REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybė nusprendė darbuotojų testavimo nebefinansuoti. Už testus turėtų mokėti patys darbuotojai arba jų darbdaviai. Jie šį siūlymą vertino dvejopai. Vieni darbdaviai džiaugėsi, kad Vyriausybė pagaliau imasi realių veiksmų. Tuo metu kiti darbdaviai svarstė, kad jeigu trūks darbuotojų, už jų testus teks mokėti.

Vyriausybė nusprendė darbuotojų testavimo nebefinansuoti. Už testus turėtų mokėti patys darbuotojai arba jų darbdaviai. Jie šį siūlymą vertino dvejopai. Vieni darbdaviai džiaugėsi, kad Vyriausybė pagaliau imasi realių veiksmų. Tuo metu kiti darbdaviai svarstė, kad jeigu trūks darbuotojų, už jų testus teks mokėti.

REKLAMA

Trečiadienį Vyriausybė pritarė Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisoms. Juo nuspręsta valstybės lėšomis nebefinansuoti darbuotojų testavimo dėl koronaviruso. Jeigu Seimas pritars pataisoms, nauja tvarka turėtų įsigalioti jau gruodžio 1 d.

Pagal dabartinę tvarką darbuotojų profilaktinis testavimas vykdomas kas 7–10 dienų atliekant greituosius antigeno testus. Asmeniui pageidaujant, gavus teigiamą testo atsakymą, galima papildomai per 24 val. registruotis PGR patvirtinamajam tyrimui.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kuriose tyrimų laboratorijose greitasis antigeno testo tyrimas kainuoja nuo 28 iki 40 eurų. PGR testo kaina gali siekti 79–149 eurus. Taigi nekompensuojamas testavimas iš darbuotojų arba darbdavių gali pareikalauti nemažai lėšų.

REKLAMA

Sprendimą vertina teigimai

Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas skaičiavo, kad vidutiniškai miestų įmonėse pasiskiepiję yra 80 proc., o rajonuose – 60 proc. darbuotojų.

„Tad matome, kad nepasiskiepijusių žmonių yra gana daug. Manau, kad šis Vyriausybės sprendimas juos motyvuos pasiskiepyti. Niekas žmonių taip nemotyvuoja, kaip ekonominė nauda.

Juk kodėl užstato sistema išvalė Lietuvos miškus, niekur nebesimėto buteliai. Žmonės juos renka, nebeišmeta, nes mato piniginę naudą. Tad jeigu testavimas žmonėms per mėnesį atsieis apie 80–100 eurų, mažas pajamas gaunantys žmonės susimąstys“, – pastebėjo darbdavių atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, žmonės dabar išsisukinėja nuo skiepų, nes turi galimybę tai daryti.

„Kodėl jie turi skiepytis, jeigu darbdavys apmoka jų testavimą? Tad mes labai džiaugiasi Vyriausybės sprendimu, kad galų gale yra parodyta politinė valia“, – sakė D. Arlauskas.

Jeigu trūks darbuotojų, darbdaviai mokės už jų testus

Tuo metu Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė skaičiavo, kad apie 70 proc. darbuotojų prekybos sektoriuje yra pasiskiepiję.

„Tad prekybininkai turės reaguoti į darbuotojų elgesį. Pagal dabartinį projektą pareiga susimokėti už testus atitenka darbuotojui. Tačiau darbdavys savo nuožiūra gali ir pats apmokėti testavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tad šiuo metu įmonės tiesiog laukia, tiek nutarimo patvirtinimo, tiek darbuotojų reakcijų. Įtampa darbo rinkoje yra įtempta, darbuotojų trūksta. Įmonės nuolat ieško naujų darbuotojų, jų kaita yra didelė“, – pastebėjo R. Vainienė.

Anot jos, pasitaiko atvejų, kai iš darbo išeina vakcinuotas, o ateina nevakcinuotas darbuotojas

„Tad įmonės individualiai spręs įdarbinimo klausimus. Jeigu trūks darbuotojų, gali būti, kad apmokės jų testavimą“, – teigė R. Vainienė.

Skatins darbuotojus skiepytis

Vienos didžiausių maisto tiekimo bendrovių „Amber Food“, valdančios apie keturias dešimtis restoranų, vadovas, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidentas Gediminas Balnis irgi sakė, kad apie 30 proc. darbuotojų yra nepasiskiepiję.

REKLAMA

„Testavimas nėra tinkama priemonė apsaugoti darbuotojus ir klientus nuo viruso. Testas ryte gali būti neigiamas, o vakare jau teigiamas. Tad Vyriausybė dabar šiuo sprendimu siekia skatinti darbuotojų skiepijimąsi.

Aišku, kad darbuotojams šis sprendimas bus finansiškai skausmingas. Žiūrėsime, kaip jie reaguos. Skatinsime juos skiepytis, jau seniai skatiname, ne finansinėmis, bet kitomis priemonėmis. Jau dabar labai daug nepatogumų skelia testavimas, kas 10 dienų reikia atlikti šią procedūrą“, – komentavo G. Balnis.

Teigia, kad darbuotojai verčiami skiepytis

Lietuvos profesinių sąjungų pirmininkė Inga Ruginienė neigiamai vertino Vyriausybės sprendimą.

REKLAMA

„Vieni darbuotojai neturės kitos išeities, todėl jie skiepysis. Tačiau tai neatneš teigiamų rezultatų. Vėliau reikės trečio ir ketvirto skiepo, žmonės ir taip nepasitiki Vyriausybės sprendimais, tad tas nepasitikėjimas tik didės.

Taip pat kita dalis žmonių tiesiog išeis iš darbo, nes nesutiks skiepytis ir patys mokėti už testus. Tad, kai kurioms sritims, pavyzdžiui, švietimo, bus sunku. Ten ir taip trūksta darbuotojų, todėl daug pensinio amžiaus žmonių dirba mokyklose. Panaši situacija ir sveikatos sektoriuje“, – komentavo darbuotojų atstovė.

Anot jos, nėra aišku, kodėl reikia imtis tokios drastiškos priemonės.

„Nėra aiškaus strateginio pandemijos valdymo plano. O tas blaškymasis visus jau varo į neviltį. Reikia didinti žmonių pasitikėjimą, o ne per prievartą versti juos skiepytis“ – tikino I. Ruginienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, darbuotojai yra atsakingi, tad net ir atsiradus būtinybei testuotis, jie ne atsikalbinėjo, o tai ir darė.

„Darbuotojai testuojasi, nes jaučia atsakomybę. Tad keista, kad dabar norima, kad jie patys už tai mokėtų ir dar už brangiausius PGR testus. Keista, kad nežiūrima į kitų šalių pavyzdį arba į mūsų švietimo sistemą. Ten žmonės naudoja greituosius testus už 4 eurus.

Vyriausybė tiesiog nori tokiu būdu žmonės priversti skiepyti“, – sakė I. Ruginienė.

Kam būtina periodiškai testuotis

Periodinis testavimas dėl COVID-19 ligos privalomas atstovams, kurie verčiasi: 

  • asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir veikla;
  • socialinės paslaugos ir veikla;
  • švietimo paslaugos ir veikla;
  • laisvalaikio ir (ar) pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas);
  • vaistinių darbuotojų veikla;
  • krovinių tarptautinio vežimo veikla;
  • viešojo transporto ir keleivių vežimo veikla;
  • viešojo administravimo subjektų veikla;
  • profesinė karo tarnyba;
  • veikla, susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (tiesioginis kontaktas su užsieniečiais);
  • gamybos įmonių darbuotojų veikla.

 

Nuo gruodzio 1d, kaip tik padarys mokama testavima iseinu is darbo! Pailsesiu ant 900 euru dydzio bedarbio nedarbo ismokos 9 men, o po to pilna labai gerai apmokamo darbo "juodais" Nepasiduokit zmones sitam santazui ir spaudimui, darbo rinka leisgyve jei pradesim iseidinet is darbu viskas prades griut. Ikalkim paskutini vyni ir nesvaraus verslo ir vyriausybes karsta.
Kodėl žmogus gaunantis minimalią algą turi mokėti ar jam reikia tu testų ar tu skiepų jai jis jaučiasi gerai ką jūs čia isdarinejat asilų gauja
Siulyčiau nors kartą per mėnesį pratestuoti paskiepytus taip pat,manau rezultatas būtų įdomus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų