REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nijolė Baronienė VL žurnalistė

Šaltuoju metų laiku galima paplanuoti, ką įdomaus nuveikti, kai vėl ims žaliuoti žolė. Vieni idėjų bando semtis televizijos laidose, spaudos leidiniuose, kiti nori išgirsti atsakymus į jiems rūpimus klausimus. Sostinės pašonėje, Dvarčionių gyvenvietėje esančioje sodininkų bendrijoje įsikūrusi Lina Liubertaitė mano, kad gėda ne nežinoti, o nenorėti žinoti. Ši mintis padėjo jai surengti „Geltono karučio“ apželdinimo kursus.

Rado verslo nišą

Sukūrusi šeimą, Lina su vyru Arnu nusprendė, kad auginti vaikus bus geriau turint savo kiemą, todėl jie tapo dar vienais nuolatiniais sodininkų bendrijos „Vairas“ gyventojais. Vienas po kito gimė du berniukai. Kol augo mažieji, Lina neleido laiko veltui. Ji ėmė galvoti, kaip sutvarkyti aplinką prie namo. Linos tėvai visada triūsė nedideliame bendrijos sklypelyje, o ji jiems talkino, tačiau moteris suprato, kad nieko nežino apie želdinimą, augalų parinkimą ir derinimą. O ką jau kalbėti apie skiepijimą ar kitus daug žinių ir įgūdžių reiklaujančius darbus. „Aplinkos, sodo kūrimas man buvo didelis iššūkis, nors, atrodo, mamos ir močiutės patirtis turėjo praversti. Norėjosi išmokti susitvarkyti aplinką pačiai – šiuolaikiškai, gražiai ir pagal poreikius. Kalbėdama su bendraamžiais įsitikinau, kad norinčiųjų susikurti jaukią oazę – ne vienas, tačiau jie, kaip ir aš, nežino, nuo ko pradėti. Kol augo sūneliai, pradėjau domėtis, kur galima sužinoti įvairių sodybos tvarkymo ir augalų priežiūros paslapčių. Įsitikinau, kad šioje srityje yra laisva niša“, – pasakojo jauna moteris. Lina yra baigusi lietuvių kalbos studijas, turi rinkodaros magistro diplomą, todėl ilgai svarsčiusi, analizavusi rinką, jauna moteris ryžosi organizuoti apželdinimo kursus. Pasak jos, kursai yra tokie, kokių reikia šiuolaikiniam žmogui.

Žino, kokių žinių trūksta

L.Liubertaitė užsibrėžė tikslą – sudominti, pasikviesti į kursus žmones, visiškai nesidominčius aplinkos tvarkymu, niekada nebandžiusius sodinti augalų ar juos prižiūrėti. Pasak jos, tokie visiški „nežiniukai“ trumpuose kursuose, kai informacija pateikiama labai koncentruotai, gali įgyti labai daug žinių, panorėti tvarkytis kieme savo jėgomis. „Atėjusieji į kursus gauna atsakymus į jiems asmeniškai rūpimus klausimus. Jie gali pateikti savo sklypo planą ir diskutuoti su prelegentais, atlikti praktines užduotis. Grįžę namo jau žinos, kokių žinių dar trūksta“, – sakė pašnekovė. O „Geltono karučio“ interneto svetainėje Linai sužino, kiek bus norinčiųjų atvykti ir į kitus jos rengiamus kursus.

REKLAMA
REKLAMA

Būtina sąlyga

Jauna moteris ragina keisti požiūrį į apželdinimą. Ji nori, kad aplinkos tvarkymas savo rankomis, augalų puoselėjimas būtų laikomi prestižiniu užsiėmimu. Pasak Linos, kuo mes blogesni už anglus, kurie susitikę ne politikuoja, o aptaria, kaip kieno rožė auga. „Dažnas klausia, kas yra šiuolaikiškas apželdinimas. Tai – nebūtinai modernaus minimalistinio stiliaus apželdinimas, šiuolaikiškai gali atrodyti ir kaimiška vešli sodybos aplinka. Aplinka kuriama remiantis gamtos dėsniais ir keliais svarbiausiais stilistiniais ir kompozicijos principais. Juk grožis – ne tik gėlių žiedai, bet ir jų lapai, forma. Nelygus sklypo reljefas – ne trūkumas, o privalumas. Vabzdžiai, vikšrai ir kiti gyviai – gamtos ir, žinoma, sodo dalis. Žiemą čia ne mažiau gražu, nes sklypas ne plikas, o pasipuošęs snieguotomis augalų šluotelėmis. Labai svarbi šiuolaikiško apželdinimo sąlyga – minimali priežiūra. Tokią aplinką susikurti įmanoma, tik reikia išmokti tai daryti ir pradėti“, – uždegančiai kalbėjo Lina. Pasak jos, kurti šiuolaikišką sodą gali padėti ir išmaniuosiuose telefonuose įdiegtos programos, priminsiančios, kada ir ką reikia daryti, kaip laikytis sėjomainos taisyklių.

REKLAMA

Užveda ant kelio

Lankiusi ne vienus kursus, Lina suprato, kad jie turi būti trumpi ir nagrinėjama tema turi būti viena. „Naujakurys, kurio kieme suverstos žemių krūvos, iš pradžių mokosi sodo dizaino, kaip planuoti erdvę, kur kasti tvenkinį, ką ir kur sodinti, o jau įsikūręs stengiasi kuo daugiau sužinoti apie daržo subtilybes, kenkėjus ir genėjimą“, – pasakojo moteris.

Suprojektuoti sklypo, sodybos aplinką mokoma kursuose „Mano sodo dizainas“. Kraštovaizdžio dizainerė Goda Characiejienė užveda ant kelio, parodo, kaip įvertinti esamą sklypą, panaudoti jo privalumus ir paslėpti trūkumus, kaip išmatuoti ir pasidaryti sklypo planą, kaip suderinti savo norus ir poreikius realioje situacijoje. Kursuose išdėstomi svarbiausi augalų derinimo principai, pagal kuriuos savo sklypą būtų galima šiuolaikiškai apželdinti. Kursų dalyvių prašoma į kursus atsinešti savo sklypų planus, kad naujai įgytas žinias jie iškart bandytų taikyti projektuodami. Godai Characiejienei žinių semtis padeda ir dizaino studijos Anglijoje, ir patirtis, įgyta rengiant kraštovaizdžio projektus Lietuvoje, tad kursuose netrūksta ir naujausių leidinių, ir įdomių kūrybiškų užduočių.

REKLAMA
REKLAMA

Ką auginti ir ko neauginti

„Nuo Naujųjų metų sodo projektavimo kursus ves ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos (KMAIK) lektorė, kraštovaizdžio architektė Vaida Vaitkutė-Eidimtienė. Jos specializacija – sklypų planavimas, komponavimas, želdinių dizainas, tad dalysis šiose srityse sukaupta patirtimi ir įžvalgomis. Ingė Auželienė – taip pat KMAIK lektorė, kurianti apželdinimo projektus, dalyvaujanti įvairiuose projektuose ir programose, konsultuojanti televizijos laidose sodų tema. Ji parengė labai svarbią kursų temą „Modernus sodas ir daržas“. Kursuose aptariama daugybė dalykų, palengvinančių kasdienius darbus: nuo augalų pasirinkimo ir tinkamo pasodinimo iki priežiūros niuansų. Viso to reikia tam, kad daugiau džiaugtumės ir mažiau dirbtume veltui. Apie tai bus kalbama žiemos pabaigoje, prieš pat pavasario darbų sezoną“, – pasakojo L.Liubertaitė. Ji sakė, kad ne mažiau svarbi ir daug kam įdomi tema „Žaidžiame sodą“. Ji aktuali visiems turintiems vaikų, ne tik mažų, bet ir paūgėjusių. „Bus kalbama apie tai, kaip pritaikyti sodą vaikams, įrengti vaikų žaidimų aikšteles, ką auginti, kad vaikai mielai valgytų daržoves, kad dažniau pamirštų kompiuterinius žaidimus, – pabrėžė pašnekovė. – Svarbu žinoti ir ko neauginti, nes kai kurie augalai yra nuodingi ar galintys sukelti alergiją.“  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų