Vilniuje biokuro jėgaines taikosi statyti dvi kompanijos – prancūzų „Dalkia“ ir suomių „Fortum“. Tačiau ekspertai teigia, kad sostinėje nereikia nei vienų, nei kitų.
Pagal viešumai pateiktas investicijų pirmąsias gaires su lietuvių koncernu „Icor“ dirbančios prancūzų kompanijos „Dalkia“, valdančios „Vilniaus energiją“, 300 MW jėgainė kainuotų apie 500 mln. litų. Tuo metu beveik perpus mažiau galios pagal projektą turėsianti Suomijos korporacijos atstovybės „Forum Heat Lietuva“ (FHL) elektrinė kainuotų apie 700 mln. litų.
Nustebę ir negirdėję
Šilumos monopolį Vilniuje turinčių „Vilniaus energijos“ valdytojų į šilumos gamybą valdžia nenori prisileisti nė per patrankos šūvį. Tuo metu Klaipėdoje elektrinę jau statančius ir Kaune projektuojančius suomius Vilniuje priima svetingai: kaip pranešta per biržą, „Lietuvos energija“ ir FHL pasirašė ketinimų protokolą dėl investicinio projekto, pagal kurį bus statoma ir aprūpinama kogeneracinė jėgainė Vilniaus mieste. Elektrinė turėtų būti apie 50 MW elektrinio ir apie 110 MW šiluminio galingumo, o energijai gaminti naudos biomasę ir kitą vietinės kilmės kurą.
„Tokio dydžio projektas – rimtas dalykas, ne juokas!“ – savaitraščio paklaustas apie šį projektą nusistebėjo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas. Jis pripažino apie lietuvių su suomiais pasirašytą ketinimų protokolą dar nė negirdėjęs.
Viešai per vertybinių popierių biržą paskelbta naujiena nustebino ir buvusį Vilniaus elektrinės direktorių, Vilniaus savivaldybės tarybos narį Bronių Cicėną. „Pirmą kartą girdžiu, kad „Fortum“ eitų į Vilnių... – gūžčiojo pečiais jis. – Juk čia viskas užimta. Matyt, kažkokia klaida įsivėlusi.“
Tuo metu Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidiumo nariui Algirdui Jaruševičiui „Lietuvos energijos“ ir suomių ketinimai pasirodė paslaptingi. „Galbūt tai yra diplomatinis manevras atmušti prancūzų „Dalkia“ nuo savo nesąmonės? – spėliojo jis. – Tai gali būti ir paprasčiausi viešieji ryšiai laukiant visuomenės reakcijos.“
Katilai dunkso nekūrenami
A. Jaruševičiaus įsitikinimu, su tokio brangumo projektais, matyt, klojami pamatai „riebiai šėryklai“. „Specialistai yra apskaičiavę, kad įmonės „Dalkia“ siūlomas objektas atsieitų 300 mln. litų. Kitus 200 mln. litų jie turbūt atsiimtų per tarifą ir viskas būtų legalu, patvirtinta Kainų komisijos. Tuo metu „Fortum“ pateiktą sumą jau turbūt reikėtų dalyti ne iš dviejų, o iš trijų“, – palygino jis.
Anot tarybos opozicijoje esančio B. Cicėno, sostinėje apskritai neverta statyti naujų katilų – pigiau esą atsieitų atnaujinti pritaikant biokurui esamus. „Statyti neapsimoka, nes Vilniuje jau ir taip pusantro karto daugiau galingumų negu reikia“, – mano jis.
Tarybos nariui pritaria ir sostinės vicemeras Romas Adomavičius. „Vieno pasiūlymo įgyvendinimas daugiau kaip du kartus brangesnis už kito, – atkreipė dėmesį politikas. – Akivaizdu, kad kažkas čia negerai. Vis dėlto iš principo netinka nei kompanijos „Dalkia“ siūlymas, nei juolab „Fortum“, mat jau dabar turime pajėgumų žymiai daugiau, negu išnaudojame net per didžiausią piką – per pačią šalčiausią žiemą.“
Jo vertinimu, įgyvendinti šie projektai būtų nuostolingi ir miestiečiams, ir patiems investuotojams. „Tie planai neatitinka realybės“, – sakė R. Adomavičius.
„Lietuvos energijos“ generalinis direktorius Dalius Misiūnas buvo sakęs, kad FHL jėgainė leistų kurti konkurencingą šilumos energijos rinką Vilniuje.
Primename, kad Vilniaus mero Artūro Zuoko pristatytą koncerno „Dalkia“ biokuro katilinės projektą prezidentė Dalia Grybauskaitė ir energetikos ministras Arvydas Sekmokas pasitiko pasmerkdami. Vilniaus miesto taryba su vyriausybe taip pat yra susipešusi dėl 590 mln. litų sudarančios Europos Sąjungos paramos, skirtos Vilniaus, Kauno, Mažeikių termofikacinėms elektrinėms. Elektrinė Savanorių prospekte, kuriai prieš 10 metų vadovavo B. Cicėnas ir kurią dabar per „Vilniaus energiją“ valdo „Dalkia“, yra didžiausia šilumos gamintoja mieste.
Investuotojas Galia*, MW Kaina, mln. Lt Investicijų į 1 kW, Lt
„Fortum“ Vilniuje 160 690 4300
„Dalkia“ Vilniuje 300 500 1666
„Fortum“ Kaune 200 590 3930
„Fortum“ Klaipėdoje** 70 480 6860
* bendra kogeneracinė galia, įskaičiuojant šiluminę ir elektrinę
** jau statoma
Šaltinis: „Fortum“, „Dalkia“, savivaldybės
FAKTAI: „Fortum“
Veikia Šiaurės ir Baltijos šalyse, Rusijoje
2011 m. korporacijos pardavimai sudarė 21 mlrd. litų, pelnas – 6,2 mlrd. litų
„Fortum“ dirba 10,8 tūkst. žmonių
Kompanijos akcijos kotiruojamos NASDAQ OMX Helsinkio vertybinių popierių biržoje
Iš Lietuvos miestų suomiai jau veikia Kaune, Klaipėdoje, Joniškyje, Švenčionyse
Klaipėdoje „Fortum“ jėgainė jau turėtų veikti po metų