• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dalis Lietuvos restoranų, kavinių, valgyklų skelbia atsidūrę gilioje krizėje. Esą padidėjęs PVM, išaugę atlyginimai, per mažas vartojimas juos veda link bankrotų: vis daugiau verslų atsiduria ties bedugne. Restoranų atstovai reikalauja valdžios peržiūrėti mokesčių politiką – grąžinti lengvatinį PVM tarifą, tačiau ekonomistai aiškina, kad apie lengvatas kalbėti per anksti, nes restoranai laikosi pakankamai gerai: apyvartos pakankamai geros, o ir darbuotojų sektoriuje daugėja. 

Dalis Lietuvos restoranų, kavinių, valgyklų skelbia atsidūrę gilioje krizėje. Esą padidėjęs PVM, išaugę atlyginimai, per mažas vartojimas juos veda link bankrotų: vis daugiau verslų atsiduria ties bedugne. Restoranų atstovai reikalauja valdžios peržiūrėti mokesčių politiką – grąžinti lengvatinį PVM tarifą, tačiau ekonomistai aiškina, kad apie lengvatas kalbėti per anksti, nes restoranai laikosi pakankamai gerai: apyvartos pakankamai geros, o ir darbuotojų sektoriuje daugėja. 

REKLAMA

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Spalio mėnesį duris užvėrė Kauno senamiestyje įsikūręs 8 metus klientus džiuginęs restoranas „Jurgis ir drakonas“. Tinklo savininkės bendrovės „Burokėlis ir krapas“ vadovė vardija pagrindines restorano Kaune uždarymo priežastis. 

„Nuo pandemijos maitinimo sektoriui nėra lengva. Nuo apsunkinto darbo per COVID-19, vėliau susikaupusios skolos, tada grąžintas nuo šių metų PVM“, – pasakoja „Burokėlis ir krapas“ direktorė Odeta Bložienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Paskutinę vinį į šio restorano karstą įkalė Kauno miestas. Atsiradus įvažiavimo į senamiestį mokesčiui, verslas nebegalėjo naudotis maistą į namus išvežiojančių kurjerių paslaugomis. Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija aiškina, kad panašios bėdos slegia ne tik pavienius restoranus, bet didžiąją dalį verslininkų. 

REKLAMA

„Tokio baisaus rezultato, koks yra dabar realybėje, aš net pati nesitikėjau, kad yra liūdniausia, dabar labiausiai bankrutuoja ir eina į dugną tie, kurie yra geriausi restoranai, kurie gamina brangų maistą, kurie moka gerus atlyginimus. Tiek kur ir „Michelin“ rekomenduoti“, – sako viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė. 

Restoranus, barus, kavines slegia ir nuo šių metų padidėjęs PVM, ir augantys atlyginimai, ir nepakankamas vartojimas. Apie sumažėjusius įmonių pelnus liudija ir Valstybės duomenų agentūros duomenys. Nuo šių metų sausio iki rugpjūčio, neskaičiuojant PVM, palyginamosiomis kainomis maitinimo įstaigų apyvartos krito 7 procentais, lyginant su pernai tuo pačiu laikotarpiu. Verslas pabrėžia, kad labiausiai kenčia ne stambūs, o smulkūs verslai. 

REKLAMA
REKLAMA

„Didžioji dalis yra labai smulkūs ir nedideli verslai. Mes nesilyginkime su „McDonald's“ ar „KFC“, čia yra du skirtingi dalykai. Nes būtų lygiai tas pats, kas lyginti „Maxima“ su kaimo krautuve arba kaimo kiosku. Šitie mažieji labiausiai ir kenčia, nes jie tiesiog neturi jokių rezervų. <...> Pelningumas yra arba labai minimalus, arba netgi jokio“, – teigia O. Bložienė. 

Sunkiausiai gyvenantys restoranai aiškina, kad patiekalų kainų sumažinti negali, nors dažnam gatvėje sutiktam gyventojui atrodo priešingai. Lietuvoje skaičiuojama, kad per metus restoranų, kavinių paslaugos vidutiniškai pabrango maždaug 9 procentais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kad klientui yra per brangu, tą galiu patvirtinti. Ir man per brangu, o kaina turėtų dar kilti kokį 30–40 procentų, jeigu pasivytumėm kylančius atlyginimus ir produktų kainas, energijos kaštus“, – komentuoja E. Šiškauskienė.

Jei sąlygų nekeis – streikuos

Per pirmąjį šių metų ketvirtį, pasak verslo, bankrutavo 33 maitinimo įstaigos. Tačiau esą prie prarajos stovi kur kas didesnis skaičius restoranų, kavinių. 

REKLAMA

„Visi dar iš paskutiniųjų daro tikėdamiesi, kad įvyks kažkoks tai pokytis, bet čia yra labai daug entuziastų ir tokių, kurie patys sau negali mokėti atlyginimo“, – tikina O. Bložienė.

Verslas norėtų, kad valdžia kavinėms, restoranams vėl sumažintų pridėtinės vertės mokestį. Tiesa, ekonomistai sako, kad kalbėti apie lengvatos grąžinimą dar ankstoka, nes verslo situacija nėra tokia bloga: maitinimo įstaigų apyvartos yra pakankamai aukštos, o mokesčiai – sėkmingai renkami. 

REKLAMA

„Dabar restoranų, kavinių vartojimas tiesiog normalizuojasi iki adekvataus lygio. Kai mes kalbame apie restoranų sektoriaus krizę, reikia visada turėti omeny, kad ta apyvarta yra beveik 20 procentų, arba beveik penktadaliu didesnė negu prieš COVID-19. Netgi panaikinus kainų aspektą“, – teigia „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas. 

Rinkos ekspertai mano, kad gyventojai pradės išlaidauti daugiau, kai pasijaus nukritusių bazinių palūkanų efektas. Ekonomistai taip pat atkreipia dėmesį, kad europiečiai dėl didesnių algų ir dėl mažesnių patiekalų kainų gali leisti sau dažniau valgyti kavinėse ar restoranuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Maitinimo paslaugos yra 85 procentai nuo Europos Sąjungos vidurkio. <...> Atlyginimų skirtumai tarp lietuvių ir vokiečio yra didesni negu kainos tarp maitinimo paslaugų Lietuvoje ir Vokietijoje“, – pasakoja SEB ekonomistas Tadas Povilauskas. 

Lietuvos, Latvijos ir Estijos verslas spalio pabaigoje žada streikuoti, jei Baltijos šalių valdžios neperžiūrės mokesčių politikos.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Restoranų savininkas
Restoranų savininkas
Europoje restoranai ir kavinės tai šeimos verslas kuriame kiekvienas šeimos narys nuo anūkų iki senelių jame dirba nuo ryto iki vakaro. O pas mus kitaip, pas mus tipo verslininkas iš Kupiškio rajono atidaro kokią nors skilę Vilniuje, pasisamdo ukrainietes kurios aria nuo 10:00 iki 24:00 už minimumą o tipo verslininkas nori vadovauti kur nors iš Ispanijos papludimio kur planuoja kokią mašiną pirks ar X6 ar geriau Hillux'a. Vėliau po 2-3-jų mėnesių pamato kad pelno nėra tada pradeda spausti ukrainietes nes jo numone butent jos kaltos kad ta jo skilė neuždirbo jam X6-ą. Tada ukrainietės išeina iš jo skilės ir vėliau tipo verslininkas iš Kupiškio rajono per TV skundžiasi kad verslas nuostolingas ir labai truksta darbuotojų. Tai kad uždarinėkite jus savo skiles ir nejuokinkite pasaulio nes kuo mažiau jusų tokių bus tada rimti restoranų ir kavinių savininkai galės normaliai dirbti ir mokėti sąžiningus atlyginimus
Restoranai nera pirmo butinumo istaiga.
streikuokit ir kuo greiciau.....ir greiciau bankrutuokit,nes su normaliomis kainomis restoranai nebankrutuoja ir neuzsidaro,o del atlyginimu tai arbatpinigiu susirenka du kartus daugiau negu minimumas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų