REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po Rusijos invazijos į Ukrainą, keliems Rusijos bankams buvo uždrausta naudotis SWIFT sistema. Ką reiškia netekti prieigos prie šios svarbios tarptautinės ekonomikos dalies ir ar tam yra perspektyvių alternatyvų? Apie tai rašo portalas CNBC.

Po Rusijos invazijos į Ukrainą, keliems Rusijos bankams buvo uždrausta naudotis SWIFT sistema. Ką reiškia netekti prieigos prie šios svarbios tarptautinės ekonomikos dalies ir ar tam yra perspektyvių alternatyvų? Apie tai rašo portalas CNBC.

REKLAMA

Veiksmingos komunikacijos sistemos yra pasaulio ryšių pagrindas – nuo mobiliųjų telefonų, el. pašto tinklų iki bankų. 

Kaip tarpusavy komunikuoja bankai?

SWIFT (angl. Society for Worldwide International Financial Telecommunications) – tai sistema, kurią bankai naudoja norėdami saugiai siųsti pranešimus vieni kitiems.

Tai vienas iš svarbiausių finansų pasaulio ramsčių, jungiantis daugiau kaip 11 tūkst. bankų narių iš maždaug 200 šalių ir teritorijų visame pasaulyje.

Trilijonų dolerių vertės sumos skirtingos valiutos kasdien siunčiamos į užsienį – visa tai, dažniausiai, dėka SWIFT siunčiamų pranešimų.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip veikia SWIFT?

Sakykim, jei norite pervesti 1 tūkst. JAV dolerių iš savo banko Singapūre savo draugui Jungtinėje Karalystėje, jums reikės kelių pagrindinių duomenų: draugo sąskaitos numerio ir jo banko SWIFT kodo.

REKLAMA

Jei abu bankai turi tarpusavio sąskaitų, jie patvirtina mokėjimo paraiškos autentiškumą, pritaiko valiutos keitimo kursą ir iš jūsų banko sąskaitos nurašo atitinkamą sumą, kurią jūsų draugas turi gauti.

Jei bankai nepalaiko ryšių, pranešimas bus siunčiamas per bankus tarpininkus, kol mokėjimo paraiška bus patvirtinta ir jūsų draugas galės gauti savo pinigus. 

„Iš tikrųjų čia kalbama apie saugius, automatizuotus mokėjimus“, – CNBC sakė Loughborough universiteto ekonomistas Alistair Milne. „Taip siekiama, kad viskas būtų integruota su bankų sistemomis.“

REKLAMA
REKLAMA

Kas atsitinka, jei bankui uždraudžiama naudotis SWIFT sistema?

SWIFT sistemos dėmesio centre atsidūrė dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, po kurios daugybė Rusijos ir Baltarusijos bankų buvo pašalinti iš SWIFT tinklo, tai vertinant kaip ekonominių sankcijų dalį. Tai iš esmės reiškia, kad šių bankų galimybė vykdyti finansines operacijas tarptautiniu mastu buvo sutrikdyta.

Tačiau SWIFT nėra vienintelė tarptautinių sandorių sistema. Rusija turi savo Finansinių pranešimų perdavimo sistemą (SPFS), kuri nuo 2021 m. vasario mėn. aptarnauja 400 naudotojų. Dvidešimt trys iš jų – užsienio bankai.

Kinijos liaudies bankas taip pat turi Tarpvalstybinių tarpbankinių mokėjimų sistemą (CIPS). Iki 2019 m. ji tiesiogiai ir netiesiogiai pasiekė daugiau kaip 3 tūkst. bankų 167 šalyse ir regionuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, tobulėja alternatyvūs tinklai, pavyzdžiui, kriptovaliutos ir blokų grandinės.

Caroline Malcolm, vadovaujanti blokų grandinės duomenų bendrovės „Chainanalysis“ tarptautinei politikai, pripažįsta, kad nuo tokios nusistovėjusios sistemos kaip SWIFT sunku atsiskirti.

„Tačiau blokų grandine pagrįstose sistemose yra tam tikrų galimybių ir funkcijų, kurių tradicinės sistemos suderinti negali“, – sakė ji interviu CNBC. „Blokų grandinė leidžia žmonėms turėti savų lėšų ir labai tiesiogiai tai kontroliuoti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų