Baltarusijos programišiai viešina informaciją apie omonininkus

Baltarusijoje tiek aktyvistai, tiek opozicija nusprendė imtis veiksmų prieš žmones gatvėse grobiančius ir juos kalėjimuose kankinančius Lukašenkos represinių struktūrų pareigūnus. Surinkus viešai prieinamą informaciją bei liudininkų parodymus pradėti viešinti nusikaltimus darančių asmenų duomenys. Opozicijos lyderė Svetlana Cichanouskaja pareigūnus įspėja, kad neišsižadėjus smurto, ankščiau ar vėliau už padarytus nusikaltimus lauks atsakomybė.

Pastarosiomis dienomis užfiksuoti kadrai kai Minske, omoninkams nusprendus sulaikyti taikiai gatvėje protestavusią grupę moterų, viena iš jų drąsiai puola pareigūną, mėgindama nuplėšti jo kaukę. Nors dabar jai iškelta baudžiamoji byla, toks kovos metodas su veidus slepiančiais represinių struktūrų pareigūnais Baltarusijoje pasirodė itin veiksmingas. Netekę priedangos sadistiškai besielgiantys pareigūnai vis dažniau pasipūsto padus. Ir neveltui.

Grupė Baltarusijos programišių, surinkusi informaciją iš viešai prieinamų šaltinių, ėmė skelbti ne tik smurtaujančių omininkų, bet ir kitų represinių struktūrų darbuotojų vardus ir pavardes, adresus, net socialinių tinklų profilius. Prie kiekvieno paviešinto asmens nurodoma ir kaip jie smurtavo ar prisidėjo kalinant taikius baltarusius.

„Baltarusijoje tęsiasi protesto akcijos, bet dabar jose kiek kitokie retorika: jei anksčiau protestuotojai skanduodavo „milicija ir OMON su tauta“, tai dabar jėgos struktūrose baltarusiai mato priešą. Atsirado vadinamoji Baltarusijos „juodoji knyga“, į kurią paprasti mitinguose ir protestuose dalyvaujantys baltarusiai įrašo vardus ir pavardes tarnautojų, kurie prisidėjo prie žiaurių sulaikymų, mušimų ir kankinimų izoliatoriuose, ir kalėjimuose. Čia yra šių žmonių koordinatės: adresai, vardai ir pavardės, telefono numeriai, ir jų giminaičių vardai“, – teigia žurnalistas Denisas Dudinskij.

Šiandien taip pat apie rengiamą jėgos struktūrų juodąjį sąrašą prakalbo ir opozicijos atstovė Sviatlana Cichanouskaja. Pasak jos, į sąrašą bus įtraukti žmonės, prisidėję prie kankinimų, neteisėtų areštų ir tyčiojimosi iš sulaikytųjų, o šia informacija bus pasidalinta su Ukrainą, Turkiją, Rusiją, Europos Sąjungos šalimis ir Jungtinėmis Valstijomis.

Pasak S. Cichanouskajos jis bus pavadintas „Taraikovskio sąrašu“ pagerbiant pirmąjį protestų metu žuvusį 34 metų Aliaksandrą Taraikovskį. Opozicija jau kuris laikas ragina teisėsaugos pareigūnus nustoti smurtauti prieš taikius protestuotojus ir pereiti į jų pusę, kitaip žada kaltuosius ankščiau ar vėliau nubausti. Pavojaus varpais dėl didžiulio kankinamų žmonių skaičiaus skambina ir nepriklausomos organizacijos raginančias Jungtines Tautas nedelsiant imtis veiksmų.

„Yra daugiau nei 500 atvejų ir greičiausiai daug daugiau, nes tai tik ledkalnio viršūnė – žmonių, kurie ryžtasi papasakoti savo istorijas. Manau, svarbiausia yra tai, kad tai, ką matėme po rinkimų, yra sistemingi, suplanuoti ir tyčiniai kankinimai, kuriuos naudoja valstybė“, – sako Pasaulio organizacijos prieš Kankinimus pirmininkas Gerald Staberock.

REKLAMA

Tuo metu Europos Parlamentas triuškinančia dauguma priėmė rezoliuciją, kurioje skelbiama, kad Europos Parlamentas nepripažins A. Lukašenkos Baltarusijos prezidentu pasibaigus jo dabartinei kadencijai lapkričio 5 d. ir ragina nedelsiant surengti demokratiškus ir sąžiningus rinkimus bei reikalauja imtis sankcijų prieš A. Lukašenką.

„Raginu ES valstybes nares iš esmės pakeisti savo politiką iš „Rusija pirmiausia“ į „Pirmiausia Ukraina, Gruzija, Moldova, Baltarusija“. Tai vienintelis būdas padėti Rusijai pasikeisti ir nustoti būti valstybe, kuri naudoja cheminius ginklus prieš Kremliaus kritikus. Tegyvuoja Baltarusija!“ – pasakoja Europos parlamento narė Rasa Juknevičienė.

Tuo metu Lietuvoje viešintis Lenkijos premjeras turi ir konkretesnių pasiūlymų Europos Sąjungai. Jis ragina sukurti bent milijardo eurų fondą skirtą smingančiai į dugną Baltarusijos ekonomikai stabilizuoti. Lenkijos premjero teigimu, Europos Sąjunga šiuo klausimu galėtų bendradarbiauti su Tarptautiniu valiutos fondu, be to, bendrija galėtų labiau atverti savo rinką Baltarusijos verslui.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų