DIENOS PJŪVIS. Kodėl dėl Stambulo konvencijos nesutaria Laisvės partija ir bažnyčios hierarchai? Laidoje – V. Mitalas ir Kauno arkivyskupas K. Kėvalas

Lietuvoje ir toliau kaista aistros dėl vadinamosios Stambulo konvencijos, kurią į valdžią atėję liberalai ketina ratifikuoti šios kadencijos metu. Nors pati konvencija nurodo kovoti su smurtu prieš moteris, tačiau jai besipriešinantys įsitikinę, kad vos viena frazė gali pakeisti šalies teisinę sistemą ir nusistovėjusį moters bei vyro lyčių apibrėžimą. Tam ypač prieštarauja bažnyčios hierarchai. Bet ar tai tiesa? Kodėl dėl Stambulo konvencijos ypač nesutaria Laisvės partija ir bažnyčios hierarchai?

Apie tai – portalo tv3.lt laidos „Dienos pjūvis“ pokalbis su Seimo vicepirmininku Vytautu Mitalu ir Kauno arkivyskupu Kęstučiu Kėvalu.

Portalas tv3.lt primena, kad gandais ir mitais apaugusi Stambulo konvencija aistras kelia jau seniai, tačiau valdantiesiems užsiminus, kad ji gali būti ratifikuota jau šį pavasarį, emocijų ir diskusijų audra dėl jos kasdien kyla vis didesnė.

„Šėtonas susimokė netgi politiniu lygmeniu, iškreipti žmogaus prigimtį, kada per LRT mokina iškrypėliai, tiesiai šviesiai galiu pasakyti, iškrypėliai, LGBTšnikai mokina mus, kas mes esame, kad pasirodo berniukai nebėra berniukai, vyrai nėra vyrai, mergaitės nėra mergaitės, moterys nėra moterys, bet galas žino kas“, – sako Kapelionas Paulius Vaineikis.

Šis kapelionas taip sureagavo į televizijos laidą vaikams, kurioje pasakota apie seksualines mažumas:

„Homoseksualumas, na, jisai nėra kažkuo išskirtinis, kad tai nėra menkinamai į jį žiūrėti, kad tai nėra kokia paslaptinga, ar nenatūrali žmogaus prigimties dalis.“

Pasirašyti peticiją prieš Stambulo konvenciją viešai paragino ir kunigas Algirdas Toliatas, o tai iššaukė radikalių LGBT teisių gynėjų kritikos ir neapykantos bangą. Aktyvistai aiškina, kad dvasininkai neturėtų į tai kištis apskritai.

„Yra toks susitarimas, jūs darote ir jums leidžiama daryti tai, kas jums atrodo svarbu religijos laisvės ribose, bet civilinis gyvenimas yra paliekamas civilinei valdžiai. Man labai patinka šituo požiūriu tos pačios Evangelijos frazė: kas Ciesoriaus – Ciesoriui, kas Dievo – Dievui“, – pasakoja Žmogaus teisių centro atstovė Jūratė Juškaitė.

REKLAMA

Žmogaus teisių komiteto pirmininkas, profesionaliu gėjumi save vadinantis Tomas Vytautas Raskevičius net pasidalino karikatūra, kurioje vaizduojamas gėjus smerkiantis, bet tuo pačiu metu oraliniu būdu tenkinamas kunigas. Tiesa, vėliau už tai atsiprašė.

O pati Stambulo konvencija iš tiesų tiesiog pasisako už smurtą patiriančių moterų apsaugą, joje numatyta, kokių veiksmų valstybės turėtų imtis. Tačiau jos priešininkams didžiausią siaubą kelia konvencijoje naudojama lyties sąvoka.

„Lytis“ reiškia socialiai susiformavusius vaidmenis, elgseną, veiklas ir bruožus, kurios tam tikra visuomenė priskiria kaip tinkamus moterims ir vyrams.

Tai yra socialinės lyties sąvoka, kuri absoliučiai neapibrėžta, susijusi su paties žmogaus jausena, kaip jisai jaučiasi, kokius vaidmenis turi.

O seksualinės mažumos iš tiesų turi net kelias dešimtis įvairių sąvokų, kurios apibūdina jų lytis. Nes kai kurie jaučiasi nei vyrais, nei moterimis. Tačiau už konvenciją pasisakančio žmogaus teisių centro atstovė turi kitą paaiškinimą, ką šis apibrėžimas reiškia.

„Tie vyrai, kurie smurtauja prieš moteris, arba nepagarbiai elgiasi, seksualiai priekabiauja, kad jie tokiais negimė ir kad jų elgesys gali būti koreguojamas. Kad neigiamą, smurtauti lemiantį elgesį lemia ne mūsų biologija, o mūsų kultūrinės ir socialinės normos, kurios tai pateisina“, – teigia Žmogaus teisių centro atstovė Jūratė Juškaitė.

Besipriešinantys konvencijai daro teorines prielaidas, kad „socialinės lyties“ sąvoka gali įnešti teisinį chaosą.

Plačiau apie tai skaitykite tekste: „Vis daugiau aistrų kyla dėl vadinamosios Stambulo konvencijos: aktyvistai ragina dvasininkus nesikišti“


Rašyti komentarą...
T
Tadas
2021-03-03 13:00:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pyderasams iskrypeliams Lietuvoje vietos NEBUS!
Atsakyti
-1

P
Petras
2021-03-03 12:53:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Didziausios ekspertes apie smurta seimoje laiko stalciuje kelis vibratorius.
Atsakyti
-1

P
Pagarba
2021-03-03 19:48:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
kunigams Toliatui ir Vaineikiui, kurie išdrįso pasakyti tiesą, pasakyti daugumos nuomonę. Juos represuoja kaip sovietmečiu, Vaineikį jau išmetė iš darbo. Ir tai ne pirmas atvejis Lietuvoje, diktatūra šliaužia...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų