• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Oksana LAURUTYTĖ

Nešvara sukelia stresą, bet nemažai namų švara besirūpinančių šeimininkių baiminasi ir cheminių medžiagų dovanojamų nemalonumų – alerginių reakcijų. Odos išbėrimai, paraudimai, patinusios akys, kosulys, skilinėjantys nagai ir pan. verčia ieškoti priemonių, kurios nekenktų sveikatai ir įveiktų didžiausius nešvarumus. Šiaulietė Dalia sako jau senokai visas brangias ir reklamuojamas priemones iškeitusi į pigias, tačiau labai efektyvias – sodą, citrinos rūgštį, druską, ūkinį muilą. Kaip šios valymo priemonės gali pagelbėti buityje?

REKLAMA
REKLAMA

Soda ir citrina

Dabartiniai keturiasdešimtmečiai iki šiol prisimena skanaus vaikystės gėrimo receptą. Kai vaikai imdavo prašyti limonado, išradingos mamos paimdavo šaukštą uogienės, užpildavo jį puodeliu vandens, įberdavo šiek tiek citrinos rūgšties ir šaukštelį sodos. Vanduo imdavo putoti, o vaikas su didžiausiu malonumu išgerdavo lyg angliarūgštės prisotintą gėrimą.

REKLAMA

Soda, citrinos rūgštis, actas, druska naudojami ne tik maistui ruošti, bet ir įveikti nešvarumus virtuvėje, vonios, tualeto kambaryje. Dalia maistui gaminti naudojamą citriną mielai panaudoja rankų odai valyti ar pjaustymo lentelėms dezinfekuoti. Išspaustos citrinos minkštimo likučiais ji patrina drėgnas rankas ir jas dar pamasažuoja. Nuplovus citrinos sultis, ant odos nebelieka rudų dėmių, likusių po daržovių valymo, o nagai būna balti lyg atlikus prancūzišką manikiūrą.

REKLAMA
REKLAMA

Lygiai taip pat, patrynus pjaustymo lentelę citrinos sultimis ir leidus išdžiūti, išnyksta įsigėrusios dėmės, o lentelė būna ir dezinfekuojama. Galima naudoti ne tik citrinos minkštimą, bet ir parduotuvėje įsigytą citrinos rūgštį, liaudiškai dar pavadinamą rūgščiąja druskele. Ištrynus ja šlapias rankas, Dalia dar ir sodos šiek tiek ant rankų užpila ir patrina – mišinys tada suputoja. „Žinoma, reikia atkreipti dėmesį, ar ant rankų nėra žaizdelių, nes citrinos rūgštis gali skaudžiai graužti“, – sako Dalia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Citrinos rūgštimi ir soda lengvai galima išvalyti ir plastikinius indelius, idealiai nušveisti viryklę, išplauti plautuvę, akimirksniu išvalyti puodelius, nublizginti stalo įrankius, kurie patamsėjo nuo arbatos ar kavos.

„Kiekviena šeimininkė gali eksperimentuoti ir atrasti savus sodos ir citrinos rūgšties panaudojimo būdus. Aš su soda ir keliais grūdeliais citrinos rūgšties net dantis retkarčiais valau – dantys tampa baltesni ir net spindi“, – šypsosi Dalia.

REKLAMA

Citrinos rūgštį moteris naudoja ir kalkių nuosėdoms iš elektrinio virdulio, skalbimo mašinos pašalinti. Virdulį, į kurį įpila citrinos rūgšties, moteris vakare užverda ir palieka per naktį. O skalbimo mašiną valo taip: vietoj skalbimo miltelių įberia apie 300 g citrinos rūgšties ir įjungia tuščią skalbyklę virinimo režimu.

REKLAMA

Soda talkina ir valant pridegusią orkaitę. Nešvarų paviršių ji padengia plonu sodos sluoksniu, apipurškia vandeniu ir palieka porai valandų. Vėl sudrėkina vandeniu, vėl palieka ir galiausiai atšokusius nešvarumus nuvalo paprasta drėgna šluoste.

Soda tinkama ir pridegusiems puodams valyti, o kartu su citrina – dėmėms nuo stalviršių ir palangių panaikinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ūkinis muilas

Pašnekovė sako, kad šeimininkės nepelnytai pamiršo ūkinį muilą. Jis puikiai nublizgina viryklių keraminį paviršių, dezinfekuoja visus daiktus – šukas, dantų šepetėlius, pašluostes.

Dalia sako girdėjusi, kad ūkiniu muilu labai naudinga plauti plaukus, naikinti spuogus, kraujosrūvas, stiprinti nagus, bet dar neišbandė ir siūlo šiais patarimais pasinaudoti atsargiai. Žmonių oda šildymo sezonu būna jautri, muilas gali pernelyg išsausinti odą ir ją padaryti dar jautresne.

REKLAMA

„Ūkinį muilą visada naudoju skalbdama – patrinu kojines, marškinių apykakles, pažastis, apatinius rūbus ir dedu juos į skalbimo mašiną. Efektas – rūbai būna švarūs lyg išskalbti brangiausiais skalbimo milteliais“, – sako Dalia.

REKLAMA

Druska – net sidabrui valyti

Dalia labai mėgsta puoštis sidabro papuošalais ir nusimena, jei jie patamsėja. Neseniai ji atrado labai pigų būdą, kaip sidabro gaminius nuvalyti panaudojus druską. Reikia į dubenį patiesti apie 10 cm aliuminio folijos, įberti šaukštą druskos, šaukštą sodos ir užpilti puodeliu šilto vandens. Tada į dubenį reikia sumerkti sidabrinius dirbinius. Po valandos išimti papuošalai blizgės lyg nauji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Druska idealiai padeda išvalyti šviežias vyno dėmes. Jei ant kilimo išsiliejo vyno, reikia nedelsiant tą vietą apiberti druska. Druska sugers dažančiąsias daleles ir vėliau tereikės kilimą išsiurbti.

„Druską naudoju ir vietoje skalbinių minkštiklio – sūriame vandenyje išskalautų skalbinių spalvos atgyja, audiniai tampa minkšti ir purūs“, – sako moteris.

REKLAMA

Druska – puiki pagalbininkė ir pridegusio lygintuvo padui valyti. Tereikia karštu lygintuvu patrinti popierių, ant kurio užberta rupios druskos.

Kvapnus valiklis – ir valo, ir gaivina orą

Buityje citrinos rūgštį galima pakeisti ir actu. Actas – puikus pagalbininkas valant kalkėtą čiaupą, dušo galvutę, plautuvę. Apipylus dėmėtus paviršius actu, reikia pusvalandį palaukti ir tada nuskalauti vandeniu.

REKLAMA

Dalia actą naudoja ir užsikimšusiems kanalizacijos vamzdžiams išvalyti. Nakčiai į plautuvės kanalizacijos ertmę įpila pusę dėžutės sodos, užpila puslitriu acto ir eina miegoti. Ryte kanalizacija būna atsikimšusi.

„Nors soda, actas ir druska – labai efektyvios priemonės, moterys neretai perka brangias priemones vien dėl malonaus kvapo. Išvalius namus kvapniomis priemonėmis, jie tikrai kvepia švara. Nereikia leisti pinigų – atradau nuostabų kvepianti valiklį, kurį pasidaryti labai paprasta“, – sako Dalia.

REKLAMA
REKLAMA

Natūralus valiklis, kuris tinka įvairiems paviršiams valyti, gaminamas taip: reikia nulupti apelsinus, jų žieveles sudėti į stiklainį, užpilti actu ir palaikyti 10 dienų. Valiklį galima išpilstyti į purkštuvus ir naudoti, kada tik prireikia.

„Kai kurios moterys valikliui gaminti naudoja citrinos gabalus. Po dviejų savaičių skystį, atskiestą vandeniu, naudoja valydamos riebalus virtuvėje, grindis, vonios sieneles, klozetus, kriaukles ir t. t. Aš labiau vertinu apelsinų žieveles. Taip pigiau, nes apelsinus galima pačiai suvalgyti“, – juokiasi Dalia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų