DIENOS PJŪVIS. JAV karių išvedimas iš Vokietijos - kaip tai paveiks Lietuvos saugumą?

JAV prezidentas Donaldas Trumpas atvirai pareiškė sumažinsiantis JAV karių kontingentą Vokietijoje iki 25 tūkst., o kaip JAV karių išvedimas iš Vokietijos paveiks Lietuvos saugumą?

Pokalbis apie tai naujienų portale su politologu Giedriumi Česnaku ir buvusiu užsienio reikalų ministru Antanu Valioniu.

Kiek anksčiau D. Trumpas apie JAV karius Vokietijoje yra sakęs taip: „Taigi turime 52 tūkst. karių Vokietijoje – tai didelis karių kiekis. JAV tai kainuoja labai daug. O vokiečiai, kaip žinote, nevykdo įmokų į NATO. Jie moka 1 proc., o turėtų mokėti 2 proc. Ir net tie 2 proc. yra per mažai, turėtų būti daugiau. Jie nesumokėjo milijardų dolerių, jie nemoka metų metus.“   

Tiesa, Trumpo pateikti skaičiai kiek netikslūs – šiuo metu Vokietijoje yra 34,5 tūkst. JAV karių. 50 tūkst. – tai laikinas kaičius, kurį kontingentas gali pasiekti dėl karių rotacijos. Bet kuriuo atveju apie Vašingtono planus mažinti kontingentą 9,5 tūkst. karių oficialusis Berlynas iki paskutinės akimirkos sakė nieko konkrečiai nežinantis.   

„Faktas yra tai, kad JAV karių buvimas Vokietijoje svarbus viso NATO aljanso saugumui, taigi ir Amerikos saugumui“, – sako Vokietijos gynybos ministrė Annegret Kramp-Karrenbauer.

Mūsų kaimynai Lenkai dar pernai su Vašingtonu susitarė, kad Lenkijoje bent tūkstančiu padaugės JAV karių. Šiuo metu ten jų maždaug 5000. Spėliojama, kad dalis iš Vokietijos patrauktų karių ir gali būti perkelti į Lenkiją.

Tiesa, anot ekspertų, Lenkijos scenarijus niekaip neatsveria esą išties blogos žinios apie karių patraukimą iš Vokietijos. 

„Ir net tokiu atveju, jei tie kariai būtų perkelti į Lenkiją, apie ką yra kalbama iš dalies, aš nelabai tikiu, kad jie visi būtų perkelti, bet apie tai yra bent jau iš dalies kalbama – net ir tokiu atveju, tai nebūtų gera žinia, nepaisant to, kad mums atrodo, kad arčiau bus mūsų kariai. Bet Vokietijos ir JAV santykių trūkinėjimas, ko gero, turėtų didesnę neigiamą reikšmę, net negu karių perkėlimas arčiau mūsų sienų“, – yra sakęs politikos analitikas Marius Laurinavičius. 

Pasak ekspertų, Vašingtono ir Berlyno santykių aižėjimas iš esmės kenkia visam NATO ir tokia trintimi dabar turėtų džiaugtis Rusija ir Kinija.

 


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų