REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Kristalina Georgieva penktadienį perspėjo, kad Vakarų subsidijos, skirtos kovai su klimato kaita ir perėjimo prie švarių energijos šaltinių skatinimui, gali pakenkti besivystančių šalių ekonomikoms.

Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Kristalina Georgieva penktadienį perspėjo, kad Vakarų subsidijos, skirtos kovai su klimato kaita ir perėjimo prie švarių energijos šaltinių skatinimui, gali pakenkti besivystančių šalių ekonomikoms.

REKLAMA

Jungtinės Valstijos, vadovaujamos prezidento Joe Bideno, patvirtino Infliacijos mažinimo įstatymą (IRA), kuriame numatytos didžiulės subsidijos ir mokesčių sumažinimai, skirti paskatinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo mažinimą, o priemonių vertė, numatoma, sieks maždaug 370 mlrd. JAV dolerių.

Tai bus didžiausia visų laikų JAV kovos su klimato kaita programa.

Naujasis įstatymas privertė Europos Sąjungą (ES) svarstyti galimybę atsakyti tuo pačiu, nerimaujant, kad įmonės suskubs perkelti gamyklas ir gamybą į Jungtines Valstijas tuo metu, kai Europa siekia sustiprinti savo pramoninę bazę.

„Didžiausią mano nerimą kelia tai, kad kažkas, kas iš principo būtų labai naudingas spartinant perėjimą prie žaliosios ekonomikos, naudojant viešąsias lėšas privačioms investicijoms, <...> gali nebūti toks naudingas besivystančioms rinkoms ir besivystančiam pasauliui“, – kalbėjo K. Georgieva Pasaulio ekonomikos forume Davose.

REKLAMA
REKLAMA

Ji perspėjo, kad subsidijos gali paskatinti technologijų ir gamybos perkėlimą iš skurdesnių besiformuojančios ekonomikos šalių į turtingesnę pasaulio dalį.

REKLAMA

„Jei norime, kad pramoninis pasaulis būtų švarus, tačiau negalvosime apie besivystančias rinkas, nieko nepavyks“, – perspėjo ji.

Kartu su K. Georgieva pasisakęs Prancūzijos ekonomikos ministras Bruno Le Maire'as (Briunas Le Meras) gynė vyriausybės paramą pastangoms paspartinti perėjimą nuo iškastinio kuro.

„Svarbiausia ne „Kinija pirma“, „Amerika pirma“ ar „Europa pirma“ – svarbiausias klausimas yra klimatas“, – kalbėjo jis.

Be to, antradienį Davose kalbėjusi ES Komisijos vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) anonsavo planus įsteigti „suverenų fondą“ ir parengti „grynųjų nulinių emisijų pramonės įstatymus“, kad apgintų Europos pramonės bazę nuo JAV ir Kinijos subsidijų pramonei poveikio.

REKLAMA
REKLAMA

U. Von der Leyen teigė matanti „agresyvius mėginimus pritraukti mūsų pramonės pajėgumus į Kiniją ir kitur“.

Pasak jos, ES „bendradarbiauja su mūsų draugais JAV, kad rastų sprendimus“, kylant grėsmei, jog JAV subsidijos iškraipys transatlantinę prekybą.

JAV pasiuntinys klimato klausimais Johnas Kerry teigė, kad minėtu įstatymu besiskundžiančios šalys turėtų pamėginti sekti Jungtinių Valstijų pavyzdžiu, nors tai būtų neįmanoma besiformuojančios ekonomikos šalims, turinčioms mažesnius biudžetus.

„Kitų šalių reakcija neturėtų būti tokia: „O Dieve, jūs neturėtumėte to daryti, tai mus pastato į nesąžiningą padėtį“. Darykite taip pat. Visi turi daryti tą patį, kad dar labiau pagreitintų šį procesą“, – antradienį Davose surengtoje diskusijoje kalbėjo J. Kerry. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų