REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Stipriųjų gėrimų pramonė yra antra pagal dydį mokesčių mokėtoja Lietuvoje (2008 m. sumokėta apie 1 mlrd. Lt., įskaitant 696 mln. Lt akcizo).

REKLAMA
REKLAMA

Keliant akcizą stipriajam alkoholiui, mažėja gamyba, atleidžiami darbuotojai. Tuo tarpu naminukės ir kiti nelegalūs gamintojai trina rankomis – užsakymų tiek daug, kad nespėjama gaminti.

REKLAMA

Akcizo kėlimas atneš neigiamų rezultatų

Nuo 2008 –ųjų akcizas stipriesiems alkoholiniams gėrimams padidintas 35 proc. (2008 m. – 20 proc., o 2009 m. – 15 proc.). Be to, nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojo prekybos alkoholiu apribojimai.

Tačiau statistiniai duomenys akivaizdžiai rodo, kad valstybės vykdoma alkoholio politika nepasiteisina: didinant akcizą papildomų lėšų į šalies biudžetą praėjusiais metais surinkta vos keliais procentais daugiau nei 2007-aisiais, o 2009 m. sausio mėnesį net 73,28 proc., t.y. net 22 mln. lt. mažiau nei per tą patį mėnesį 2008 m.

REKLAMA
REKLAMA

Neigiami šios politikos rezultatai akivaizdūs: stipraus alkoholio šešėlinės rinkos didėjimas, kriminogeninės padėties šalyje suprastėjimas.



Kenčia valstybės biudžetas

Nuo 2008 m. sausio 1 d. padidinus etilo alkoholio akcizo tarifą 20 proc., Vyriausybė ir Finansų ministerija tikėjosi į valstybės biudžetą papildomai surinkti 150 mln. litų daugiau, tačiau susirinko tik vos 4 proc. daugiau nei 2007 m. Biudžeto nepasiekė net 123 mln. litų planuojamų pajamų.

2009 m. sausio mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2008 m., stripraus alkoholio pramonės mokesčių sumokėta: PVM – 27,24 proc. mažiau, o GPM – net 39,58 % mažiau. Prognozuojama, kad 2009 m. į valstybės biudžetą bus surinkta 35-40 proc., o tai yra net 250-280 mln.lt mažiau akcizo mokesčių nei 2008 m.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teks atleisti dalį darbuotojų

Dėl šių nepalankių procesų, alkoholio pramonė bus priversta atleisti dalį darbuotojų. „Toliau teks mažinti darbuotojų skaičių ir laukti geresnių laikų, jei ir toliau nesikeis mokesčių politika. Kol kas atleidome 25 proc. darbuotojų“, - sakė AB „Alita“ gen. direktorius Vytautas Junevičius.

Praeitą savaitę atnaujinusi gamybą „Stumbras“ taip pat kovoja su sunkumais. „Jau pernai atleidome 70 darbuotojų. Šiuo metu bendrovėje dirba 300 žmonių. Jei ir toliau slėgs tokie mokesčiai, teks vėl stabdyti gamybą ir bus labai sunku išlaikyti esamus darbuotojus“, - teigė AB „Stumbras“ marketingo direktorius Algirdas Čiburys.

REKLAMA

Skatinamas nelegalus verslas?

Priimdama sprendimus dėl alkoholio akcizo didinimo ir prekybos ribojimo, šalies valdžia tikėjosi kovoti su nesaikingu alkoholio vartojimu Lietuvoje. Tačiau statistika nieko gero nežada: padidinus akcizo mokestį 1999 m. bendras alkoholio suvartojimo kiekis nepasikeitė.

Įvyko tik rinkos persiskirstymas: legalių produktų pardavimai sumažėjo apie 15 proc. Legalaus alkoholio pardavimų apimtys sumažėjo, tuo tarpu nelegalios alkoholio rinkos apimtys išaugo. 2008 m. policija sulaikė 3,5 karto daugiau falsifikuotų alkoholinių gėrimų nei 2007 m.

REKLAMA

Prognozuojama, kad šiais metais falsifikuotų gėrimų ženkliai daugės, o kartu didės apsinuodijimų ir mirčių nuo alkoholio.

„Einama prie legalios gamybos smukdinimo ir šešėlinės gamybos skatinimo“, - apgailestavo A. Čiburys. „Mums yra žinoma, kad nelegalūs gamintojai nespėja gaminti pilstuko, kadangi žmonės eilėje laukia jau ne kelias dienas, o kelias savaites“.

Būtinybė šviesti visuomenę

Nuogastaujama, kad įvairūs ribojimai ir draudimai skatins visuomenę vartoti pigesnius, tačiau sveikatai kenksmingus alkoholinių gerimų falsifikatus, gaminamus iš įvairių skiediklių, tirpiklių ir kitų nuodingų žmogui cheminių skysčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Draudimai nesumažino eismo nelaimių keliuose, o štai efektyvi socialinė reklama labai gerai pasitarnavo. Reikia šviesti visuomenę ir alkoholio vartojimo kultūros klausimais. Mes, visų AGPĮA (alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacija) vardu, pasisakome už socialines akcijas, reklamas, visuotinį švietimą. Mums nereikia ligotos visuomenės“, - sakė V. Junevičius.



Alkoholio pramonininkai tikisi supratimo

Alkoholio pramonė, siekdama kovoti su šešėline rinka ir užtikrinti stabilias įplaukas į valstybės biudžetą, siūlo:

1) sumažinti akcizą stipriesiems gėrimams iki 2007 m. lygio;

2) atšaukti nuo šių metų pradžios įsigaliojusius prekybos alkoholiu apribojimus;

3) dalį alkoholio pramonės sumokėtų mokesčių (10 proc.) skirti kovai su nelegalia rinka bei su alkoholio vartojimu susijusių socialinių problemų sprendimui.

ES nustatytas minimalus etilo alkoholio tarifas yra 1898 Lt/HLPA. Jei Lietuvoje akcizo tarifas ir būtu sumažintas iki anksčiau buvusių 3200 Lt/HLPA, tai vis tiek viršytų ES minimumą net 70 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų