REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Už neatlygintiną pagalbą kitiems gali būti atsidėkota sulaukus senatvės, mat daug kraujo savanoriškai aukoję lietuviai gali gauti didesnes pensijas.

Už neatlygintiną pagalbą kitiems gali būti atsidėkota sulaukus senatvės, mat daug kraujo savanoriškai aukoję lietuviai gali gauti didesnes pensijas.

REKLAMA

144,70 euro – štai kiek valstybinės pensijos, jei iki pensinio amžiaus spėtumėte paaukoti kraujo 40 kartų.

Kas gali gauti antrojo laipsnio valstybinę pensiją?

Nacionalinio kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas aiškino, kad pretenduoti į antrojo laipsnio valstybinę pensiją gali visi kraujo donorai, sulaukę pensinio amžiaus ir kuriems yra suteiktas garbės donoro vardas.

T. y. nuo 1997 metų sausio 1 dienos jie turi būti 40 kartų neatlygintinai davę kraujo ir 10 metų dalyvavę neatlygintinos kraujo donorystės veikloje.

Anot pašnekovo, jei asmuo nežino, kiek kartų aukojo kraujo, savo donacijų skaičių jis gali pasitikslinti kraujo donorystės įstaigoje, kurioje duoda kraują.

REKLAMA
REKLAMA

„Pernai buvo atliktos 72 307 donacijos, kas yra daugiau nei 32 000 litrų kraujo. Šiemet jau yra atliktos 20 175 donacijos, t. y. daugiau nei 9000 litrų kraujo“, – vardijo centro direktorius.

REKLAMA

Jis paminėjo, kad kraujo donorais gali būti visi sveiki asmenys nuo 18 iki 65 metų amžiaus, o nuo 65 metų amžiaus yra reikalinga kasmetinė sveikatos patikra ir gydytojo leidimas.

„Su savimi asmuo turi turėti asmens dokumentą. Kraujo donorystė galima kas du mėnesius, tačiau moterys kraujo gali duoti ne daugiau kaip 4 kartus per metus, vyrai – 6 kartus“, – pridūrė D. Gutauskas.

Kur ir kada kreiptis?

Pirmoji instancija, kur reikia kreiptis dėl papildomos pensijos, anot direktoriaus, yra Nacionalinis kraujo centras.

Pasak pašnekovo, žmogus gali kreiptis nesulaukęs senatvės pensijos, tačiau rekomenduojama kreiptis likus pusei metų iki senatvės pensijos.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu neatlygintinas kraujo donoras atitinka visus kriterijus, jis gali kreiptis į Nacionalinį kraujo centrą, pateikdamas Garbės donoro pažymėjimo kopiją, asmens dokumento kopiją ir prašymą. Teikti dokumentus dėl pensijos Sveikatos apsaugos ministerijai mes galime tik tuomet, kai donorui iki pensijos lieka pusė metų.

Jeigu donoras dokumentus pateikia ankščiau, mes juos archyvuojame ir donorui siunčiame patvirtinimą apie gautas dokumento kopijas, kuriame informuojame, kad donoras būtinai papildomai su prašymu turėtų kreiptis į Nacionalinį kraujo centrą likus pusei metų iki pensijos“, – anksčiau tv3.lt yra komentavusi centro atstovė Alina Versekėnienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiek pinigų ir kiek laiko moka?

D. Gutauskas įvardijo donorų gaunamos pensijos dydžius:

  • 2020 m. – 116 eurų;
  • 2021 m. – 117,4 euro;
  • 2022 m. iki birželio 1 d. – 118,7 euro;
  • 2022 m. nuo birželio 1 d. – 130,58 euro;
  • 2023 m. – 136,58 euro;
  • 2024 m. – 144,70 euro.

Taigi per 4 metus ji paaugo 28,7 euro.

Pašnekovas nurodė, kad antrojo laipsnio valstybinė pensija yra mokama kas mėnesį visa gyvenimą.

„Šiuo metu antrojo laipsnio valstybinę pensiją gauna 96 asmenys, kiekvienais metais šis skaičius vis auga.

Manau, kad ateinančiais metais gaunančių antrojo laipsnio pensiją galėtų padidėti dar iki 30 asmenų“, – svarstė Nacionalinis kraujo centro atstovas.

REKLAMA

Kada kraujo duoti negalima?

D. Gutausko teigimu, kiekvieną dieną centras mato, kokios kraujo grupės tipo reikia labiausiai.

O situacija, anot jo, kasdien yra skirtinga: „Pavyzdžiui, šiandien labiausiai yra reikalingas A+ ir A– grupės kraujas, o rytoj labiau gali reikėti jau kitos grupės kraujo.“

Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad kraujo donorystė dėl įvairių organizmo sutrikimų, gydymo ar ligų gali būti laikinai atidėta.

Centro direktoriaus aiškinimu, dvi savaites kraujo negalima duoti po karščiavimo (aukštos temperatūros), po gripo ar kitos virusinės ligos simptomų išnykimo dienos.

Keturis mėnesius negalima kraujo duoti po tatuiravimo arba auskarų vėrimo į kūną, sunkios chirurginės operacijos, endoskopinio tyrimo, akupunktūros (išskyrus atvejus, kai ją atlieka kvalifikuotas medikas), po kraujo patekimo ant gleivinės arba sužeidimo adata, kraujo sudėtinių dalių perpylimo.

REKLAMA

Taip pat nerekomenduojama moterims duoti kraujo mėnesinių metu.

Pensijos šiemet ir kitąmet

Kaip neseniai skelbė tv3.lt, „Sodros“ duomenimis, sausį vidutinė senatvės pensija Lietuvoje buvo 595 eurai. 

Tiesa, buvo žadama, kad per visus šiuos metus vidutinė pensija bus 10 eurų didesnė ir sieks 605 eurus.

Atsižvelgdama į Finansų ministerijos paskelbtą naujausią Ekonominės raidos scenarijų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skaičiuoja, kad nuo 2025 m. pradžios pensijos gali didėti 9,59 proc., t. y. 57–58 eurais.

Tokiu pačiu procentu turėtų būti didinamos ir našlių pensijos, taip pat vienišo asmens išmokos, kurios dabar sudaro 38,23 euro ir kitąmet turėtų siekti 41,9 euro.

Melagiai,as esu garbes donoras ir pensininkas,bet pinigu neduoda....
40 kartu turi duoti kraujo o ka reiskia tie 10 metu, skambinom i centrus tai nei vienoj vietoj aiskiai neatsake kazka subere sumaise taip ir neaisku turbut kaip ir visur palikta proga nemoket kai ateina laikas.Negalima niekuo kas valdiska tiket Lietuvoj
tai kad esu girdejes kad nedavė daug kam. Kame čia problema?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų