Remiantis draudimo bendrovės pastarųjų kelių metų statistika matyti, kad per ilguosius savaitgalius išauga ir turto vagysčių skaičiai, ir žalų skaičiai kelyje, o ypač mažos techninės nelaimės, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Vagystės auga 3–5 kartus
Vėlinių savaitgalis šiais metais atnešė net keturias laisvas nuo darbų dienas, todėl tikėtina, kad daugelis žmonių vyks aplankyti mirusių artimųjų kapaviečių ar tiesiog išvyks ilgesnei kelionei bei paliks savo namus tuščius.
„Žvelgdami į keletą paskutinių metų matome, kad vagysčių skaičius iš būstų per ilguosius savaitgalius išauga 3–5 kartus. Tai yra tikrai ženklus augimas, nes visi žino, o taip pat ir vagišiai, kad namai dažnai lieka tušti. Todėl nuolat norisi priminti gyventojams esmines taisykles, ką reikėtų padaryti prieš išvykstant iš namų ilgesniam laikui“, – sako „Lietuvos draudimo“ Operacijų departamento vadovas Artūras Juodeikis.
Anot eksperto, svarbu prisiminti esminius punktus namų saugumo užtikrinimui.
„Žinoma visų pirma sandariai uždarykite visus langus. Nors šį savaitgalį pranešamas geras oras, ne tik vėtros, bet ir vagys yra namų niokotojai, todėl pasistenkite užkirsti kelią patekti per langus, duris, ne iki galo užrakintas galbūt per skubėjimą.
Kažkodėl žmonės vis dar gana dažnai palieka įvairius savo daiktus kiemuose. Jokiu būdu nepalikite daiktų, nepaisant to, kad kiemas privatus ar saugomas kameromis. Pastebime, kad nuosavų namų gyventojai dėl turto vagysčių įprastai patiria didesnių nuostolių nei žmonės, gyvenantys butuose. Net ir rudens sezonu kiemuose gausu brangių kepsninių, dviračių, žoliapjovių, lauko baldų. Jei sunku tam tikrus daiktus įnešti į vidų – būtinai atsakingai juos prirakinkite prie stacionarių objektų.
Tai, kad jūsų daiktai nebus atvirai matomi pašaliniams, bus didelė pagalba, siekiant apsaugoti turtą. Ypač svarbu statyti nematomose pašaliniams vietose išvykstant, kai namuose nebūsite ilgesnį laiką“, – patarimai dalijasi A. Juodeikis.
Užlieti namai ir gaisro tikimybė
Kaip teigia bendrovės specialistas, ilgųjų savaitgalių metu namai nukenčia ne tik nuo vagių, bet ir dėl kitų problemų.
„Paprastai pastebime daugiau nusiskundimų ir dėl gaisrų ar vandens. Grįžę po ilgesnio laiko žmonės randa užlietus namus kaimynų arba dėl jų pačių kaltės. Todėl labai svarbu prieš išvykstant ilgesniam laikui išjungti visus buities elektros prietaisus, kad netyčia nekiltų gaisras.
Taip pat svarbu prisiminti užsukti vandenį, patikrinti, ar nevarva iš čiaupo vanduo, ypač gyvenantiems senesnės statybos namuose, kur vamzdžiai galbūt nėra tokie patikimi. Užsitikrinę saugumą būsite labiau garantuoti, jog nepridarysite nelaimių sau ar savo kaimynams bei išvengsite mažiausios rizikos“, – sako A. Juodeikis.
Nuostoliai stovėjimo aikštelėse
Kita dalis, kada ekspertai pastebi padaugėjusių nelaimingų nutikimų per ilguosius savaitgalius – kelyje nutikusios nelaimės.
„Kur kas labiau norisi akcentuoti būtent ne greitkeliuose nutikusias avarijas, tačiau smulkias žalas, kurios taip pat atneša gana daug nemalonumų. Vairuotojai turėtų didesnį dėmesį skirti stovėjimo aikštelėms. Kur kas daugiau incidentų nutinka pilnose stovėjimo aikštelėse, o kalbant apie Vėlinių savaitgalį – prie prekybos centrų ir ypač kapinių stovėjimo aikštelėse nuostolių ženkliai išauga“, – dėmesį atkreipia A. Juodeikis.
Anot jo, žmonės skuba, dažnai neatkreipia dėmesio, koks atstumas yra iki šalia stovinčio automobilio, todėl nubraižomos transporto priemonės.
„Gali pasirodyti, kad tai menka bėda, tačiau 2020 metais tokių incidentų kaina viršijo 115 tūkst. eurų per metus. Dažniausiai per incidentus stovėjimo aikštelėse pažeidžiamas automobilio dažų sluoksnis, įlenkiamas, apgadinamas sparnas arba durelės“, – sako draudimo ekspertas.
Pasišalinus iš įvykio vietos – dideli nemalonumai
Vairuotojo ir keleivių atidaromomis durimis padaryta žala yra atlyginama pagal privalomąjį transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimą.
„Tokie įvykiai yra laikomi draudžiamaisiais ir net jei abi transporto priemonės nejuda, o ir variklis nėra užvestas, bet atidarant automobilio dureles subraižomas ar įlenkiamas kitas automobilis, toks įvykis traktuojamas kaip eismo įvykis – pildoma įvykio deklaracija ir kiti dokumentai“, – sako A. Juodeikis.
Anot draudimo eksperto, pasitaiko atvejų, kai klientai pastebi, jog stovėjimo aikštelėje žala buvo padaryta jų automobiliui, o kaltininkas dingęs.
„Tokiais atvejais pasitarnauja KASKO draudimas, kuris atlygina kliento patirtą žalą. Visada svarbu užfiksuoti įvykio faktą, mobiliuoju telefonu nufotografuoti nuostolius ir iškart kreiptis į draudimo bendrovę“, – teigia A. Juodeikis.
Apgadinus svetimą automobilį ir turtą, niekada negalima pasišalinti iš įvykio vietos, nes tai užtraukia labai rimtas pasekmes.
Svarbu įvertinti aplinkybes ir neskubėti
Artūras Juodeikis pataria įvertinti situaciją ir neskubėti.
„Jei matote, kad išlipti gali būti sudėtinga, išlaipinkite keleivius ir tik tuomet pastatykite automobilį tarp kitų transporto priemonių.
Nepamirškite ir vaikų – įspėkite juos, kad būtų atsargūs, tvirtai laikytų dureles, o jei matote, kad gali būti sudėtinga – padėkite jiems.
Žinoma, šalia kapinių visuomet netrūksta chaotiškų situacijų, sudėtingų situacijų, kai sunku prasilenkti ar važiuojant atbulomis sunku matyti visas aplink esančias transporto priemones. Todėl raginčiau kiek galima labiau neskubėti, susikaupti ir būti kantriems šį ilgąjį savaitgalį“, – pataria Artūras Juodeikis.