• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prekybininkai suokia apie naują technikos „stebuklą“ – elektromagnetinių bangų neutralizatorių, kuris padėsiąs apsisaugoti nuo neigiamo mobiliųjų telefonų poveikio. Tačiau visuomenės sveikatos priežiūros specialistai siūlo aklai nepasitikėti brukama naujove, kad neprisidarytumėte dar daugiau bėdos.

REKLAMA
REKLAMA

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Šiaulių skyriaus fizikas Tadas Ušinskis pasisakė dar konkrečiau – jis iš viso netiki, kad tie „stebuklingieji“ neutralizatoriai veikia.

REKLAMA

Pasikalbėjus su specialistais paaiškėja tik vienas garantuotas neutralizatoriaus poveikis – neutralizuoti jūsų pinigus, o visa kita dar prašosi laboratorinių tyrimų.

Duomenų apie veikimą pateikti negalėjo

Maždaug prieš porą savaičių Šiauliuose prekeiviai pradėjo siūlyti elektromagnetinių bangų neutralizatorius, kurie esą apsaugo nuo neigiamo mobiliųjų telefonų skleidžiamų bangų poveikio. Anot pardavėjų, užsienyje šis įrenginys pakankamai senas ir populiarus, o Lietuvoje – naujas ir mažai kam žinomas.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes prieš porą savaičių atsivežėme į Lietuvą ir esame pirmieji, kurie garsiai pradėjome apie tai kalbėti. Neutralizatoriai yra dviejų rūšių: paslepiami po dangteliu ir klijuojami išorėje ant telefono nugarėlės – kuo arčiau siųstuvo“, – apie naujovę suokia vienas iš prekybininkų Kostas.

Pardavėjas įtikinėjo, kad neutralizatorius sumažinąs bangų spinduliuotę ne visiškai, o dažniausiai nuo trijų iki dešimties kartų, kai yra naudojamas telefonas – skambinama ar siunčiama trumpoji žinutė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pats siūlomą prekę išbandęs, Kostas pripažino, nepajutęs nei teigiamų, nei neigiamų neutralizatoriaus savybių. Anot prekybininko, pradėjus pardavinėti šią prekę, vos spėjama suktis – susidomėjimas ir perkamumas labai didelis ir per savaitę spėta parduoti daugiau nei penkis šimtus įrenginių.



„Nesu fizikas, todėl negaliu pateikti tikslių duomenų apie neutralizatoriaus veikimą. Kad mobilūs telefonai kenkia, tai nėra jokia naujiena. O neutralizatorius – tai atradimas“, – siūlomą prekę gyrė Kostas.

REKLAMA

Neutralizatorius įkaista

Pasak prekiautojo, šiais laikais daug kas skleidžia elektromagnetines bangas, kurios kenkia sveikatai, todėl neutralizatoriai – tai esantis tikras išganymas technikos pasaulyje.

„Pavyzdžiui, per metrą atsitraukus nuo mikrobangų krosnelės nebelieka kenksmingumo, o telefonu kalbant taip ragelio neatitrauksi, todėl geriau naudoti laisvų rankų įrangą. Aišku, neutralizatorius tinka ne tik telefono aparatams, tačiau reikėtų tai išmatuoti specialiais prietaisais, kad būtų galima teigti apie poveikį kiekvienam įrenginiui atskirai“, - nekonkrečiai pasakojo Kostas. Ir priduria, kad neutralizatoriaus poveikio iš karto nepajusi.

REKLAMA

„Turiu telefoną, ant kurio užklijavau neutralizatorių. Seniau internete naršant telefonu po pusvalandžio įkaisdavo telefonas ir baterijos temperatūra pakildavo, o dabar – įkaista tik lipdukas“, – neutralizatoriaus reikalingumą bandė įrodyti prekiautojas Kostas. Vis dėlto jis pripažino, kad kol kas dėl šio įrenginio vieningos nuomonės nėra: vieni juos keikia, kiti – giria.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Netiki, kad veikia

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Šiaulių skyriaus fizikas Tadas Ušinskis net nėra girdėjęs ir susidūręs su mobiliojo telefono elektromagnetinių bangų neutralizatoriumi. „Ar neutralizatorius veikia, nelabai tikiu, tačiau konkrečiai teigti, kad ne – negaliu. Tam reikia atlikti matavimus. Spinduliai iš esmės neturėtų niekur dingti, nes jie sąveikauja su bazine stotimi, todėl jų panaikinti neįmanoma. Bangų srautas keliauja, kai yra naudojamasi telefonu – kai sąveikauja su bazine stotimi“, - pasakoja T. Ušinskis.

REKLAMA

Fizikui pasirodė įdomu, todėl žadėjo pasidomėti daugiau. Pasak T. Ušinskio, jei žmonės kreipsis į Visuomenės sveikatos centrą, bus galima atlikti tikslius matavimus. „Patys laboratorijoje nepirksim ir netirsim. Reikia turėti patį neutralizatorių – tada eksperimentiniu būdu bus galima sužinoti, kaip veikia ir ar iš viso veikia tas aparatas, nors dabar sunku tuo patikėti“, - kalbėjo fizikas T. Ušinskis.

REKLAMA

Mobilieji telefonai nėra žaislai

Šiais laikais išmanieji telefonai atlieka brangių žaisliukų vaidmenį, tačiau apie tikrąją telefono kainą sveikatai niekas nenori kalbėti ir tuo labiau klausytis. Žmonės nejučia tampa priklausomi nuo telefonų – per daug patogu bendrauti ir tvarkyti savo asmeninius reikalus, kad būtų galima atsisakyti telefono.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Elektromagnetinė spinduliuotė, kurią skleidžia ir mobilieji telefonai, yra vienas iš stipriausių onkologinius susirgimus provokuojančių veiksnių. Tad mobilusis telefonas nėra nekaltas žaisliukas“, - įsitikinusi Šiaulių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Jūratė Karalevičienė.

Pasak J. Karalevičienės, mobilieji telefonai labiausiai veikia vaikus, todėl baisu, kad tas neutralizatorius dar labiau nepadidintų telefono skleidžiamų bangų poveikio. Primenama, kad prieš perkant naują produktą, būtina atkreipti dėmesį į jo sertifikatą. Nesertifikuoti produktai rinkoje negali pasirodyti ir būti pardavinėjami.

REKLAMA

„Dauguma tėvelių džiaugiasi, kai jų ketverių metų vaikas jau moka valdyti kompiuterį ar kaip žuvis nardo po telefoną, tačiau išmokti naudotis lengva, kaip lengva sugadinti ir vaiko sveikatą. Šiais laikais į rinką patenka daug nekokybiškų produktų, todėl nereikėtų aklai viskuo tikėti“, - pataria J. Karalevičienė.

Mobilusis telefonas – ne vaikams

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Henrieta Garbenienė teigia, kad oficialios informacijos apie elektromagnetinių bangų neutralizatorių nėra, todėl apie jo teigiamą poveikį kalbėti negalima.

REKLAMA

„Mobilieji telefonai kenkia jautriausiai visuomenės grupei – vaikams, kurių organizmas dar tik vystosi. Vaikai neturi išvystytos apsaugos nuo aplinkos veiksnių, todėl jiems dažnai dėl telefonų skauda galvą, sutrinka atmintis, atsiranda miego problemos. Mokyklinio amžiaus vaikui gali atsirasti silpnumo sindromas – toks vaikas dažnai nevaldo savo emocijų, jam sunku mokytis“, - pasakoja H. Garbenienė.

REKLAMA
REKLAMA

Visuomenės sveikatos biuro direktorė rekomenduoja telefonu nesinaudoti asmenims, turintiems širdies stimuliatorių, nėščioms moterims ir vaikams iki 16 metų. Šiais laikais mobilieji telefonai labai populiarūs tarp vaikų, tačiau tėvams nerekomenduojama telefoną vaikui pirkti, kol vaikas dar neturi 7-8 metų.

„Jei yra galimybė, patartina kuo mažiau naudotis mobiliuoju telefonu. Jeigu yra galimybė, geriausia kalbėtis lauke – taip sumažinamas kenksmingumas žmogui. Dar patariu kalbant mobiliuoju telefonu nesistengti spausti aparato prie ausies, o geriausia – naudoti laisvų rankų įrangą. Telefonu kalbėtis rekomenduojama ne ilgiau kaip 4 minutes – geriau siųsti žinutes“, – aiškina H. Garbenienė.

Jos nuomone, žmonės dažnai telefonus naudoja vietoj žadintuvų ir laiko arti miegojimo vietos, o tai ypatingai kenkia sveikatai, todėl geriau būtų naudotis įprastais žadintuvais.

Lina ABROMAVIČIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų