REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojai skundžiasi, kad maisto produktai brangsta beveik kas savaitę. O artėjant Velykoms maistui teks išleisti dar daugiau. Žmonės skaičiuoja, kad prieš šventes maisto prekių krepšelis būna ir gausesnis, ir brangesnis.

Gyventojai skundžiasi, kad maisto produktai brangsta beveik kas savaitę. O artėjant Velykoms maistui teks išleisti dar daugiau. Žmonės skaičiuoja, kad prieš šventes maisto prekių krepšelis būna ir gausesnis, ir brangesnis.

REKLAMA

Daugelis žada taupyti, todėl suskaičiavau, kiek kainuoja pigiausias maisto krepšelis Velykoms. Štai ką pavyko nupirkti už 12 eurų.

Būtina paminėti, kad visų šių produktų paruošti šventiniam stalui neužteks. Tačiau tai yra pagrindiniai produktai, kuriuos dažnas žmogus perka artėjant Velykoms. 

Taigi mano prekių sąrašas:

  • Kiaušinių dažai;
  • Kiaušiniai;
  • Majonezas;
  • Krienai;
  • Šprotai;
  • Silkė;
  • Kumpis;
  • Konservuoti žirneliai;
  • Šviežias agurkas;
  • Švieži pomidorai,

Pirmiausia apsilankiau prekybos tinklo „Lidl“ parduotuvėje. Ten ir įsigijau visas šias prekes.

Kiaušinių dažai kainavo 0,59 euro, 10 kiaušinių – 1,79 euro, majonezo 400 g. – 1,99 euro, konservuotų žirnelių 450 g. – 0,99 euro, 250 g pomidorų – 1,49 euro, ilgavaisis agurkas 1,11 euro, 100 g. pjaustyto kumpio – 1,35 euro, 190 g krienų – 0,99 euro, 220 g. silkės – 0,79 euro ir 170 g. šprotų – 1,19 euro.

REKLAMA
REKLAMA

Iš viso mano prekių krepšelis atsiėjo 12,28 euro.

Patikrinau, kiek tokios pačios pigiausios prekės kainuoja kitų prekybos tinklų parduotuvėse.

Užsukau į „Maximą“. Ten kiaušinių dažai kainavo 0,39 euro, 10 kiaušinių – 1,49 euro, majonezo 250 g. – 1,99 euro, konservuotų žirnelių 700 g. – 0,99 euro, 250 g pomidorų – 0,75 euro, ilgavaisis agurkas 0,80 euro, 130 g. pjaustyto kumpio – 2,29 euro, 160 g krienų – 0,59 euro, 220 g. silkės – 1,15 euro ir 160 g. šprotų – 0,99 euro.

REKLAMA

Iš viso prekių krepšelis būtų kainavęs 11,43 euro

Toliau kainas tikrinau „Norfoje“. Ten kiaušinių dažai kainavo 0,49 euro, 10 kiaušinių – 1,35 euro, majonezo 250 g. – 1,99 euro, konservuotų žirnelių 450 g. – 1,29 euro, 250 g pomidorų – 1,19 euro, ilgavaisis agurkas 0,70 euro, 130 g. pjaustyto kumpio – 2,29 euro, 140 g krienų – 0,99 euro, 220 g. silkės – 1,19 euro ir 240 g. šprotų – 1,49 euro.

Iš viso prekių krepšelis būtų kainavęs 12,97 euro.

Apsilankiau „Iki“ parduotuvėje. Ten kiaušinių dažai kainavo 0,41 euro, 10 kiaušinių – 1,39 euro, majonezo 250 g. – 1,99 euro, konservuotų žirnelių 660 g. – 1,19 euro, 250 g pomidorų – 0,99 euro, ilgavaisis agurkas 0,80 euro, 90 g. pjaustyto kumpio – 1,59 euro, 170 g krienų – 1,49 euro, 200 g. silkės – 1,79 euro ir 170 g. šprotų – 1,69 euro.

REKLAMA
REKLAMA

Iš viso prekių krepšelis kainavo 13,33 euro.

Galiausiai apsilankiau „Rimi“ parduotuvėje. Ten kiaušinių dažai kainavo 0,79 euro, 10 kiaušinių – 1,79 euro, majonezo 250 g. – 1,99 euro, konservuotų žirnelių 450 g. – 0,99 euro, 250 g pomidorų – 1,55 euro, ilgavaisis agurkas 1,99 euro, 130 g. pjaustyto kumpio – 2,19 euro, 250 g krienų – 1,11 euro, 240 g. silkės – 1,25 euro ir 160 g. šprotų – 2,35 euro.

Iš viso prekių krepšelis būtų atsiėjęs 16 eurų.

Taigi pigiausiai būčiau apsipirkusi „Maximos“ parduotuvėje, o brangiausiai „Rimi“. Visuose prekybos tinkluose buvo taikomos nuolaidos ir akcijos, daugiausiai kiaušiniams, majonezu ir krienams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norint apsipirkti pigiau, ko gero reikėtų apsilankyti visų prekybos tinklų parduotuvėse ir rinktis ten esančias pigiausias prekes.

Prieš Velykas lietuviai plūs į Lenkiją?

Kainų lyginimo portalo Pricer.lt maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas net neabejoja, kad lietuviai prieš Velykas siaubs Lenkiją.

„Neseniai Lenkijos statistikos departamentas pasidalijo praėjusių metų paskutinio ketvirčio statistika. Ten matosi kiek lietuvių važiavo ir ką jie pirko.

REKLAMA

Tikėtina, kad šiuo Velykiniu laikotarpiu matysime panašią situaciją“, – sakė kainų ekspertas.

Lenkijos statistikos departamento duomenimis, 2022 m. ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, užsieniečių eismas per sieną padidėjo 26,4 proc.

2022 metais užsieniečių išlaidos Lenkijoje sudarė 37,4 mlrd. zlotų (apie 8 mlrd eurų), tuo metu lenkų išlaidos užsienyje sudarė 22,8 mlrd. zlotų (apie 5 mlrd. eurų), tai buvo atitinkamai yra 52,6 proc. ir 51,7 proc daugiau nei pernai.

REKLAMA

Daugiausiai Lenkijoje išleidžia vokiečiai, jų išlaidos sudaro 48,3 proc., po jos rikiuojasi Ukraina (21,3 proc.), Čekija (13,6 proc.), Slovakija (8,0 proc.), Lietuva (4,9 proc.), Baltarusija (3,7 proc.) ir Rusija (0,2 proc.).

Užsieniečiai 13,2 proc. savo išlaidų Lenkijoje skiria maistui ir nealkoholiniams gėrimams pirkti.

Dažniausiai į Lenkiją vyksta tie užsieniečiai, kurių gyvenamoji vietą nuo Lenkijos yra nutolusi apie 50 km.

Maisto kainos Lietuvoje toliau augs?

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas pastebėjo, kad maisto kainos priklauso nuo daugelio veiksnių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Maisto produktų kaina susideda iš keleto dalių – mokesčių, prekybininkų, perdirbėjų ir žaliavos gamintojų. Mažiausiai reiktų kreipti dėmesį į pirmąją, mokestinę dalį, t. y. pridėtinės vertės mokestį (PVM). Tikėtina, kad artimiausius kelerius metus šis tarifas nesikeis.

Jis atkreipė dėmesį, kad maisto kainos priklauso nuo ciklinės dedamosios. Esą ekonomika juda ciklais, esant brangimo laikotarpiui, brangsta viskas, tuo pačiu ir maisto kainos kyla.

REKLAMA

„Tuo metu kai ekonomika važiuoja žemyn, pinga ir maistas. Žiūrėdami atgal matome, kad pandemijos metu maistas pigo, vėliau ekonomika atšoko, todėl didėjo ir maisto kainos. Dabar ekonomika vėl lėtėja, todėl kitais metais maistas turėtų atpigti“, – prognozavo T. Povilauskas.

Anot jo, maisto kainas koreguoja ir struktūriniai pokyčiai, t. y. tie, dėl kurių patys sprendžiame ir tariamės, pavyzdžiui, aplinkosauginiai reikalavimai.

„Šie pokyčiai yra labai svarbūs. Juos galime prognozuoti ir numatyti, kaip keisis maisto kainos. Dar kainas lemia ir vienkartiniai veiksniai, tai yra orai ir klimato sąlygos. Jeigu orai prasti, grūdų derlius gali būti prastas ir iš karto matysime kainų šuolį. Šiuos veiksnius prognozuoti sunku. Ilguoju laikotarpiu svarbiausi yra struktūriniai ir ilgalaikiai veiksniai“, – komentavo ekonomistas.

REKLAMA

Kainos į buvusį lygį nebesugrįš

Pasak T. Povilausko, kainų svyravimus taip pat lemia produkcijos pasiūla.

„Paklausa daugmaž yra auganti, nebent keičiasi vartojimo įpročiai, pavyzdžiui, mažesnis mėsos vartojimas.

Kiekvieną kilimą seka kritimas. Tik klausimas, kokiu mastu ir ar grįžtame į tą patį lygį. Metinė infliacija mažės visame pasaulyje, jeigu nebus naujų pasiūlos šokų, kito pasaulinio karo“, – prognozavo ekonomistas.

Anot jo, į ankstesnį kainų lygį nebesugrįšime.

„Kitais metais po didelio kainų šuolio, matysime kainų mažėjimą, tačiau į tą patį kainų lygį, kurį turėjome prieš kelis metus jau nebesugrįšime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maisto kainos priklauso nuo energetikos kainų. Dabar energetika pinga, todėl matysime ir maisto kainų korekcijas“, – sakė. T. Povilauskas.

Jo teigimu, maisto kainos priklauso nuo žaliavų atsargų.

„Kuo žaliavų atsargų lygis mažesnis, tuo kaina didesnė. Turėjome aukštas kainas, nes buvo sumažėjusios žaliavų atsargos. Jeigu norime, kad maisto kainos mažėtų, turi didėti atsargos. Turi būti geras derlius kelis metus, kad derlius būtų didesnis nei vartojimas. Tada atsigautų atsargų lygis. Tai priklauso nuo ūkininkų ir bendros ekonominės situacijos.

REKLAMA

Visgi po penkių metų maisto kainos padidės, tačiau kitais metais matysime jų mažėjimo. Po to kainos vėl kils“, – prognozavo T. Povilauskas.

Nors kitose šalyse, pavyzdžiui, Lenkijoje, matome, kad taikoma PVM lengvata, tuo metu Latvijoje ar Estijoje lengvatos nėra“, – sakė ekonomistas.

Pasak jo, pagrindinė maisto produkto sudedamoji dalis yra žaliava, žemės ūkio produkcija.

„Perdirbėjo kaina susideda iš darbo jėgos sąnaudų, energetikos, nuomos, mokesčių ir uždirbamo pelno“, – vardijo T. Povilauskas.

"Ekspertai "pagal užsakymą kaskart vis kitaip gieda, priklausomai kas užsako muziką
Kliedit nesamones. Duokit zmonems uzdirbt. Mazinkit mokescius. Biudzetas ir taip ispustas, nemokat paskirstyt. Kas is tos reformos jei pinigai belekam svaidomi...
Darbdavys moka mokesčius už darbuotoją ? Ką čia paistot, gal jis savo asmeninius pinigus atneša iš namų už darbuotoją sumokėti, o ne darbuotojas jam uždirba tuos pinigus , atsipeikėkit proto bokšte.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų