30 metų dėstęs Lazutka: nuostata dėl dėstytojų amžiaus universitete – diskriminuojanti

Vilniaus universitetui atleidus iš darbo 65 metų mokslo darbuotoją, šis kreipėsi į teismą manydamas, kad iš pareigų buvo atleistas diskriminuojant jį dėl amžiaus. Byla atsidūrė ir ant Konstitucinio Teismo stalo, kuris nusprendė, kad amžiaus riba, nuo kurios darbuotojas gali būti atleistas, Konstitucijai neprieštarauja, tačiau Vilniaus universitetas turės peržiūrėti kriterijus, kuriais remiantis darbuotojas paliekamas dirbti arba ne, sulaukęs daugiau nei 65-erių.

65-erių metų Romas Lazutka Vilniaus universitete ekonomikos ir socialinius mokslus dėsto jau daugiau nei 30 metų. Nors Vilniaus universiteto statute rašoma, kad vyresni kaip 65-erių metų dėstytojai ir mokslo darbuotojai gali dirbti toliau tik Senatui pritarus, o iš naujo pasirašoma darbo sutartis sudaroma ne ilgesniam kaip trejų metų laikotarpiui, profesorius dėstys ir toliau. Tačiau, Lazutka mano, kad tokia nuostata dėl amžiaus yra diskriminuojanti.

„Jei pažiūrėtume Seime, jų tokių irgi yra nemažai, o dar plačiau pasidairius, tai matome, kad galingiausioms pasaulio šalims kartais vadovauja 70-75 metų žmonės. Tai dabar, kad negali vadovauti kokiam nors bakalauro darbui žmogus, kuriam 65-eri metai, anaiptol“, – sako sociologas, ekonomistas Romas Lazutka.

Dėl tokios Vilniaus universiteto statuto nuostatos į teismą kreipėsi buvęs universiteto mokslo darbuotojas. Jis mano, kad iš pareigų buvo atleistas diskriminuojant jį dėl amžiaus. Vilniaus apygardos teismas kreipėsi į Konstitucinį Teismą, kuris priėmė nutarimą, kad tokia nuostata Konstitucijos nepažeidžia ir nustatyta amžiaus riba nėra diskriminuojanti.

„Pabrėžčiau, kas išpIaukia iš Konstitucinio Teismo nutarimo, iš tiesų, kiekviena aukštoji mokykla, kiekvienas universitetas gali nusistatyti savo užimtumo politiką šiuo klausimu“, – pasakoja Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Pasak Vilniaus Universiteto Teisės fakulteto dekano Tomo Davulio, nuostata iš naujo svarstyti ar pratęsti vyresnių nei 65-erių metų universiteto darbuotojų sutartis galioja kelis dešimtmečius ir ji reikalinga užtikrinti studijų kokybę, darbuotojų kaitą bei jaunųjų mokslininkų atėjimą. 

REKLAMA

Tiesa, Konstitucinis Teismas nusprendė, kad amžiaus ribos nustatymas nėra diskriminuojantis ir Konstitucijos nepažeidžia, jei yra nustatomi aiškūs kriterijai, numatantys išimtis vyresniems nei 65-kerių dėstytojams.

„Nėra aiškūs įstatyme įvardinti kriterijai, kokie yra reikalingi, ar tai būtų studentų nuomonė, ar mokslo programų poreikis, ar kiti dalykai, kurie patvirtintų, kad tas žmogus, iš tiesų atitinkantis kriterijus, galėtų toliau tikėtis to pratęsimo“, – teigia Teisės fakulteto dekanas Tomas Davulis.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teisininkai sako, kad amžius neturėtų būti, tas kriterijus, kuris gali riboti tolimesnę žmogaus galimybę įsidarbinti, ar tęsti karjerą. Tokių skundų lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba sulaukia bene daugiausia.

„Amžius ir lytis tai yra tie labiausiai, pasakyčiau, neigiama prasme, populiariausi diskriminavimo pagrindai, dėl ko žmonės Lietuvoje iš tiesų patiria žmogaus teisių suvaržymą“, – kalbėjo teisininkė Laima Vengalė Dits.

Ar iš pareigų atleistas Vilniaus universiteto darbuotojas galės grįžti į darbą, toliau spręs Vilniaus apygardos teismas.


Rašyti komentarą...
P
PP
2021-02-16 17:10:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Medicininė komisja turi nuspręsti ar žmogus tinkamas darbui. Čia ponai valdžioj lošia kvailį ,turi savų interesų. Seni profesoriai dažniausiai turi daugiau žinių patirties negu dabartiniai nusipirkę titulus.
Atsakyti
-5

D
Dzuke
2021-02-16 17:25:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kartais sveika pajausti tai, ką išgyvena didelė dalis gyventojų, netekę darbo. Juk pamokslauti lengviau, negu tai pačiam patirtį savo kailiu. Be to ponas Lazutka sulauke pensinio amžiaus, tegul džiaugiasi pensija
Atsakyti
0

b
busimoji pensininkė
2021-02-16 17:19:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
p. LAZUTKA, jūs ne po teismus skuskitės, bet geriau nors metus laiko padirbėkit privačioje įmonėje ir pamatysit kaip lauksitk kuo greičiau išeiti į pensiją.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų