REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva pirmą kartą dalyvaus vaisto nuo COVID-19 klinikiniuose tyrimuose. Eksperimentinis gydymas austrų sukurtu vaistu vyks Kauno klinikose. O medikai jau laukia Europos Sąjungoje pripažintų preparatų, bet Sveikatos apsaugos ministerija kol kas negali pasakyti nei dozių, nei datos.

Lietuva pirmą kartą dalyvaus vaisto nuo COVID-19 klinikiniuose tyrimuose. Eksperimentinis gydymas austrų sukurtu vaistu vyks Kauno klinikose. O medikai jau laukia Europos Sąjungoje pripažintų preparatų, bet Sveikatos apsaugos ministerija kol kas negali pasakyti nei dozių, nei datos.

REKLAMA

O farmacinės kampanijos jau skelbia sukūrusios tabletes ir kapsules koronavirusui gydyti, tiesa, vaistai dar nepatvirtinti. Kauno klinikos pradeda vaisto nuo COVID-19 klinikinius tyrimus. Lietuva pateko tarp 8 valstybių, išbandysiančių austrų sukurtą naują vaistą

„COVID-19 ligai skirtas vaistas – toksai bus pirmą kartą išbandomas tiek Kauno klinikose, tiek Lietuvoje išbandomas“, – sako Kauno klinikų anesteziologė-reanimatologė Vilma Traškaitė-Juškevičienė.

Šį preparatą jau išbandė Prancūzija, rezultatai – džiuginantys. Pavadinimo dar neturintis vaistas lašinamas į veną. Jis skiriamas pacientams, sergantiems vidutinio sunkumo COVID-19 liga. 

REKLAMA
REKLAMA

„Apsaugo vidinį kraujagyslių sluoksnį nuo pažeidimo, nuo tokio suaižėjimo, kuris įvyksta infekcijos metu. Šitas vaistas būtų skirtas tam, kad būtų sumažintas ligos progresas ir kad pacientui sergančiam COVID-19 liga nereikėtų intensyviosios terapijos. Jis būtų skiriamas tada, kai pacientas dar sąlyginai geros būklės, bet jam jau pasireiškęs papildomo deguonies poreikis ir jam reikalingas gydymas ligoninės terapiniame skyriuje“, – teigia V. Traškaitė-Juškevičienė.

REKLAMA

Eksperimentiniam gydymui turi pasiryžti 30 pacientų. Kaip seksis juos įkalbėti? Medikai nusiteikę optimistiškai.

„Tikimės, kad pacientų nereikės per daug įkalbinėti, nes, jei pacientas sunkiai serga, jaučia dusulį – tai dažnai pacientai sutinka ir su nepatvirtintais vaistais, bet kokiu atveju, mes nenorime paciento įkalbėti per prievartą“, – kalba V. Traškaitė-Juškevičienė.

Iki šiol specifinių vaistų, skirtų gydyti tik COVID-19, nebuvo. Tačiau pacientams buvo skiriami įvairūs kitas ligas gydantys preparatai, kai mokslininkai įrodė, kad jie padeda ir sergantiems koronavirusu.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai remdisiviras ir deksametazonas, tačiau jie turi būti vartojami tik ligoninėje. Jokiu būdu ne namie. Turime daug pagalbinių, simptominių vaistų, taip pat turime plazmą pacientų, kurie persirgo covid-19 liga“, – sako Kauno klinikų klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė.

Jokių vaistų koronavirusui įveikti patys žmonės kol kas negali įsigyti ir greičiausiai dar ilgai negalės. Tad medikai ragina nepasitikėti šarlatanais, siūlančiais neva stebuklingai veikiančius preparatus.

„Nei kažkokios geriamos tabletės, nei purškalai į nosį, ar į burną, ar į ausis. Jokių specifinių vaistų nuo COVID-19 ligos šiuo metu tikrai negalima įsigyti niekur – nei vaistinėje, nei turguje, nei iš po stalo, nei virš stalo – niekur“, – kalba S. Stankevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tik prieš porą savaičių Europos sąjungoje patvirtinti pirmieji vaistai būtent nuo COVID-19. Jų efektyvumas apsaugant nuo mirties – daugiau kaip 70 procentų. Tai monokloninių antikūnų preparatai, lašinami į veną. Lietuvos medikai vis garsiau kalba, kad itin laukia šių vaistų, gelbstinčių dviem atvejais.

„Tiems pacientams, kuriems nesusidarė atsakas po vakcinos arba kurie pasirinko nesiskiepyti ir užsikrėtė COVID-19 liga. Galėtume kaip pasyvią profilaktiką duoti, jeigu jie sutiktų. Ir yra kita grupė monokloninių antikūnų, tai tokie vaistai, kurie sustabdo tą citokinų audrą, ūminį atsaką, kai jau pacientas serga sunkiai, guli ligoninėje. Kai nepadeda kiti preparatai, bet dar nereikia intensyvios terapijos ir yra auksinė valanda“, – tikina S. Stankevičiūtė.

REKLAMA

Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija kol kas negali pasakyti, kada ir kiek pirmųjų dozių monokloninių antikūnų preparatų pasieks Lietuvą.

„Apie skaičius nenorėčiau kalbėti, o dėl datų, dėl tiekimo, nėra iki galo aiškumo, bet niekur nevėluojame, tai, kai tik jie atvažiuos, mes tikrai garsiai pasakysime, kad turime šiuos medikamentus savo arsenale kovoje su pandemija“, – sako sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.

„Kiek aš žinau, visai Europos Sąjungai išankstine sutartimi yra užsakyta 55 tūkstančiai dozių. Tai nėra daug. Tai būtų paskirstoma pagal kvotas, pagal gyventojų skaičių arba pagal epidemiologinės situacijos poreikį“, – kalba nacionalinio vėžio instituto imunologas Marius Strioga.

REKLAMA

O didžiosios farmacijos kompanijos žengia toliau ir jau skelbia būsimą perversmą gydant COVID-19 ligą. Patvirtinimo laukia du nauji vaistai – kapsulėmis ir tabletėmis. Sukurti vos per pusantrų metų.

„Tiek „Pfizer" kompanijos „Paxlovid" vaistas, tiek „Merck" molnupiraviras perspektyvūs vaistai – jų patogumas, kad jie gali būti vartojami kapsulėmis ar tabletėmis, bet jie turi būti pradėti vartoti per 5 pirmas dienas nuo simptomų pasireiškimo pradžios ir vartojami 5 dienas, ir skirti tik tiems žmonėms, kuriems yra rizika, kad liga progresuos į sunkią ar mirtiną“, – teigia M. Strioga.

Kaip sako Marius Strioga, siūlomi vis nauji vaistai nuo COVID-19 leis išvengti daugybės mirčių ir gal net panaikinti sveikatos apsaugos sistemos „perkrovą”. Vis dėlto medikai pabrėžia, kad vaistai jau pasekmių gydymas, o sumažinti riziką užsikrėsti ar lengviau sirgti šia mirtį sėjančia liga – padeda tik skiepai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų