• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkija kreipėsi į Vokietiją dėl leidimo perduoti tankus Ukrainai. O Berlynas pareiškė, kad jau laikas treniruoti ukrainiečius sėsti už „Leopardų“ vairo, mat sprendimas dėl tankų bus greitai. Lenkija sugalvojo ir papildomai išbandyti Europos vienybę – skelbia, kad prašys kompensacijos už tankus iš bendro Europos iždo. O Ukrainoje dėl korupcijos skandalų įsisuko tikras aukštų pareigūnų atleidimų viesulas.

Lenkija kreipėsi į Vokietiją dėl leidimo perduoti tankus Ukrainai. O Berlynas pareiškė, kad jau laikas treniruoti ukrainiečius sėsti už „Leopardų“ vairo, mat sprendimas dėl tankų bus greitai. Lenkija sugalvojo ir papildomai išbandyti Europos vienybę – skelbia, kad prašys kompensacijos už tankus iš bendro Europos iždo. O Ukrainoje dėl korupcijos skandalų įsisuko tikras aukštų pareigūnų atleidimų viesulas.

REKLAMA

Pareigų netenka viceministrai, regionų gubernatoriai, teisėsaugininkai ir net aukštas prezidento komandos narys.

Netoli Bachmuto, Soledaro pašonėje, Ukrainos kariai evakuoja ką tik sužeistus ginklo brolius. Skeveldrų ar kulkų sužeisti vyrai iš karo pragaro keliauja į medikų rankas: „Viskas bus gerai, broleli...“

Vienas tokių medikų – lenkas savanoris Damianas Duda, kurio vaizdo įrašas iš evakuacijos automobilio neseniai apskriejo pasaulį: „Esame Soledare. Kaip girdite – vyksta mūšiai...“

REKLAMA
REKLAMA

Savo darbą karščiausiuose karo taškuose Ukrainoje filmuojantis lenkas pirmą kartą čia atvyko dar 2014 metais. Ir sako dabar visai kitaip vertinantis gyvenimą.

REKLAMA

„Jei gali suvalgyti duonos – esi laimingas. Nes turi maisto ir galimybę jį suvalgyti. Esi gyvas. Žvaigždės švyti ryškiau. Jei gali į jas žiūrėti, vadinasi aplink nėra dronų. O jei nėra artilerijos – gali įkvėpti gryno oro. Pradedi džiaugtis dalykais, kurių anksčiau nepastebėjai“, – pasakoja savanoris karo medikas Damian Duda.

Ir karo medikų, ir Ukrainos gynėjų darbas Donbase – išties pragariškas. Bet ne be rezultatų. O pastarosios pora dienų buvo itin sėkmingos Ukrainos oro gynėjams.

REKLAMA
REKLAMA

Naktį vos per pusvalandį po vidurnakčio jie sunaikino tris moderniausius Rusijos sraigtasparnius KA-52, kurių vienas kainuoja 15 mln. eurų. Rusų karo propaganda dar ką tik gyrėsi, kaip šie sraigtasparniai neva apeidami ukrainiečių oro gynybą fronte sėja pragarą. Ką gi, panašu, kad prisikalbėjo. Vakar ukrainiečiai taip pat numušė tokį sraigtasparnį – taigi jau keturis per dvi dienas – ir dar pakirpo sparnus dviem šturmo lėktuvams Su-25.

Ukrainos oro gynyba – aukštame lygyje. O vakarietiškų tankų ukrainiečiai vis dar laukia. Tiesa, panašu, kad galimai jau greit juos gaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujasis Vokietijos gynybos ministras po susitikimo su NATO generaliniu sekretoriumi Berlyne – skelbia, kad „Leopardus“ turinčios šalys jau turėtų treniruoti Ukrainos karius naudotis šiais tankais. Mat Vokietija su partneriais netrukus apsispręs dėl Leopardų tiekimo.

„Tikiuosi, kad sprendimas bus priimtas greitu metu“, – sako Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius.

Lemiamą žodį dėl „Leopardų“, žinoma, tars kanceliarija – taigi Olafas Šolcas.

Rusija ruošiasi naujiems puolimams. Turime greitu metu įgalinti ukrainiečius ne tik apsiginti, bet ir atsiimti savo teritorijas“, – teigia NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

REKLAMA

O Vokietijos dienraštis „Die Welt“ paskaičiavo, kad 13 Europos NATO šalys turi maždaug 2500 pirmos ir antros kartos „Leopard“ tankų. Daugiausia Graikija, Ispanija, Suomija ir Lenkija. Pastaroji pateikė oficialią užklausą Berlynui dėl leidimo reeksportuoti juos Ukrainai.

„Pateikėme prašymą ir tikimės greito atsakymo. Ir, žinoma, mes jau treniruojame Ukrainos karius Lenkijoje. Kitos šalys daro tą patį“, – tvirtina Lenkijos premjeras Mateuszas Morawiecki.

REKLAMA

Lenkijos premjeras pareiškė dar prašysiantis ES kompensacijos už Ukrainai suteiktus tankus.

„Tai bus dar vienas Bendrijos geros valios išbandymas. ES turėtų kompensuoti mums už šias išlaidas“, – kalba M. Morawiecki.

O pačios Vokietijos ginklų gamintoja „Rheinmetal“ skelbia, kad galėtų perduoti Ukrainai 139 pirmos ir antros kartos „Leopard“ tankus. Pirmieji Ukrainą pasiektų dar pavasarį.

Vakarams spartinant Ukrainos apginklavimą, Kremlius bando rodyti kuo atsakys mūšio lauke. Buvęs Rusijos prezidentas Medvedevas ginklų gamykloje sako, kad rusams nepritrūks raketų kitų ginklų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Noriu juos (priešus) nuvilti. Turime visko pakankamai. Ir nuo metų pradžios vyksta tiekimas labiausiai reikalaujamos ginkluotės ir technikos“, – tikina Rusijos saugumo tarybos atstovas Dmitrijus Medvedevas.

O Kremliaus pakalikas Lukašenka, leidžiantis rusams iš savo teritorijos pulti Ukrainą, šiandien išlindo su keistais pareiškimais. Neva Ukraina su Vakarais grasina Baltarusijai, nors siūlė sudaryti nepuolimo paktą.

„Ten jau Vakaruose trina rankas. Ukrainoje ruošia tuos... nežinau, kam to Ukrainai reikia. Iš vienos pusės prašo mūsų nekariauti su Ukraina, kad mūsų kariai ten neitų, nepuolimo paktą siūlo pasirašyti. O iš kitos pusės ruošia pavojingą mišinį ir juos ginkluoja“, – tvirtina Baltarusijos neteisėtas prezidentas Aleksandras Lukašenka.

REKLAMA

Tuo metu Ukrainoje tęsiasi politinis apsivalymas. Šiandien atsistatydino Zelenskio biuro vado dešinioji ranka Kyrylas Tymošenko. Anksčiau buvo skelbiama, kad Zelenskio bendražygis K. Tymošenko pakliuvo į kelis skandalus dėl darbo automobilių naudojimo ne pagal paskirtį. Tymošenko traukiasi po to, kai dėl įtarimų korupcija atleistas teritorijų ir infrastruktūros viceministras.

„Jau priimti pareigybių sprendimai. Dalis šiandien, dalis rytoj. Dėl pareigūnų ministerijose ir kitose struktūrose. Ir centrinėje valdžioje, ir regionuose, ir  teisėsaugoje“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

REKLAMA

Netrukus paaiškėjo, kad po karių aprūpinimo maistu skandalo traukiasi ir gynybos viceministras Viačeslavas Šapovalovas. Taip pat teritorijų viceministras Ivanas Lukerija. Ir dar pora viceministrų. Iš pareigų savo noru traukiasi ir generalinio prokuroro pavaduotojas Oleksijus Simonenko.

Zelenskis paskelbė karą korumpuotiems pareigūnams, nesvarbu kokio jie lygio. Vyriausybė taip pat skelbia apie reformas.

„Kuriame antikorupcinę sistemą. Tai yra sisteminis ir tvarkingas darbas, būtinas Ukrainos eurointegracijai“, – teigia Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis.

Ministrų kabinetas iš pareigų pašalino ir penkių Ukrainos sričių vadovus: Kyjivo, Chersono, Zaporižios, Dnipropetrovsko ir Sumų gubernatorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų