„Ignalinos rajone yra registruoti daugiau nei 2000 bedarbių, nedarbo lygis čia siekia net 22 procentus ir yra vienas didžiausių šalyje, tad statomas kompleksas teikia daug vilčių ir yra svarbus mažinant bedarbių skaičių mūsų regione“, – sako Alma Šerėnienė, Utenos teritorinės darbo biržos Ignalinos skyriaus vedėja.
Pasak A.Šerėnienės, labai svarbu, kad kaimo vietovėse būtų kuriamos naujos verslo įmonės, nes tik taip galima sumažinti bedarbystę ir paskatinti gerovės augimą rajone.
Itin didelę bedarbystę Ignalinos regione, anot vedėjos, lemia kelios priežastys: vietovė yra toli nuo pramoninių rajonų ir didžiųjų miestų. „Ypač sunku darbą susirasti gyvenantiesiems atokiose kaimo vietovėse – kartais suskaičiuojame, kad siūlomos algos pakaktų tik kurui – važinėti į darbą ir atgal“, – teigia ji.
70 proc. Ignalinos rajone registruotų bedarbių gyvena kaimo vietovėse, pusė jų yra nekvalifikuoti darbininkai.
Gamyklos darbuotojams - mokymai
Šarūnas Nacevičius, Medžio anglies gamintojų asociacijos prezidentas, tikisi, kad bendras penkių asociacijos įmonių projektas bent iš dalies palengvins Ignalinos rajono nedarbo problemą - visu pajėgumu veikiančiame gamyklų komplekse bus įdarbinta apie 50 naujų žmonių.
„Statomame gamyklų komplekse diegiama itin pažangi įranga, kuri leis užtikrinti aukščiausią gaminamos medžio anglies kokybę. Su ja dirbti reikia specialių įgūdžių, todėl visus priimtus darbuotojus pirmiausia mokysime“, – teigia jis.
Š. Nacevičiaus pripažino, jog nedarbo mastą regione jie jau ir patys pajautė. Nors medžio anglies gamyklų komplekso statybos dar tik įpusėjo, projekto vadovai kasdien sulaukia apie 10-20 skambučių iš vietos žmonių ieškančių darbo. Tiesa, siųsti gyvenimo aprašymus dar kiek ankstoka, nes komplekso atidarymas numatomas antroje metų pusėje.
Apie projektą
Penkios Medžio anglies gamintojų asociacijos vienijamos įmonės įgyvendiną bendrą projektą - stato naują modernią medžio anglies gamybos bazę Ignalinos rajone, Mikalavo kaime. Įmonių statomas gamyklų kompleksas turės net 5 segmentuotas medžio anglies gamybos linijas ir numatoma, kad pagamins iki 6 tūkst. tonų medžio anglies per metus.
Planuojama, kad ši medžio anglies gamybos bazė bus didžiausia Baltijos šalyse ir Skandinavijos regione. Projekte dalyvaujančios įmonės tikisi ne tik patenkinti šalies poreikius, bet numatę ir eksportą į užsienį.
Investicijos siekia 13 mln. litų. Projektą įgyvendina penki anglies gamintojai: UAB ,,Atiltas“, UAB ,,Difera“, UAB ,,Listas“, UAB ,,Listeka“, UAB ,,Regnus“.
Dalis lėšų skirta pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos III krypties „Gyvenimo kokybė kaimo vietovėse ir kaimo ekonomikos įvairinimas“ priemonę „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“. Projektą remia Lietuvos Respublikos Vyriausybė, „Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai: Europa investuoja į kaimo vietoves“.