Lietuvos paaugliai – vieni daugiausiai rūkančių Europoje: juos vilioja naujoviški tabako gaminiai

Pasaulio sveikatos organizacijos analizė atskleidė, kad Lietuvos paaugliai išlieka tarp daugiausia rūkančių visoje Europoje. Aiškėja, kad tradicines cigaretes Lietuvoje ir toliau sėkmingai keičia naujoviški tabako gaminiai, kaitinamas tabakas ir elektroninės cigaretės ir būtent tokius tabako gaminius dažniausiai renkasi jaunimas. Specialistai sako, kad pardavėjai nepilnamečius cigarečių pakaitalais vilioja visokiais įmanomais būdais.  

Kartą per ketverius metus Lietuvos mokslininkai tiria šalies vaikų gyvensenos ir sveikatos būklę. Tyrėjai ne tik aiškinasi kaip vaikai maitinasi, ką valgo, bet ir kokius žalingus įpročius jie turi, kiek daug rūko. Šiame Lietuvos sveikatos mokslų universiteto tyrime dalyvauja daugiau nei 4-i tūkstančiai 5, 7 ir 9 klasių moksleivių.

2002-aisiais pusė tirtų moksleivių prisipažino, kad yra bandę rūkyti, 2018-aisiais tokių buvo fiksuojama mažiau, 36-i procentai.

Nuolat rūkančiųjų skaičiai keičiasi lėčiau. 2002-aisiais kas 5-as moksleivės aiškino, kad rūko reguliariai. Po 16-os metų ši dalis susitraukė iki kas aštunto vaiko.

„Tų, kurie yra rūkę, 30-ies dienų bėgyje bent kartą, tas procentas yra stabilus, tai jis mažėjimo nerodo, tas pabandymas jis nuolat yra“, – sako Pasaulio sveikatos organizacijos atstovė Ingrida Zurlytė.

Specialistus neramina auganti tendencija, mat, paprastas cigaretes keičia naujoviški gaminiai. Jei 2014-aisiais, elektronines cigaretes ar kaitinamo tabako gaminius išbandė kas ketvirtas mokinys, 2018-ais tokių vaikų Lietuvoje jau daugiau nei trečdalis. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas aiškina, kad šių gaminių pardavėjai ieško būdų kaip prieiti ne tik prie suaugusiųjų, bet ir prie nepilnamečių.

„Lietuvoje dažniausiai yra vartojamas prototipas tų naujoviškų tabako gaminių, tai „iQOS‘as“. Lygtai iš vienos pusės įstatymas labai aiškiai sako, kad tabako gaminių reklama uždrausta. Jeigu mes kalbėtumėme apie tą lazdelę, „stick‘ą“, kurį mes įdedam į tą prietaisą, tai lyg ir nereklamuojame, bet kalbant apie tuos prietaisus šitos reklamos, visokio skatinimo, rinkodaros priemonių šiai dieną yra apstu“, – pasakoja departamento atstovė Gražina Belian.

REKLAMA

Anot specialistų, naujoviškų tabako gaminių pardavėjai stengiasi išnaudoti kiekvieną spragą, kartais net nelegaliai remia socialinių tinklų žvaigždes.

„Tikrai yra rinkodara per tuos vadinamus influencerius, per lietuviškas žvaigždes, kur savo socialiniuose profiliuose tam tikrą informaciją tikėtina, kad tam tikrais atvejais tikrai ne todėl, kad jis pats atsikelia, šiandien sugalvoja, bet todėl, kad už tai buvo sumokėta“, – teigia G. Belian.

Vaikų psichiatras Linas Slušnys aiškina, kad elektroninių cigarečių ir kaitinamo tabako produktų pardavėjams vaikus daug lengviau įtikinti nei suaugusiuosius.

„Dažniausiai jos visos parduoda didelį gėrį, atsipalaidavimą, laiko kartu praleidimą. Vaikai, kurie dar nesugeba susieti tų dalykų, perspektyvos tolimos sveikatai, susieti su tuo veiksmu, kuris yra dabar, jiems yra labai sudėtinga atsispirti“, – kalbėjo vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys.

Elektroninių cigarečių ir kaitinamo tabako produktų pardavėjai aiškina, kad į vaikus nesitaiko.

„Priskirti, kad šitie gaminiai yra kažkaip nutaikyti į nepilnamečius, tai yra nepagrįsta, neparemta jokiais įrodomais, ir visiškai į tai neatsižvelgiama, kad tie nauji pobūdžio gaminiai yra galai sveikesnė alternatyva tiems asmenims, kurie vartoja tabako gaminius ir ieško tiesiog kitokių alternatyvų“, – sako Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdomasis direktorius Arnas Neverauskas.

Tačiau Pasaulio sveikatos organizacijos šie argumentai neįtikina. Kaitinamą tabaką, elektronines bei įprastas cigaretes sveiktos specialistai vertina vienodai. Esą visi gaminiai gali privesti prie priklausomybės, kenkia sveikatai.

„Nikotinas konkrečiai rūkymas arba garinimas. Išreguliuoja smegenų neurotransmitorius, tai yra tas molekules, kurios atsakingos už nuotaiką, už susikaupimą, už koncentraciją. Po truputį bandant tuos gaminius jauno žmogaus smegenys gali priprasti ir nebefunkcionuoti. Jaunas žmogus, vaikas, paauglys gali jausti abstinencijos simptomus ir nebegalėti mesti rūkyti“, – pasakoja šeimos gydytoja Viktorija Andrejevaitė.

REKLAMA

Šeimos gydytoja Viktorija Andrejevaitė aiškina, kad paaugliai Lietuvoje per daug lengvai gali nusipirkti elektroninių cigarečių skysčio. Mat, dalis įmonių Lietuvoje pažeidinėja įstatymus, be perstojo moka baudas, tačiau neuždaro internetinių parduotuvių.

Ne gana to, nelegalioje rinkoje Lietuvoje galima lengvai nusipirkti gaminių, kuriuose nikotino koncentracija kelis kartus viršija leistinas normas.

Šiuo metu Seime parlamentarai svarsto daugybę pataisų, kurios galėtų dalį problemų išspręsti, tačiau kada griežtesnės naujoviškų tabako gaminių kontrolės priemonės pradės veikti – neaišku.


Rašyti komentarą...
B
Blaivininkas
2020-06-01 21:56:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tabakas, kaip ir alkoholis, su valdžios palaiminimu puošiamas, liaupsinamas, tebelaikomas maisto parduotuvėse , spaudos kioskuose, todėl keista, kad dar ne visi vaikai rūko.
Atsakyti
0

N
Ner uzimtumo
2020-06-01 22:23:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mano augime vasaros atostogos praeidavo dirbant yvairiu darbus, o dabar jaunimelis trali vali darbelio jokio tik pramogos iš blogos pusės tai ko norėti jie ir gerineje ir parko ir koky daiktą ne vietoje padėta nugvelbė taip ir gyvena arba koky zmogely apvage aš tokių daug matau arba primusa mano augime šito nebuvo mano manymu bloga politika ir valdze ,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,
Atsakyti
0

N
Nuomonė
2020-06-01 23:06:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
O ko jūs norit iš tokių vaikų, kurie žino savo teises, o pareigos kelnių kišenėj paslėptos!! Tokia sistema sugalvota. O kas darosi prieglaudose- narkomanija ,prostitucija , alkoholis liejasi laisvai!!! Juk to ir siekėt 30 metų !!!! Tai ko jaunimu skundžiatės??! Geras mūsų jaunimas!!!! Kurie neatimti užaugo, šeimoj, tie ,kad ir vargo matę, bet bus geri, o kuriuos zonderkomandos atiminėjo, tie ir iki jūsų erodų daeis, palaukit.....
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų