REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pajamas už praėjusius metus turintys deklaruoti gyventojai tą privalo padaryti iki gegužės 2 d. Kai kuriais atvejais jie taip pat turi ne tik sumokėti mokesčio nepriemoką, bet ir įmokas „Sodrai“.

Pajamas už praėjusius metus turintys deklaruoti gyventojai tą privalo padaryti iki gegužės 2 d. Kai kuriais atvejais jie taip pat turi ne tik sumokėti mokesčio nepriemoką, bet ir įmokas „Sodrai“.

REKLAMA

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovės pavaduotojas Martynas Endrijaitis priminė, kad šiemet pajamas privalo deklaruoti apie 835 tūkst. gyventojų.

„Iš jų pareigą jau atliko apie 377 tūkst., tačiau pajamų deklaracijų laukiama iš dar daugiau nei pusės privalančių deklaruoti. Tokių gyventojų yra apie 458 tūkst.“ – skaičiavo pavaduotojas.

Kas turi deklaruoti pajamas VMI

VMI primena, kad 2023 m. mokestinio laikotarpio metines pajamas iki 2024 m. gegužės 2 d. deklaruoti privalo šie nuolatiniai Lietuvos gyventojai:

  • gavę su darbo santykiais susijusių pajamų, privalantys perskaičiuoti metinį neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD);
  • vykdę individualią veiklą pagal pažymą ar turėję verslo liudijimus;
  • gavę pajamų už parduotą ar kitaip perleistą nuosavybėn turtą;
  • gavę kitokių pajamų;
  • pageidaujantys susigrąžinti pajamų mokestį;
  • privalantys perskaičiuoti pajamų mokestį, taikant progresyvius pajamų mokesčio tarifus;
  • galutinai iš Lietuvos išvykę gyventojai, išbuvę Lietuvoje 183 dienas ar ilgiau.

REKLAMA
REKLAMA

Reikia sumokėti ir „Sodrai“

Gyventojai, kurie 2023 m. dirbo savarankiškai: vykdė individualią veiklą su pažyma, buvo mažųjų bendrijų nariai, turi deklaruoti pajamas VMI ir sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM).

REKLAMA

Nuo pajamų, deklaruotų VMI, reikia taip pat sumokėti valstybinio socialinio draudimo (VSD) bei privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas „Sodrai“.

Savarankiškai su individualios veiklos pažyma dirbančių gyventojų įmokų dydis priklauso nuo jų deklaruotų pajamų, nuo to, ar buvo pernai mokamos įmokos avansu bei minimalios PSD įmokos, taip pat nuo to, ar žmogus dalyvauja 2 pakopos pensijų kaupime.

Įmokos už veiklą su individualios veiklos pažyma skaičiuojamos nuo 90 proc. pajamų prieš tai atskaičius leistinus atskaitymus (30 proc. arba faktinius). Nuo šios sumos mokamas 6,98 proc. PSD įmokų ir 12,52 proc. VSD įmokų, prie kurių reikėtų pridėti dar 3 proc. jeigu žmogus dalyvauja 2 pakopos pensijų kaupime.

REKLAMA
REKLAMA

Mažųjų bendrijų nariai ar individualių įmonių savininkai moka įmokas nuo 50 proc. nuo asmeniniams poreikiams išsiimtos lėšų sumos.

Jeigu sumokėti įmokas kyla sunkumų, gyventojai taip pat gali kreiptis į „Sodrą“ dėl įmokų atidėjimo. Atidėti įmokų mokėjimą galima, jei socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas ne mažesnis nei 125 eurų ir neviršija 1500 eurų.

Įmokų įsiskolinimo sumokėjimas gali būti atidedamas vieną kartą per metus.

Jei žmogus nesikreipia dėl įmokų atidėjimo ir nesumoka įmokų, pirmiausia jam siunčiami priminimai ir raginimai tai padaryti.

Jei žmogus nereaguoja į pakartotinus priminimus sumokėti įmokas, „Sodra“ laiku nesumokėtų įmokų priverstinį išieškojimą vykdo per Piniginių lėšų apribojimo informacinę sistemą teikdama mokėjimo nurodymus. Vėliau perduodama skolą išieškoti antstoliui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų