REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į iškvietimus gelbėti žmonių ar vytis nusikaltėlius skubantys pareigūnai galės lengviau atsikvėpti – už netyčia sudaužytus tarnybinius automobilius nebereikės atlyginti žalos. Tokią statuto pataisą siūlo Vidaus reikalų ministerija.

Į iškvietimus gelbėti žmonių ar vytis nusikaltėlius skubantys pareigūnai galės lengviau atsikvėpti – už netyčia sudaužytus tarnybinius automobilius nebereikės atlyginti žalos. Tokią statuto pataisą siūlo Vidaus reikalų ministerija.

REKLAMA

Anot ministrės Bilotaitės, policija jau ir taip kelerius metus iš tarnybines mašinas sudaužiusių pareigūnų pinigų nereikalauja. Tiesa, statistika byloja, kad kai kuriais atvejais pareigūnai vis tiek turi paploninti pinigines. O savo istoriją pasakoja policininkas Nerijus, kuris prieš 2 metus, besivydamas pažeidėją, apgadino tarnybinę mašiną, o už tai nuo jo buvo nuskaičiuota net pusė algos.

Iš iškvietimo į iškvietimą. Taip reagavimo valdyboje dirbantis policijos pareigūnas Nerijus tarnauja jau 12 metų. Tačiau vienas iškvietimas policininkui iki šiol įsirėžė į atmintį. 2020-ųjų vasarą patruliuodamas Medininkų pasienio ruože pareigūnas ėmė vytis įtartinai manevruojantį motociklininką. O kai jį bandė sustabdyti – pažeidėjas tik padidino greitį.

REKLAMA
REKLAMA

„Besivejant buvo pramuštas variklio dugnas ir išbėgo tepalai. Ir mūsų automobilis sustojo“, – pasakoja policijos pareigūnas Nerijus Akaveckas.

REKLAMA

Tuomet gerokai apgadinta policijos mašina sustojo, o motociklininkas paspruko. Nerijus pasakoja, kad apgadinto automobilio žalai įvertinti vadovai sudarė grupę, tačiau paties Nerijaus joje nebuvo.

„Pateikė žalą – 9 200 eurų. Paaiškino, kad jie kažkokiu būdu nustatė, kad variklis buvo užkaltas, bamperis sugadintas, slenksčiai“, – kalba Nerijus.

Galiausiai įvertinus žalą, Nerijui pritaikyta 90 proc. nuolaida ir pasakyta, kad jisai privalės sumokėti 900 eurų baudą. O mėnesinis Nerijaus atlyginimas tesiekia kiek daugiau nei 1000 eurų. Sukrėstas tokios neteisybės vyras vadovybę padavė į teismą. Su profsąjungos teisininke rinko informaciją, kreipėsi į nepriklausomus ekspertus.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nepaisant to, tyrimo metu darbdavys nuskaičiavo iš pareigūno atlyginimo 500 eurų. Nerijui teko eiti kryžiaus kelius, kad įrodytų savo tiesą.

„Praeitų metų gruodžio 30 dieną sumą grąžino. 2 metus vyko teisminiai keliai“, – teigia Nerijus.

O dabar Vidaus reikalų ministerija rengia Vidaus tarnybos statuto pataisas. Pagal jas pareigūnai, skubėdami į iškvietimus, ar vydamiesi pažeidėjus, už netyčia apgadintą tarnybinį automobilį neturės kompensuoti jokios žalos. Nors Bilotaitė sako, kad jau kelerius metus policijos departamentas žalos už automobilius iš pareigūnų nebeišieško. Ir esą to įtvirtinimas statute tiesiog įneštų aiškumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jau 2 metus policijos departamentas turi savo vidaus reglamentavimą ir to nedaro. Anksčiau galbūt buvo tokių atvejų, bet mano pozicija principinė – pareigūnai, kurie skuba suteikti pagalbą, neturi rūpintis, kas atsitiks, jei bus sugadinta transporto priemonė“, – tvirtina Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Štai, kaip tokius pasikeitimus vertina gyventojai:

„Manau, kad taip turi būti, policininkas dirba savo pareigas, kažką gaudė, skubėjo. Jei jam reikėjo, turi daryt tą darbą.“

„Aš manau, kad jie neturėtų būt išskirtiniai su privilegijom. Jei jų klaida, jie ir turi atlygint.“

„Padarė, tai turi atsakyt.“

„Pareigūnas ar eilinis pilietis, įstatymai visiems vienodi.“

O, anot policijos darbuotojų profsąjungos pirmininko Vlado Sandos, profsąjungai vis tik neretai tenka pakovoti už policininkų teises, kai jie apgadina automobilius iškvietimo metu, o įrodyti, kad tą padarė netyčia negali.

REKLAMA

„Kartais darbdavys, atlikęs tarnybinį patikrinimą, taiko tą dalį išskaičiavimo ir ne kartą teko kreiptis į darbo ginčų komisiją, ir mažinti sumas, kurios buvo paskaičiuotos“, – tikina profsąjungos pirmininkas Vladas Sanda.

Ir dabar, jei pripažįstama, kad pareigūnas tarnybinį automobilį apgadino dėl, pavyzdžiui, neatsargaus vairavimo ar neapdairumo, iš jo darbdavys turi teisę išskaičiuoti daugiausiai 2 bazinių dydžių sumą – 370 eurų.

Policijos statistika skelbia, kad pernai pareigūnai, patruliuodami ir važinėdami į skirtingus iškvietimus, apgadino 184 tarnybinius automobilius. Iš jų – 16 atvejų iš pareigūnų buvo išieškota žala.

REKLAMA

„Iš esmės ir dabar ta tvarka yra panaši, nors statute yra numatyta, kad dėl neatsargaus vairavimo, jei pareigūnai padaro žalą, jie turi atlyginti žalą. Tačiau praktikoj tikrai, jei pareigūnai važiuoja į kažkokį skubų eismo įvykį ar vejasi nusikaltėlį, tikrai iš jų niekas tos žalos neišieško, pati policija apmoka“, – sako Vilniaus policijos atstovas Ramūnas Matonis.

Beje, ministrė Bilotaitė sako, kad nauja tvarka paliestų ne tik policijos, bet ir visus kitus vidaus sistemos pareigūnus – pasienio, priešgaisrinės apsaugos, viešojo saugumo tarnybos, finansų nusikaltimų tyrimų tarnybos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų