevičius.

Ekspertai išvadų daryti neskuba, kol kas neatmeta scenarijaus, kad COVID-19 sergamumo rodiklių pablogėjimas tik laikinas.

„1 variantas, kad mes turime profilaktinį testavimą ir mes pagauname daugiau sergančiųjų ir čia yra laikinas sustojimas“, – teigia V. Zemlys-Balevičius.

REKLAMA

„Dar negalima drąsiai teigti, daryti tokios išvados, kad mes jau pradedame trečią pandemijos bangą. Reikia stebėti situaciją, bent šią savaitę, žiūrėti, koks toliau bus atvejų skaičius, kiek teigiamų atvejų“, – kalbėjo epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Prie sergamumo rodiklių prastėjimo galėjo prisidėti ir COVID-19 atmainos. Sveikatos apsaugos ministerija vardija sąrašą valstybių, kuriose randama vis daugiau sparčiau plintančio mutavusio koronaviruso.

„83 pasaulio šalys yra paskelbusios, kad jose yra plitimas Jungtinės Karalystės mutacijos. 17 šalių yra pranešusios apie Brazilijos mutaciją ir PAR mutaciją jau turi pripažinusios 40 šalių“, – sako R. Kiūdytė.

Norėdama sulėtinti viruso atmainų plitimą, valdžia sugriežtino karantino taisykles į Lietuvą atvažiuojantiems vilkikams. Anksčiau į šalį grįžusiems vairuojamas buvo tik rekomenduojama izoliuotis, dabar ši apsaugos priemonė tapo privaloma.

„10-imt dienų karantinuosis tai mašina stovės, kas važiuos? Kiek mano visi pažįstami važinėja, visi nesirgo, ir pirmame karantine, ir antrame karantine“, – pasakoja vilkiko vairuotojas Saulius.

„Kažkoks absurdas yra, nes grįžtant ir su šeima karantinuotis gali, o šeima paskui kažkur gali eiti, nematau logikos, nes mes sėdime saugiai mašinoje visur pakrovimuose mums draudžiama išlipti“, – teigia vilkiko vairuotojas Marijus.

„Tolimųjų reisų vairuotojas yra labiausiai apsaugotas, nes jis turi kabiną, yra sumažinti kontaktai užsienio valstybėse iki minimumo“, – kalbėjo „Linava“ viceprezidentas Vytas Bučinskas.

Izoliuotis nereikės tiems vairuotojams, kurie per Lietuvą važiuoja tranzitu, arba pasikrovę, pridavę krovinį iškarto palieka valstybę. Vyriausybė žadėjo trečiadienį pratęsti diskusijas apie galimą karantino švelninimą, tačiau jei sergamumo rodikliai pradės blogėti, gyventojai gali sulaukti ir priešingų rezultatų, dar griežtesnių apribojimų.


Rašyti komentarą...
t
teigia
2021-02-22 21:30:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
linavos atstovas. Tai pasakykit ar vairuotojas is tos kabinos neislipa? Pirma skirtingose vietose stoja uzsipirkti maisto. Stoja degalinese, vaiksto skirtinguose vietuose i tualetus bei dusus. pakrovimas iskrovimas, muitine, transporto inspekcija. O kur dar bendravimas aikstelese su kitais furistais. Tai kas turi didesne tikimybe platint virusas? Zmogelis kurio marsrutas namai-darbas, parduotuve-namai, ar furistas kuris blaskosi neaisku po kokias patalpas ir bendrauja neaisku su kuo.
Atsakyti
0

S
Skaitytojas
2021-02-22 22:12:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tegu buna 3 ir 4banga taip ar taip
Atsakyti
0

S
Skaitytojas
2021-02-22 22:12:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tegu buna 3 ir 4banga taip ar taip
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų