Pirmas žingsnis: Seimas linkęs įteisinti 4 dienų darbo savaitę daliai darbuotojų

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė Darbo kodekso pataisoms, kuriomis siūloma įteisinti 32 valandų arba 4 darbo dienų savaitę. Tiek laiko galėtų dirbti darbuotojai, grįžtantys iš vaiko priežiūros atostogų. Pataisoms Seimo nariai pritarė bendru sutarimu.

Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen su kitais parlamentarais registruotu Darbo kodekso pakeitimo projektu siūloma valstybės ir savivaldybių įmonėse, įstaigose ir organizacijose nustatyti sutrumpintą 32 valandų (4 darbo dienų) per savaitę darbo normą (už sutrumpintą darbo laiką būtų mokama kaip už visą darbo laiką) darbuotojams, kurie grįžta į darbą nepasibaigus atostogoms vaikui prižiūrėti.

Šiuo metu įprastinė darbo savaitė trunka 40 valandų arba 5 darbo dienas po 8 val.

Kas galėtų dirbti trumpiau

Jeigu Darbo kodeksas būtų pakeistas, sutrumpinta darbo norma būtų taikoma vienam iš tėvų (įtėvių) ar globėjų (jų pasirinkimu) iki vaikui sukanka 3 metai.

„Toks teisinis reguliavimas paskatintų darbuotojus grįžti anksčiau į darbą, neprarandant kvalifikacijos ir ryšio su darboviete, o kartu leis veiksmingai prižiūrėti mažametį vaiką.

Ši sutrumpintą darbo normą siūloma nustatyti valstybės ir savivaldybių įstaigų, įmonių ir organizacijų darbuotojams, siekiant nedidinti naštos verslui bei padidinti viešojo sektoriaus patrauklumą potencialiems darbuotojams.

Kartu tikimasi, kad 4 darbo dienų savaitei pasiteisinus viešajame sektoriuje, ją savanoriškai pradės taikyti ir privataus sektoriaus subjektai“, – nurodoma projekto aiškinamajame rašte.

Įsigaliotų nuo kitų metų

Pristatydama projektą V. Čmilytės-Nielsen tikino, kad toks projektas nepažeistų darbuotojų lygiateisiškumo, o darbuotojų darbo našumas būtų didesnis. Esą panašius įstatymus jau yra priėmusios kai kurios kitos Vakarų šalys.

Paklausta, ar tokia tvarka neturėtų galioti ir privačiose įmonėse, politikė tikino, kad taip galėtų būti ateityje, tačiau esą ir dabar kai kurios darbovietės pačios imsis iniciatyvos ir leis taip dirbti savo darbuotojams.

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu vaiko priežiūros išmokas gauna 38,4 tūkst. gyventojų.

Pritarus po pateikimo, toliau projektas bus svarstomas Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete, o vėliau už jį dar du kartus bus balsuojama plenariniame posėdyje.

Jeigu prezidentas pasirašytų priimtas Darbo kodekso pataisas, jos įsigaliotų nuo kitų metų pradžios.


Rašyti komentarą...
M
Micė
2021-10-12 19:11:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kodėl tik viešajam sektoriui o kas dirba privačiam tai jie ne žmonės ir ju vaikai kitokie ane Čmil ? Nustokit žmones rūšiuot . Vergams tik dirbt o ponai bezdės .
Atsakyti
0

M
Mhmm
2021-10-12 19:04:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ponai dirbs trumpiau, vergai kaip visada.. Beje kaip neigaliu vaiku mamos? Joms nereikia pailset? Vienisos mamos?
Atsakyti
0

T
Tai
2021-10-12 19:15:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Isvis isjunkit tuos komentarus jei trinat!
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų