REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Toliau sparčiai brangstant maisto produktams, gyventojai piktinasi lietuviškų agurkų kainoms. Anot jų, 8–12 eurų už kilogramą jau nebenormalu. Prekybininkai tikina, kad kainas nustato tiekėjai. Tuo metu daržovių augintojai skaičiuoja kelis kartus išaugusius energetikos kaštus ir tikina, kad lietuviškų pomidorų kaina bus dar didesnė. 

Toliau sparčiai brangstant maisto produktams, gyventojai piktinasi lietuviškų agurkų kainoms. Anot jų, 8–12 eurų už kilogramą jau nebenormalu. Prekybininkai tikina, kad kainas nustato tiekėjai. Tuo metu daržovių augintojai skaičiuoja kelis kartus išaugusius energetikos kaštus ir tikina, kad lietuviškų pomidorų kaina bus dar didesnė. 

REKLAMA

Portalo tv3.lt skaitytoja Lina, apsilankiusi prekybos tinkle „Maxima“ nustebo, pamačiusi agurkų kainas. 

„Vienas agurkas kainuoja 1,79 euro, jo svoris 220 g. Tad išeina, kad kilogramas kainuoja beveik 8 eurus. Pernai agurkai kainavo kelis kartus pigiau“, – įsitikinusi moteris. 

Ji prisiminė ir prieš 6 metus buvusį kalafiorų skandalą (tuo metu gyventojai piktinosi, kad 1 vnt. kalafioro kaina siekia apie 3,5 euro – aut. past.) 

REKLAMA
REKLAMA

„Tada buvo kalafioras, o dabar kainų rekordus muša agurkai“, – piktinosi moteris. 

Tačiau tai dar ne didžiausia agurkų kaina. Kitas portalo tv3.lt skaitytojas apsilankęs „Lidl“ sakė, kad šiame prekybos tinkle kilogramas agurkų siekia 12 eurų. 

REKLAMA

„Kažkoks kosmosas. Taip išeina, kad dabar mėsa pigesnė už paprasčiausias vietines daržoves? Visiška nesąmonė. Pamatęs tokias kainas nesąmoningai suskaičiuoju, kiek tai būtų litais – virš 41“, –  rekordinėmis agurkų kainomis piktinosi vyras. 

Didesni daržovių auginimo kaštai – didesnės ir kainos 

Prekybos tinklo „Maxima“, komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė komentavo, kad brangiausi yra ilgavaisiai lietuviški agurkai, kuriuos tiekėjas augina visus metus. 

„Dėl to šviežių lietuviškų agurkų derliumi galime džiaugtis net ir žiemą. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, šių agurkų kaina yra 28 proc. didesnė. Didžiausią įtaką kainai turi išaugę kaštai produkcijai užauginti“, – tikino prekybos tinklo atstovė. 

REKLAMA
REKLAMA

„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė komentavo, kad paprastai pirmojo lietuviško derliaus kainos būna kiek didesnės, nes jam užauginti reikia papildomų energijos resursų – dirbtinės šviesos ir šilumos. 

„Be to, šiemet ankstyvojo derliaus kainai įtakos turi ir išaugusios energetinių išteklių kainos. Šiemet lietuviškų trumpavaisių agurkų sezoną pradėjome pirmieji, pasiūlėme jų beveik mėnesiu anksčiau nei įprastai. Nuo šios savaitės jau turime nedidelius lietuviškų trumpavaisių agurkų kiekius, 500 gramų pakuotė kainuoja 5,99 euro. 

Lietuviškų ilgavaisių agurkų vieneto kaina šiuo metu siekia 1,79 euro, jų įsigyti galima visu žiemos metu. Asortimente taip pat turime agurkų iš Ispanijos ir Italijos, kurie yra maždaug perpus pigesni. Agurkų kainoms didelę įtaką turi sezoniškumas. Šiltuoju metų laiku šiltnamiuose auginamos lietuviškos daržovės nebereikalaus dirbtinės šviesos ir papildomo šildymo, o tai lems, kad atšilus orams ir padidėjus šios prekės pasiūlai, kainos mažės“, – žadėjo prekybos tinklo atstovė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daržovių augintojai: neturime kitos išeities 

Ūkininkas Audrius Juška sako, kad brangsta viskas nuo energetinių išteklių iki pakuočių, todėl ir kyla daržovių kainos. 

„Elektra pabrango 2,5 karto, o šiluma – 70 proc., patys nelabai turime kaip padengti šias išlaidas, todėl ir pabrango agurkai. Juk šiuo metu neįmanoma, kad agurkų daigai be papildomos šviesos ir šilumos duotų vaisių. Turime pasisodinę daigų, kurie negauna papildomos šviesos, tai jie 3 kartus mažesni. 

Todėl vasarą kainos stabilizuosis, tačiau jas vis tiek veiks kiti dalykai, pavyzdžiui, brangesnės trąšos, kuras ir darbo jėga“, – komentavo ūkininkas. 

REKLAMA

Jis pasakojo, kad jau netrukus parduotuvėse bus galima įsigyti dar daugiau lietuviškų daržovių. 

„Pirmieji lietuviški pomidorai pasirodys kovo mėnesį. Pasodinus pomidorus tenka laukti 3 mėnesius, kol užauga vaisiai, tuo metu agurkai duoda derlių po 2 mėnesių. Tad pomidorams reikia ir daugiau energetinių resursų. Juos auginti išeina brangiau. Tad jų ir kaina bus didesnė. 

Kainas galima kelti be proto, tačiau ar žmonės už tiek pirks? Juk jeigu bus nereali kaina, daržovės tiesiog suges parduotuvių lentynose. Tada prekybos tinklai sakys, kad nebeperka mūsų produkcijos, nes ji per brangi. O tuo metu graikai, ispanai ar turkai galės pasiūlyti pigesnių daržovių, nes pas juos klimatas palankesnis“, – sakė A. Juška. 

REKLAMA

Anot jo, kai kurie Lietuvos daržovių augintojai stengsis vėlinti derlių, lauks vasaros. 

„Taip bus galima šiek tiek sutaupyti, nebereikės naudoti tiek daug energetinių išteklių. Daržininkai ieškos būdų, kaip sumažinti kaštus“, – aiškino ūkininkas. 

Šiltnamių komplekso „Kietaviškių gausa“ marketingo ir komunikacijos vadovė Skaistė Sližė sakė, kad šalta žiema daro tiek teigiamą, tiek neigiamą įtaką šiltnamiuose auginamai produkcijai. 

„Dėl šaltos žiemos pakyla energetikos kaštai, taip pat šiemet įtakos turėjo ir brangstančios žaliavos, infliacija. Šios visos priežastys turi įtaką ir galutinei produktų kainai. Natūralu, kad žiemą produkcijos užauginama mažiau, tai  ir kaina yra aukštesnė, nei pavasarį ar vasarą.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, prognozuoti daržovių kainą visada yra sunku, nes ją nustato bendra Europos rinka. Tačiau, tikėtina, kad atšilus orams, daržovių kainos bus žemesnės jau kitą mėnesį. Atėjus pavasariui, natūralus saulės kiekis bus pakankamas, pasiūla padidės, ir užauginti šviežią lietuvišką produkciją galėsime mažesniais kaštais“, – žadėjo S. Sližė. 

Daržovių augintojai mažins plotus? 

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė sakė, kad kol kas pigesnių daržovių nereikėtų tikėtis. 

„Viskas brangsta, tad kai kurie daržovių augintojai ko gero mažins plotus. Kalbame su sėklų pardavėjais ir šie pasakoja, kad sėklų prekiniams ūkiams parduoda mažiau. 

REKLAMA

Visi daržovių auginimo kaštai auga, ūkininkai nežino, kaip reikės susimokėti už trąšas ir kitus resursus. Taip pat ūkininkams trūksta ir darbo jėgos“, – pastebėjo asociacijos direktorė. 

Agurkai brango visuose prekybos tinkluose 

Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai irgi atkreipė dėmesį, kad šiemet agurkų kainos aukštesnės dėl infliacijos, didesnių energetinių išteklių kainų. 

„Lietuviškų ilgavaisių agurkų 1 vnt. kainuoja 1,77 euro, 1 kg ispaniškų ilgavaisių agurkų kainuoja 2,79 euro, o ispaniškų ir turkiškų trumpavaisių agurkų kilogramas kainuoja 2,99 euro“, – vardijo prekybos tinklo atstovas. 

REKLAMA

Prekybos tinklo „Rimi“ atstovė Gabrielė Šerėnienė irgi sakė, kad agurkų kainas paveikė pakilusios elektros energijos kainos. 

„Žiemos metu auginant agurkus šiltnamiuose reikia daug dirbtinio apšvietimo, deja, jis Lietuvoje darosi vis brangesnis. Tikimės, kad kovo – balandžio mėnesiais agurkų kainos mažės, nes augalams dirbtinio apšvietimo reikės vis mažiau, tad mūsų augintojų kaštai taip pat keisis. Šiuo metu lietuviški ilgavaisių agurkų kaina „Rimi“ parduotuvėse siekia 1,79 euro už vienetą“, – komentavo prekybos tinklo atstovė. 

Tuo metu prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė sakė, kad geriausiai kainas galėtų pakomentuoti agurkų augintojai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalafiorų skandalas 

Primename, kad pernai buvo penkeri metai, kai Lietuvoje kilo kalafiorų skandalas, – dėl smarkiai šoktelėjusių šviežių daržovių kainų tada lietuviai net grasino boikotuoti prekybos centrus. 

Tuo metu gyventojai ypač piktinosi dėl smarkiai pabrangusių žiedinių kopūstų, kurių kaina – 3,49 euro už vienetą – tuomet pirkėjams pasirodė nesuvokiama. 

Socialiniuose tinkluose žmonės aktyviai dalijosi nuotraukomis ir čekiais iš įvairių kraštų, kur kalafiorai buvo parduodami trečdaliu, kai kur – perpus ar net kelis kartus pigiau. 

Į diskusijas dėl šios daržovės kainos Lietuvoje tada įsitraukė ne tik ekonomistai, bet ir oficialūs pareigūnai. Kalafiorų kainos gynėjai aiškino esą ji rekordines aukštumas pasiekė dėl visame pasaulyje mažėjusio žiedinių kopūstų derliaus – dėl to išaugo paklausa. 

REKLAMA

Dėl kalafiorų kainos kilusios aštrios diskusijos įtraukė net valdžios institucijas. Vis dėlto jų atstovai tikino, kad pasigirdę siūlymai reguliuoti pagrindinių maisto produktų kainas – ne pati geriausia išeitis. 

Bet praėjus metams po vadinamosios kalafiorų revoliucijos jų kaina parduotuvėse krito daugiau nei perpus. Po metų kalafiorai jau kainavo po 1,45 euro.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų