Klaipėdoje įsikūrusios įmonės taršą rado net už pusės kilometrų

Aplinkosaugininkai pagaliau išgirdo metų metus klaipėdiečių reiškiamus skundus. Žmonės kovojo su jūrinių krovinių kompanija KLASCO, mat joje kraunamos geležies rūdos dulkės gulė ir ant klaipėdiečių langų, ir į jų plaučius. Tyrimą atlikę aplinkosaugininkai nustatė, kad tarša sklido net pusę kilometro už bendrovės ribų, tad įmonei KLASCO geležies rūdą krauti uždraudė. 

„Sena boba, bet nebėra jau žodžių. Aš gyvenu, branguti, žinai kiek aš čia gyvenu? 60 metų. Buvo anglys, visokių buvo, bet tokių čiūdų dar nebuvo“, – taip šalia jūrinių krovinių kompanijos KLASCO gyvenantys klaipėdiečiai atsiliepia apie įmonę – savo kaimynus. 

Ne vienerius metus joje be kitų krovinių, buvo kraunama ir geležies rūda. O visos dulkės guldavo tiesiai ant šalia stovinčių daugiabučių:

„Visos palangės, visi langai juodi. Nors mano langai į šitą pusę, vis vien tas pats.“

„Balkoną tai gali valyti kas antrą dieną, palangę. Priskrenda ten vis tiek.“

„Dulkės, nuosėdos visokios. Langai visad purvini. Langus dažnai reikia valyti. Visad apsinešė.“ 

Tad gyventojai metų metus metus rašė skundus dėl taršos įvairiausioms institucijoms. Susibūrė net būrelis aktyvių visuomenininkų, kurie tokią veiklą koordinavo ir organizavo. Tačiau rezultatų pasiekti nepavyko. Institucijos įmonę tikrino, o ji toliau sau krovė rūdą. 

„Gyvenam su nuolatiniu melu ir, jei reiktų išmatuoti melo ir tos rūdos kiekius, tai klausimas, kas nusvertų“, – sako visuomenininkų atstovė Julija Baranova. 

Tačiau, panašu, kad nuolatinis institucijų atakavimas davė vaisių. Pasitelkę Klaipėdos universiteto mokslininkus, aplinkosaugininkai įrengė taršos matavimo stoteles ir kelis mėnesius stebėjo kokia tarša iškeliauja už įmonės KLASCO teritorijos. Geležies rūdos dalelių jie aptiko net už pusės kilometro.

„Buvo konstatuota, kad KLASCO kraunami kroviniai, tai yra geležies rūdos dalelės patenka už įmonės veiklavietės ribų. Didžiausia kietųjų dalelių masė buvo rasta apie 450 metrų atstumu. Tyrimais konstatuota, kad didžioji dalis yra KLASCO geležies rūdos dulkės“, – teigia Klaipėdos aplinkosaugininkų viršininkė Ramunė Lukaševičienė. 

Tad aplinkosaugininkai nuo spalio dvidešimtos dienos uždraudė įmonei lauke krauti geležies rūdą. 

„Prisidirbo. Įmonė seniai buvo įspėta. Tarša yra akivaizdi ir matoma plika akimi. O dabar ir įrodyta“, – kalba aplinkos ministras Simonas Gentvilas. 

Tačiau tiek metų nesulaukę rezultatų, klaipėdiečiai laiminga šios istorijos baigtimi vis tiek netiki. Žmonės baiminasi, kad pergalė tik laikina. 

REKLAMA

„Tai yra tik istorijos pradžia. Nes tyrimas truko 5 mėnesius, ir visus tuos 5 mėnesius toliau vyko tarša. Ir visiškai niekas nestabdė, net neketino to stabdyti“, – įsitikinusi J. Baranova. 

Štai, ką sako kiti:

„Jau kada žada? Jau man 90 bus ir vis žada.“

„Uždraudė, bet žiūrim čia akmenis jie krauna blokus. Žmona pažiūrėjo, sako, žiūrėk – dar krūva yra.“

Vis tik aplinkosaugininkai nurodė, kad įmonė geležies krovą galės atnaujinti, jei užtikrins, kad tarša nesklis ir bendrovė sugebės tai įrodyti. Draudimą KLASCO dar gali apskųsti. Savo komentaro dėl šios situacijos KLASCO nepateikė.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų