Kai kurios Europos šalys jau įgyvendino reformas, kuriomis siekiama padidinti pensinį amžių. EBPO prognozuoja, kad iki 2060 m. vidutinis pensinis amžius ES priartės prie 67 metų, o keliose šalyse pasieks 70 metų ar daugiau.
Pavyzdžiui, Danija jau nusprendė iki 2040 m. padidinti pensinį amžių iki 70 metų. Kelios kitos Europos šalys taip pat priėmė įstatymus, kuriais numatoma artimiausiais metais padidinti pensinį amžių. Lietuvoje jis ilgėja iki 65 metų.
Taigi, kaip ateityje keisis pensinis amžius Europoje – ar dabartiniai jaunuoliai išeis į pensiją vėliau nei jų tėvai?
Šiaurės šalyse pensinis amžius yra aukščiausias
2022 m. Europos Sąjungoje (ES) vyrų pensinis amžius svyravo nuo 62 iki 67 metų, o moterų – nuo 60 iki 67 metų. Tuo metu vidutinis pensinis amžius ES yra 64,7 metų vyrams ir 63,8 metų moterims.
Šiuo metu ilgiausias pensinis amžius yra fiksuojamas Danijoje, Norvegijoje ir Islandijoje. Čia vyrai ir moterys išeina į pensiją, kai jiems sukanka 67 metai.
Keliose kitose šalyse, įskaitant Nyderlandus (66,6 m.), Jungtinę Karalystę ir Airiją (abi 66 m.), Vokietiją (65,8 m.) ir Portugaliją (65,6 m.), pensinis amžius taip pat viršija 65 metus.
Tuo metu Austrijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Vengrijoje, Kroatijoje, Šveicarijoje, Belgijoje, Italijoje, Ispanijoje ir Kipre pensinis amžius siekia 65 metus.
Tarp ekonomiškai stipriausių valstybių, pensinis amžius mažiausias – Prancūzijoje (64,8 metai). Prancūzijoje žmonės gali išeiti į pensiją, kai sulaukia minimalaus pensinio amžiaus – iki 1960 m. gimusiems asmenims – 62 metai, o 1968 m. ir vėliau gimusiems asmenims – 64 metai.
Mažiausias pensinis amžius ES yra fiksuojamas Graikijoje, Liuksemburge ir Slovėnijoje (62 metai).
Suomijos pensijų centro duomenimis, artimiausiu metu pensinį amžių padidinti planuoja Belgija (iki 2030 m. pensinį amžių padidins iki 67 metų), Danija (iki 2035 m. – iki 69 metų) ir Jungtinė Karalystė (iki 2046 m. – iki 68 metų).
Moterų ir vyrų pensinio amžiaus skirtumai
EBPO nurodo, kad iš visų tirtų valstybių, 23 šalyse vyrai ir moterys į pensiją išeina vienodo amžiaus, o likusiose devyniose – vyrų pensinis amžius yra ilgesnis.
Didžiausi skirtumai yra fiksuojami Austrijoje ir Lenkijoje, kur vyrai į pensiją išeina penkeriais metais vėliau nei moterys.
Tuo metu Rumunijoje, Vengrijoje ir Turkijoje šis skirtumas taip pat yra treji metai ar daugiau.
Vidutinis ES lyčių pensinio amžiaus skirtumas yra 0,9 metų.
Visgi prognozuojama, kad iki 2060 m. lyčių pensinio amžiaus skirtumai visoje Europoje beveik išnyks, o išliks tik Lenkijoje, Vengrijoje, Rumunijoje ir Turkijoje.
Būsimas pensinis amžius iki 2060 m.
EBPO nurodo, kad remiantis nustatytais ryšiais tarp pensinio amžiaus ir tikėtinos gyvenimo trukmės, prognozuojama, kad pensinis amžius ateityje didės 24-iose šalyse iš tyrimo metu 32 analizuotų Europos šalių.
Prognozuojama, kad 2022 m. į darbo rinką įžengusių asmenų būsimas įprastas pensinis amžius svyruos nuo 62 iki 74 metų vyrams ir nuo 60 iki 74 metų moterims. Toks pensinis amžius turėtų būti užfiksuotas iki 2060 m.
Numatoma, kad ES vidurkis sieks 66,7 metų vyrams ir 66,4 metų moterims.
Aukščiausias iki 2060 m. pasiektas pensinis amžius numatomas Danijoje – kur tiek vyrai, tiek moterys į pensiją išeis sulaukę 74 metų.
Tuo metu Italijoje ir Estijoje šis rodiklis bus 71, o Nyderlanduose, Švedijoje ir Kipre – 70 metų.
Kiek žemesnis pensinis amžius prognozuojamas Suomijoje ir Slovakijoje (69 metai) bei Portugalijoje (68 metai).
Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Belgijoje, Norvegijoje ir Islandijoje pensinis amžius turėtų pasiekti 67 metus. Airijoje ir Graikijoje jis taip pat viršys 65 metus ir sieks 66 metus.
Tai rodo, kad visos Šiaurės šalys bus vienos iš pirmaujančių, o pensinis amžius jose viršys ES vidurkį.
Kur pensinis amžius didės labiausiai?
Lyginant 2022 m. pensininkus su 2022 m. į darbo rinką atėjusiais asmenimis, Turkijoje pensinis amžius ateityje ilgės labiausiai –13 metų vyrams ir 14 metų moterims.
Danijoje abiejų lyčių senatvės amžius padidės 7 metais.
Tikimasi, kad Estija, Slovakija, Italija, Švedija ir Kipras iki 2060 m. taip pat padidins pensinį amžių 5 ar daugiau metų.
Tiesa, pabrėžiama, kad pensinis amžius gali skirtis anksti į darbo rinką atėjusiems asmenims arba asmenims, kuriems būdingos specifinės aplinkybės.
ES pensijos paprastai sudaro apie 60 proc. vėlyvosios karjeros pabaigoje gautų pajamų. Tačiau daugelyje Europos šalių šis rodiklis nesiekia 50 proc., todėl pensininkams vis sunkiau išlaikyti deramą gyvenimo lygį.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!