Kasčiūnas: jei kirsdami sieną migrantai sušunka vieną magišką žodį, privalome juos įleisti

Per Baltarusijos pasienį į Lietuvą plūstantys migrantai kelia didelių nuogąstavimų, tačiau jų sustabdyti ir apgręžti neįmanoma, teigė Seimo narys Laurynas Kasčiūnas.

Kodėl taip yra, jis atsakė tv3.lt naujienų portalo laidoje „Dienos pjūvis“, kurios metu jį kalbino žurnalistas Artūras Anužis. 

Turi Lietuva galimybių stabdyti šitą srautą ar ne? Ar galime tik rinkti tuos pabėgėlius ir kažkur nukreipti?

Schema yra tokia, kad yra keturi reisai per savaitę – 2 iš Bagdado ir 2 iš Stambulo. Dažniausiai būtent iš ten žmonės per parą pasirodo prie Lietuvos Respublikos sienos. Pasirodo dažniausiai grupelėmis. Tendencija lyg ir tokia, reikia tolia stebėti, ar kas nors keisis. 

Reikia mums labai aiškia suprasti visą teisinį – tiek Europinį, tiek tarptautinį – reguliavimą. Jei žmogus kerta Lietuvos Respublikos sieną ir paprašo prieglobsčio sušukdamas žodį „Asylum“ (liet. prieglobstis – red. past.), ir jie tą labai gerai visi žino, įsijungia tam tikros tarptautinės taisyklės ir įsipareigojimai. 

Kitaip tariant, tu jų negali nei stabdyti, nei nukreipti, tu gali juos tik sulaikyti ir pradėti procedūrą. Procedūrą, kuri leidžia patikrinti, ar jų prašymas gauti politinį prieglobstį yra motyvuotas ir pagrįstas. 

Ta procedūra gali tęstis nuo pusės metų iki metų. Ji atliekama ne pasienyje, žmonės yra apgyvendinami. Iki šiol visa tai vykdavo Pabradės pabėgėlių centre, jie ten gyvendavo ir turėdavo galimybę laisviau judėti. 

Tai yra mūsų tarptautiniai įsipareigojimai, bet dabar turime galvoti apie tai, ką daryti, kad tas pabėgėlių srautas mažėtų.

O mes turime kažkokią galimybę dar prie sienos jos apgręžti?

Teorinių galimybių yra visokiausių.

Bet jei mes pripažįstame, kad Baltarusijos pareigūnai juos tyčia siunčia, maskuoja jų pėdas, yra filmuotos medžiagos, tai mes galime Baltarusių pasieniečiams sutrukdyti tą daryti ar ne?

REKLAMA

Ne. Galiu pasakyti paprastai – yra įsipareigojimai ir, jei sušunkamas magiškas žodis „Asylum“, viskas. Įsijungia mano minėti įsipareigojimai.

Ar galima sakyti, kad tai yra kerštas Lietuvai, kad ji palaiko Baltarusijos opoziciją?

Tikrai taip, dėl to net nereikia abejoti. Aišku, dar yra klausimas, kiek jie tiesiog stebi tuos procesus ir leidžia jų šalyje esančioms grupuotėms įgyvendinti tas gabenimo schemas nuo Bagdado iki pat mūsų sienos ir kiek patys juose dalyvauja.

Jau yra signalų, tai liudija mūsų šalyje sulaikyti žmonės, kad Baltarusijoje keistoje situacijoje keistai pasirodę žmonės konsultavo. Tai sutikime, kad tai gali būti ženklai, jog yra tam tikras režimo įsitraukimas. 

O gali būti taip, kad baltarusiai gauna finansinės naudos už tai? 

Tos grupuotės tai tikrai. Iš Bagdado vienas žmogus gauna nuo 1000 iki kelių tūkstančių eurų, o šeima keliolika tūkstančių eurų. 

Dar noriu pabrėžti, kad jei lygintume pabėgėlių srautus į kaimynines šalis Lenkiją ir Latviją, tai, pavyzdžiui, Latvijoje iki šiol nelegalių imigrantų iš Baltarusijos – nulis. Lenkijoje skaičiai yra didesni, bet nepaisant to, kad Lenkija yra didžiulė, jis vis tiek yra mažesnis.

Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.


Rašyti komentarą...
a
a
2021-06-09 17:42:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kai paskaitai tokias sapaliones nebesistebi kad sienos kiauros. Jei nori prieglobscio, tegu ir lieka Baltarusijoje, ten karo nera o ju Asylum Baltarusiams irgi galioja. Kia vertus jokios tarptautines normos nenurodo kur juos reikia laikyti, lai sedi tarpusienyje tarp Baltarusijos ir LT, kai supras kad tolyn kelio nera, gris atgal is kur atvyke. Jei LT, kaip asilai laikosi kazkokiu taisykliu kuriu Baltarusija nesilaiko tai ir elgiasi kaip su asilais.
Atsakyti
-13

M
M
2021-06-09 17:44:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai su tuo savo magiškų žodžių kaip ,,sezamai atsiverk, , tai gali ateiti bet kas ir sukauti ,gal jam tos pagalbos ne nereikia,tiesiog čia vartai į Europą,nu tai durniu laivas gaunasi,mes čia prapulsim begelbedami.O kas čia toks gudrus sukūrė jiems tą magišką žodį,dabar mes kaip ir užpjudyti tais migrantais ir per juos privalome skriausti ir taip jau biednus savus.Kazin ar taip teisinga ?
Atsakyti
-9

T
Trockis
2021-06-09 18:16:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
O jei duslintuvus į ausis įstatyti, nereikės ir "asilėnų" ganyt po Lietuvą. Arba į "asilėnas" (asylum) atsakyti "bulba".
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (29)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų