„Šiandien įprasta, kad derėtis galima visur ir visada – ne vien tik turguje. Tačiau ir pačias derybas reikia suvokti ne kaip kovą, bandant išpešti kuo didesnę naudą sau ir pardavėją vertinant kaip priešininką, besistengiantį padaryti tą patį. Derybos yra taktikos ir diplomatijos partija, kurioje du lygiaverčiai partneriai turi pasiekti abiem pusėms naudingiausią rezultatą. Tai labiau kopimas į viršukalnę bendradarbiaujant nei katės ir pelės žaidimas“, – įsitikinusi vystytojo „Citus“ pardavimų vadovė Andželika Čiūtienė ir pateikia patarimų, kaip elgtis, kad pasiektumėte tikslo.
A. Čiūtienė pirmiausia rekomenduoja apsibrėžti, kas Jums yra svarbiausia būsto sandoryje ir griežtai to laikytis. Sėkmingu būsto sandorio laikyti negalima vien todėl, kad pavyko suderėti gerą kainą. Svarbiausia, kad būstas atitiktų Jūsų poreikius ir tikslus. Tada jau galima vertinti bendravimo su pardavėju kokybę ir pagalbą renkantis, viso proceso sklandumą, bendrą būsto kainą, įmokų dydžius ir terminus.
Pirmas susitikimas – būsto poreikių išsiaiškinimas
Pirkimo procesą išskaidykite tokiomis dalimis: pirmas susitikimas būsto pasirinkimui; pasirengimas deryboms – informacijos paieška ir pozicijos suformulavimas; derybos ir kompromiso radimas; galutinių sąlygų išsiaiškinimas ir raštiškas detalių užtvirtinimas (rezervacijos sutartis, preliminari pirkimo sutartis ar pan.); pirkimo užbaigimas – sukirskite rankomis.
Pirmojo susitikimo metu sutarkite dėl poreikių ir lūkesčių. Šiame etape jokiu būdu nepradėkite derėtis dėl pirkimo sąlygų. Kol kas susikoncentruokite į tai, ko ieškote, ko jums iš tiesų reikia. Išsirinkite derybų objektą, o tada reikės atlikti namų darbus – išsiaiškinti, ar kaina pagrįsta, kokia pardavėjo taktika ir kaip elgtis jums.
Neretai žmonės bendrauja su pardavėjais vadovaudamiesi klaidingais stereotipais, todėl stenkitės juos pamiršti. Gerbkite žmogų, su kuriuo bendraujate – jūs šiame procese lygiaverčiai partneriai.
Taip pat dažnai galvojama, kad reikia neparodyti, jog jums patinka nusižiūrėtas būstas, nes susilpnės derybinės pozicijos. Priešingai – jei rodysite emocijas, pademonstruosite, kad būstas jums patinka ir kodėl, pardavėjas turės daugiau motyvacijos padėti Jums būstą įsigyti ir rasti. Kitu atveju rizikuojate prarasti jo susidomėjimą ir dėmesį.
Kai tiksliai žinosite, kad svarstomas būstas jus tenkina ir ketinate judėti toliau, pradėkite pasiruošimą deryboms. Išsiaiškinkite kuo daugiau apie sąlygas, kurias pardavėjas gali suteikti, kad žinotumėte, kuriose vietose galimi kompromisai ir kur įmanoma gauti daugiau vertės.
Tik gerai pasiruošę deryboms galėsite gauti geresnes sąlygas
Taigi, išsirinkus būstą liko suderinti pirkimo sąlygas ir galutinę kainą. Tai ir bus antrojo etapo – derybų – objektas. Kad galėtumėte derybose pasiekti geriausio rezultato, būtinai skirkite laiko pasiruošimui.
Pirmiausia, išsiaiškinkite, kiek galite derėtis dėl kainos. Derybos dėl kainos galimos beveik visada, tačiau nepakanka argumento, kad jūs norite sutaupyti. Kainos skirtumas, kurį galite suderėti, gali priklausyti nuo realios būsto kainos, pardavėjo taikomos nuolaidų ar dovanų taktikos, nuo to, ką pardavėjui galite pasiūlyti jūs, galiausiai, nuo būsto ir būsto vystytojo specifikos, kuri gali tapti argumentu.
Realią būsto vertę gali padėti išsiaiškinti portalas ntsandoriai.lt. Jame galite sužinoti, už kiek buvo parduoti panašūs būstai (kokios buvo jau įvykusių notarinių sandorių vertės). Kruopščiai pasirinkite paieškos kriterijus – panašioje vietoje, panašiame name esančius panašaus dydžio būstus. Tiesa, už tokią paslaugą reikės susimokėti: 10 sandorių sąrašas kainuoja 5,80 Eur.
Perkant naujos statybos name būstą, pasidomėkite vystytoju: kiek metų NT rinkoje dirba, kokius projektus yra išvystęs, kokius vysto, kokius apdovanojimus yra gavęs, kokioms asociacijoms priklauso. Pasiklausinėkite draugų, kolegų, pažįstamų, paieškokite informacijos internete, socialiniame tinkle „Facebook“.
Pabandykite išsiaiškinti, ar vystytojas taiko nuolaidas, dovanoja dovanas, kokios jos. Nuolaidos ir dovanos yra skirtos potencialių pirkėjų dėmesiui pritraukti, tačiau ne visi pardavėjai šias priemones naudoja. Bet kuriuo atveju, dažniausiai jos būna „įskaičiuotos“ į kainą.
Tačiau tam tikrų sąlygų išsiderėti galite net ir tuo atveju, jei jums siūloma būsto kaina yra teisinga, o pardavėjas nesiūlo nuolaidų.
Tačiau tam turite pagalvoti, ką galite padaryti jūs: gal sumokėti didesnę pradinę įmoką, gal net visą būsto kainą iškart, gal ketinate pirkti daugiau nei vieną būstą iškart (tarkim, investicijoms, tėvams ar vaikams), o gal galite rekomendacijų keliu atvesti dar būsto pirkėjų? Tokie pasiūlymai paskatins pardavėją pasistengti dėl jūsų.
Paskutinis būdas gauti geresnį pasiūlymą yra konkretaus būsto analizė: lyginant kelis panašius butus tame pačiame projekte, gal kažkurio bus, tarkime, kiek mažesnis balkonas, prastesnė pusė, tačiau jus tai tenkins. Tokiu atveju, galite bandyti išsiderėti kitas sąlygas, bet reikia pasiruošti.
Pačiose derybose prisiminkite kelis svarbius dalykus:
1. Jūsų tikslas – bendradarbiavimas, o ne karas dėl sąlygų;
2. Būkite padėties šeimininkais, kontroliuokite pokalbio eigą;
3. Nepradėkite susitikimo nuo sąlygų derinimo;
4. Nebijokite parodyti, kad būstas jums patiko;
5. Atvirai ir aiškiai įvardinkite, kokių sąlygų jums pageidaujate;
6. Dėmesingai klausykitės – taip parodysite pagarbą;
7. Ieškokite ir kartu judėkite link tikslo (žiūr. punktą #1);
8. Labai svarbu: niekada dėl sąlygų nesiderėkite telefonu ar el. paštu, darykite tai tik susitikę.
Apibendrinimas – į ką atkreipti dėmesį?
• Nepamirškite savo poreikių: geriausios sandorio sąlygos nebūtinai yra geriausias variantas jums;
• Būkite atviri: entuziazmas ir emocijos sustiprins pardavėjo norą Jžjums padėti;
• Derybos – tik tiesiogiai: ne telefonu ar el. paštu, o susitikime, nes tai efektyviausias būdas gauti geriausias sąlygas;
• Pasiruoškite deryboms: išsiaiškinkite realią kainą, surinkite informaciją apie vystytoją – tada žinosite, ko galite prašyti ir tikėtis;
• Bendradarbiaukite: efektyvios derybos prasideda ne nuo reikalavimų kėlimo, o nuo bendro tikslo paieškos.