Lietuviai bando išvengti kaukių: gudruoliai imasi įvairiausių būdų

Su privalomu kaukių dėvėjimu susitaiko ne visi. Lietuvoje daugėja gyventojų, kurie mėgina apeiti šią taisyklę. Tokie gudruoliai kuria permatomas, kiauras kaukes ir giriasi, kad pareigūnai jų nestabdo. Sveikatos apsaugos ministerija įspėja – netikros apsaugos priemonės užtraukia lygiai tokią pat baudą kaip ir visiškas kaukės nedėvėjimas. O baudų sulauks ir bandantieji apeiti saviizoliaciją – į jų duris aktyviau belsis tikrinantys specialistas. 

Nosį ir burną gaubia, tačiau visiškai permatoma. Toks pasityčiojimas iš apsauginių kaukių internete susilaukia vis daugiau dėmesio. Tarp parduodamų yra ir gaminamų iš labai plonos medžiagos, ir su tokiomis skylėmis, pro kurias lengvai telpa net pirštas.

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Lietuviai bando apeiti kaukių devėjimą: gudruoliai imasi įvairiausių būdų

Štai, ką mano gyventojai:

„Čia ne kaukė, ji nieko nedengia.“

„Kaukės yra apsaugoti žmones. Reikia užsidengti, o čia yra kiaura, nieko neapsaugo.“

„Ne baudų čia reikia stengtis išvengti, o apsisaugoti ir viskas. Ir kitus apsaugoti.“

„Ne žinoma, ne. Tas virusas plinta, kaip jam patinka, mes apsisaugom, o ji rizikuoja.“

Tokias kaukes kitiems parduodantys žmonės nė neslepia, kad permatoma medžiaga specialiai naudojama tik tam, kad apsilankius parduotuvėje būtų galima išvengti baudos.

„Aš kuriu lengvo kvėpavimo kaukes ir tai yra alternatyva tiems, kas kaukes nešioja vien tik dėl baudos, tiems, kas nenori apsunkinti kvėpavimo ir gadinti savo sveikatą. Žmonės perka, kiek turėjau, visas pardaviau, laukiu, kol siuvėjos paruoš naują didelį užsakymą“, – sako kaukių siuvėja Natalija Čučuk.

Pardavėjams antrina ir žmonės, kurie panašias kaukes siuvasi tik sau, ir savo artimiems pažįstamiems:

„Tikslas yra paprastas, kadangi žmonės nori laikytis valstybės nurodymų, tačiau toliau laisvai kvėpuoti, tai tokia kaukė yra galimybė. Kaukė vieno sluoksnio, vieno tvirto sluoksnio susirgimo tikimybę, pusantro procento. Tai aš manau, kad žmogaus laisvė yra pasirinkti, ar sumažinti COVID tikimybę pusantro procento, ar toliau laisvai kvėpuoti, kas svarbiausia.“

REKLAMA

Skylėtas arba iš labai plonos medžiagos pagamintas kaukes visuomenės sveikatos specialistai vadina apsaugos priemonių parodija.

„Jeigu tos kaukes ten pagamintos, su briliantais, su skylėmis megztomis, visokiais grožiais papuoštos, jos tikrai absoliučiai neneša jokios naudos, neapsaugos visiškai nuo nieko. Ne tik tai nuo lašelių, kurie pasklinda, bet ir apskritai, nei ji dengia ta kaukė, nei ji slepia veidą“, – pasakoja epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Sveikatos specialistai taip pat naikina permatomų kaukių pardavėjų skleidžiamą mitą, kad įprastos medicininės kaukės ar respiratoriai kenkia sveikatai.

„Labai daug yra padaryta Lietuvos mokslininkų tyrimų dėl kaukių medicininių, respiratorių tam tikrų rūšių dviejų, ir tikrai yra įrodyta, kad kaukės, kad ir tos medicininės kaukės, jos apsaugo, jeigu žmonės nešioja, abu žmonės nešioja tas kaukes. Tikrai viruso lašeliams pasklisti yra galimybės labai nedidelės“, – teigia D. Razmuvienė.

Ir priduria, kad su koronavirusu kovojantys gydytojai respiratorius ir kitas apsaugos priemones nešioja kasdien.

„Apranga yra 3 kartus sudėtingesnė. Ir šiandien teko bendrauti su vienu gydytoju, sakau, kaip jūs atlaikote. Sako, normaliai, mes pripratome. Ten yra ir respiratorius, ir akiniai, ir skydelis. O čia nešioti tik tai kaukę“, – kalbėjo D. Razmuvienė.

Prekybos centrų apsaugos darbuotojai, ar policijos pareigūnai susidūrę su permatomų, skylėtų kaukių dėvėtojais gali juos sustabdyti. Jeigu bus nustatyta, kad kaukė nėra apsauginė, faktiškai nedengia nosies ir burnos, baudos išvengti nepavyks.

„Tai nėra apsaugos priemonė, tokį asmenį dėvint šita parodijuojančią veido apsaugos priemonę, tikrai galima bausti. Yra pagrindas bausti, nes tai nėra apsauginė veido kaukė“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Galina Zagrebnevienė.

„Kai kyla abejonių, ar šita priemonė dengia nosį ir burną, tais atvejais policijos pareigūnai gali kreiptis į sveikatos apsaugos ministeriją ir bus padaryta ekspertizė“, – pasakoja Policijos departamentas atstovas Audrius Čiupala.

REKLAMA

Žmonės, kurie uždarose viešose vietose nedengia burnos ir nosies, ar tai daro netinkamai, gali sulaukti baudos nuo 500 eurų. Tiesa, panašu, kad dauguma gyventojų susitaikė su privalomu kaukių nešiojimu.

Dvi dienas iš eilės policijos pareigūnai nesutiko piliečių, kuriuos tektų už tai bausti, nors rugpjūčio pradžioje kaukių nedėvėjimo pažeidimai buvo fiksuojami nuolat.

Kiek kita situacija su saviizoliacija. Čia fiksuojamų pažeidimų kreivė šokinėja, žmonės nuolat pažeidinėja taisykles.

„Kiekvieną dieną yra nustatoma pažeidimų, kad žmogus nesilaiko tos saviizoliacijos. Ir tokiais atvejais tie pažeidimai yra surašomi. Negalima būtų pasakyti, kad pažeidimų dėl saviizoliacijos mažėja. Dėl saviizoliacijos nesilaikymo vakar policija ir kiti pareigūnai nubaudė 7 žmones“, – teigia A. Čiupala.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai pradėjo intensyviau tikrinti, ar žmonės laikosi taisyklių ir dvi savaites iš tiesų neina iš saviizoliacijos vietos.

Kiekvieną savaitę atsitiktinai specialistai patikrins, kas penktą izoliacijoje esantį žmogų.


Rašyti komentarą...
o
ona
2020-08-22 11:51:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
o visai nesenai ponas veryga tvirtino , kad užtenka skara ar šaliku prisidengti.. kaip greit persigalvojo, kai užpirko kaukių kosmine kaina
Atsakyti
-4

?
?
2020-08-22 11:37:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
O jus irodykit kad kaukės apsaugoja kitus kokie tyrimai tai irodo duokit pvz .O nepilstykit iš tuščio i kiauro
Atsakyti
-7

?
?
2020-08-22 11:41:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
kaikurie pvz šiauliuose kurie buvo prisirakine prie medžiu taipat norėjo uždėt baudas o ką pasakė teismas jei valdžia saugotu žmones tai tikrintu tikrai ne nuotoliniu budu bet jie tik imituoja nes verslas ir bauduoja žmones varydami į skurda nes ir kaukės nepigios
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (19)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų