REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Saulės energetikos verslininkai valdančiuosius vis atkakliau spaudžia skubiai naikinti ribojimus plėstis komerciniams saulės parkams. Verslininkus ginti stoja jau ne tik opozicija, bet ir kai kurie valdantieji. Energetikos ministrui Dainiui Kreiviui liejasi kritikos lavina, tačiau šis į raginimus diskutuoti nereaguoja ir šiandien atostogauja.

Saulės energetikos verslininkai valdančiuosius vis atkakliau spaudžia skubiai naikinti ribojimus plėstis komerciniams saulės parkams. Verslininkus ginti stoja jau ne tik opozicija, bet ir kai kurie valdantieji. Energetikos ministrui Dainiui Kreiviui liejasi kritikos lavina, tačiau šis į raginimus diskutuoti nereaguoja ir šiandien atostogauja.

REKLAMA

Vadinamieji saulininkai grasina, kad Lietuva neteks milijardinių investicijų ir pigios elektros, tačiau vartotojų atstovai atkerta, esą saulės energetiką atidavus į verslininkų rankas, nukentėtų eiliniai gyventojai, nes esą nebegalėtų įsirengti sau saulės elektrinių.

2 hektarų ploto saulės parkas netoli Elektrėnų nuo pernai pavasario elektrą tiekia kone pusei savivaldybės įstaigų ir per metus turi pagaminti apie 1,5 milijono kilovatvalandžių elektros.

REKLAMA
REKLAMA

„Jis modernus saulės parkas, turi dvipusius modulius – gamina viršus ir apačia, turi saulės sekimo sistemą. Nuo ryto iki vakaro sukasi palei saulės judėjimą ir pagamina 30 proc. daugiau elektros“, – aiškina „Green Genius“ vadovas Ruslan Sklepovič.

REKLAMA

Atsinaujinančiosios energetikos įmonė susiplanavo ir kituose šalies rajonuose pristatyti panašių saulės parkų, tačiau jos planus sujaukė valdančiųjų sprendimas apriboti komercinių saulės parkų plėtrą ir jiems skirti bendrai iki 2 GW galios, kas sudaro apie 2 mėnesių Lietuvos elektros poreikį.

„Nuo proveržio paketo viskas stojo, reguliatorius ieškojo būdų, kaip kvotą išdalinti. Tarsi patvirtintos taisyklės, bet sąrašas projektų, kurie patenka, nepatvirtintas, padarytas visiškas chaosas“, – teigia R. Sklepovič.

Valdančiuosius į šuns dienas deda daugybė Lietuvos ir užsienio investuotojų, iš saulės energetikos susiruošusių daryti biznį.  

REKLAMA
REKLAMA

„Investuota nemažai, šešiaženklės sumos, turime 1500 hektarų žemės nuomos sutarčių, mokame ūkininkams, remiame bendruomenes net ir sustabdžius, tikimės įsipareigojimus įgyvendinti, turime įrangos nusipirkę už šimtus tūkstančių. Norime dirbti, vystyti projektą, bet negalime, nes neduoda leidimo, negalime toliau judėti“, – sako „AURA Power“ projektų vadovas Aistis Radavičius.

Vadinamuosius saulininkus jau ėmėsi ginti ir opozicija, valdančiųjų įvestus ribojimus apskundę administraciniam ir Konstituciniam teismams.

„Ministro atsakomybė yra didžiulė, mažiausiai, ką ministras turi daryti – būti šioje salėje ir argumentuotai pagrįsti, kodėl 2 GW ribojimas yra arba kaip jis bus taisomas ministerijos pripažįstant klaidą“, – kalba Seimo narys, demokratas Lukas Savickas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ribojimus saulininkams atšaukti jau ragina ir kai kurie valdantieji.

„Sunkumų investuotojams Lietuvoje į atsinaujinančią energetiką yra. Juos reikia keisti, kad fiziniai ir juridiniai asmenys investuotų Lietuvoje, o ne kaimyninėse šalyse“, – tvirtina Seimo narys, liberalas Andrius Bagdonas.

Pamatę komercinių saulės parkų paraiškų bumą, valdantieji vasarą skubiai įvedė galios apribojimus komerciniams saulės parkams galimai siekdami, kad elektros tinklo pralaidumų liktų ir gaminantiems vartotojams, gyventojams, vėjo elektrinėms.

„Jei susijungtų visi komerciniai saulės parkai, reikštų, kad gaminantiems vartotojams nebeliktų galimybių, jos būtų labai mažos. Ribojimas – balanso išlaikymas. Jei viską atiduosim komerciniams parkams, labai sumažėja galimybių piliečiui ar net įmonei ant savo stogo statyti saulės elektrinę, labai svarbu, kad balansas būtų išlaikytas“, – tikina Vartotojų aljanso atstovas Domantas Tracevičius.

REKLAMA

Tačiau liejantis vis stipresnei kritikos lavinai, energetikos ministras Danius Kreivys toliau atostogauja, o kiti ministerijos valdininkai ir Energetikos reguliavimo taryba apie padėtį ir galimas išeitis visuomenei paaiškinti atsisako.

„Negaliu to komentuoti. Mes gavome iš įstatymų leidėjo nurodymą, kad yra ribojimas. Mes turime jį vykdyti. Buvo pareiškėjų, kurie nori vystyti daugiau. Mums buvo klausimas, kaip suvaldyti, atrinkti ūkio subjektus, kurie turėtų vystyti. Kaip parinkti, įvertinti, diskusijos užsitęsė. Mes pusę metų ieškome būdų, diskutuojame su rinkos dalyviais, kaip pajudėti iš to taško. Kol kas matome, kad procesas stabtelėjęs, rinkos dalyviai indikuoja neskubėti. Dar laukiam diskusijų“, – kalba energetikos reguliavimo tarybos pirmininko pavaduotojas Donatas Jasas.

REKLAMA

Tuo metu saulės energetikai piktinasi, esą kiekviena valdančiųjų delsimo diena kainuoja milijonus eurų. Investuotojai į komercines saulės jėgaines į Lietuvą esą galėtų pritraukti apie 2–4 mlrd. eurų.

„Milijardai eurų investicijų nėra daromos į Lietuvos energetiką, jos laukia, išeina į kitas šalis Lenkiją, Latviją. Prarandam mokesčių mokėtojų pinigus, pigios elektros galimybę“, – tvirtina Atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos vadovas Martynas Nagevičius.

Asociacijos vadovas reikalauja valdančiuosius skubiai keisti įstatymą arba vyriausybės sprendimu panaikinti ribojimus komercinių saulės elektrinių statyboms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų