• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis baigiantis NATO viršūnių susitikimui Vilniuje sakė, jog iš šio susitikimo „daug kas tikėjosi daugiau”. Tačiau, anot Rytų Europos studijų centro vadovo, politologo Lino Kojalos, Lietuvos tikslai buvo realizuoti, o priimti sprendimai taip pat nuteikia optimistiškai.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis baigiantis NATO viršūnių susitikimui Vilniuje sakė, jog iš šio susitikimo „daug kas tikėjosi daugiau”. Tačiau, anot Rytų Europos studijų centro vadovo, politologo Lino Kojalos, Lietuvos tikslai buvo realizuoti, o priimti sprendimai taip pat nuteikia optimistiškai.

REKLAMA

Pokalbis su L. Kojala – TV3 žinių „Dienos komentare“.

NATO viršūnių susitikimo išvakarėse prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė, kad nieko naujo šitame susitikime nebus, kad bus kartojamos senos formulės, tas pats, kas jau buvo pasakyta Madrido samite. Ar jūs sutinkate su tokiu vertinimu, kad čia nieko naujo iš esmės ir neįvyko?

Jei kalbėtume apie deklaracijos tekstą – taip. Turbūt naujų tezių mes neišgirdome, buvo pakartota, kad Ukraina taps NATO nare, bet tos formuluotės buvo pakankamai abstrakčios, neturinčios jokio konkretaus laikotarpio ar panašiai.

REKLAMA
REKLAMA

Bet vis tik buvo žengti praktiniai žingsniai, kurie labiau integruoja Ukrainą į NATO jau dabar. Pavyzdžiui, atsisakyta narystės veiksmų plano, kaip kliūties tam, kad narystė įvyktų. Be to, yra įkurta ir pirmą kartą Vilniuje susitiko NATO-Ukrainos taryba. Kitaip tariant, Ukraina sėdi su NATO šalimis dar nebūdama pilnaverte nare, kelia saugumo ir kitas aktualijas, ir galės tą daryti ateityje.

REKLAMA

Daugiausiai ir buvo kalbama apie Ukrainos narystę, pakvietimą ar nepakvietimą, bet ne mažiau kalbama net apie mūsų – NATO Rytų flango – gynybą. Ar šitoje vietoje yra praktinės pažangos?

Tikrai labai reikšmingas žingsnis į priekį. Regioniniai gynybos planai buvo patvirtinti, juos sudaro tūkstančiai puslapių, kurie numato labai detalią, techninę grandinę, taip pat pajėgų pasiskirstymą tam, kad būtų užtikrinta, jog NATO planai yra ne tik popieriuje, bet ir bus realizuojami praktiškai.

REKLAMA
REKLAMA

Tad tai yra tikrai istorinė transformacija, kuri iš esmės grąžina NATO į tą laikotarpį, kuris egzistavo Šaltojo karo metu, kai parengties lygis buvo gerokai aukštesnis negu toks, koks jis tapo po Šaltojo karo.

Kai kas dabar smarkiai kritikuoja Lietuvą dėl jos pozicijos Ukrainos kvietimo į NATO atžvilgiu ir sako, kad reikėjo principingiau laikytis savo nuostatų. Ar jūs sutinkate su šia kritika?

Akivaizdu, kad 31 NATO valstybės tarpe konsensuso dėl to, kad Ukraina turi tapti NATO nare jau dabar, tikrai nėra. Ir net jei šiandienos deklaracijoje būtų kaip nors ambicingiau išreikšta, kad Ukraina taps NATO nare rytoj, poryt ar dar kažkada, vis tiek reikėtų pakartoti tą patį procesą kiekvienoje NATO valstybėje, patvirtinti jį ratifikacijos procese. Akivaizdu, kad šiandien tai nebūtų įvykę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet kuriuo atveju, aš manau, kad Lietuvos tikslai buvo realizuoti, Ukrainos kelias į NATO yra pravertas, dėl to niekas nebesiginčija. Klausimas tik kaip ir kada galės būti realizuota iki galo.

Jūs nesutinkate su tais pesimistais, kurie sako, kad Vilniaus samitas nebuvo sėkmingas?

Aš optimistiškesnis. Buvo priimti sprendimai ir dėl Švedijos narystės galutinio finalizavimo, kuris, tikėkimės, įvyks šį rudenį, ir dėl regioninių gynybos planų, ir, manau, kad proveržis su Ukraina taip pat yra. Net jei ir galėjo būti dar optimistiškiau, tai nereiškia, kad nebuvo pasiekta tai, kas buvo labai svarbu.

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

tv3.lt

X_uilo ir jo pakalikus ištiko pizdec. 1 USD = 120 RUB. Naisių trolių tvartą ištiko pizius. Pagal rekvizit.ru duomenis, joje šiuo metu tik du darbuotojai - R.Karbauskis ir dolbojobas Bbbyyydla. Bbbyyydla tikras stachanovietis ir komunizmo statytojas - jau nuo 5 val. ryto tapšnoja savo meškofoną.
, lįsk atgal Karbauskio tvarte į mėšlo krūvą ir toliau skaityk Lenino raštus.
Dar ir su Švedijos įstojimu mūsų saugumas išaugs eksponentiškai. Kadangi Baltijos jūra kontroliuojama NATO, net ir užėmus Suvalkų koridorių sąjungininkai galės patekti per jūrą. Žodžiu kacapams šansų nėra.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų