Pasaulio ekonomikos augimas šiais metais sulėtės, o didžiausią postūmį ūkiui duos Indija ir Kinija, prognozuoja Pasaulio bankas.
Jo vertinimu, pasaulinis BVP šiemet augs 3,3 proc., lyginant su 3,9 proc. augimu pernai. Tačiau šių rodiklių nepakaks nedarbui labiausiai nuo krizės nukentėjusiose šalyse sumažinti, praneša BBC.
Bankas įspėjo, kad vis dar išlieka „didelė įtampa ir spąstų grėsmė“. Vieni jų – skolų krizė euro zonoje ir rizika, kad dideli kapitalo srautai iš išsivysčiusių šalių su mažomis palūkanomis nukryps į kylančias rinkas su didelėmis palūkanų normomis, o tai gali paveikti valiutas.
Bankas teigė taip pat esantis „labai susirūpinęs dėl augančių maisto kainų“.
Pasaulio bankas prognozuoja, kad Kinijos ekonomika šiemet augs 8,7 proc., o Indijos – 8,5 proc. Palyginimui, teigiama, kad visų turtingųjų šalių ekonomikos kils 2,4 proc.
„Jei finansų krizė buvo išbandymas besivystančioms šalims, tai jos jį puikiai išlaikė“, – pažymėjo bankas.
Anot jo, būtent šios šalys skatins pasaulio ekonomikos augimą 2011-aisiais, kai tuo metu išsivysčiusios valstybės ir toliau dorosi su sunkumais. Tarp jų – dideli namų ūkių įsiskolinimai, nedarbas, silpnas bankų sektorius ir didelės valstybių skolos. Šios problemos ypač aktualios Europoje.
Bankas taip pat reiškia susirūpinimą dėl augančių prekių ir energetikos išteklių kainų.
„Jei tarptautinės kainos toliau kils, suintensyvės įperkamumo ir skurdo problemos“, – įspėjo organizacija.
„Mes labai susirūpinę dėl kylančių maisto kainų. Manome panašumų su situacija, buvusia 2008 metais, prieš pat finansų krizę“, – sakė banko vystymosi perspektyvų vadovas Hansas Timmeris.
2008 metais smarkiai pakilusios maisto kainos tapo neramumų daugelyje šalių priežastimi.
Tačiau H. Timmeris pažymėjo, kad dabar „situacija šiek tiek skiriasi“, iš dalies dėl to, kad dabar sukauptos didesnės grūdų atsargos.