Saulius SODONIS, "Šilo karčema"
Vasario pradžioje Lietuvos energetikos ministerija paskelbė jau išduotų leidimų plėtoti ne didesnės kaip 30 kW galios saulės šviesos energijos elektrinių sąrašą. Jis įspūdingas – jame įvardytas leidimą gavęs juridinis ar fizinis asmuo bei nurodyta vieta, kur tokia elektrinė turi būti įrengta. Sąraše iš viso įvardyti 11 593 leidimų savininkai. Įdomu, kad iš šio skaičiaus 428 leidimai išduoti tokias saulės elektrines įrengti Šilutės rajone.
Naudingos sąlygos
Energetikos ministerijos tinklapyje skelbiama, kad dėl paraiškų gausos darbuotojai nespėja rengti leidimų. Skubama, nes sausio pabaigoje naujoji Lietuvos valdžia ėmėsi taisyti pirmtakų ne iki galo pergalvotus sprendimus. Buvo sugriežtintos sąlygos dėl būsimų investicijų laiko bei finansavimo. Iki metų vidurio turi būti padaryta ne mažiau, kaip 50 suplanuotų darbų.
Toks saulės elektrinių statybų bumas kilo todėl, kad Europos Sąjunga savo nares skatina vystyti atsinaujinančių energetinių išteklių gamybą. Iki šiol tai buvo vėjo jėgainės, tačiau neseniai atsirado ir kitas būdas – elektros energiją pradėta gaminti iš saulės. Greičiausiai norėdama paskatinti kuo daugiau taip pagaminti elektros energijos, ankstesnė Lietuvos valdžia priėmė labai viliojančias sąlygas gamintojams. Buvo pažadėta už garantuotas kainas 12 metų supirkinėti taip pagamintą elektros energiją. Praėjusių metų viduryje Kainų komisija paskaičiavo 1,44 Lt už saulės energijos pagamintą elektros kilovatvalandę. Taip buvo skatinamas tokių jėgainių atsipirkimas. Tačiau dėl pingančių tokių jėgainių modulių ne vienas paskaičiavo, kad tai garantuotas ir pelningas užsiėmimas net keleriems metams į priekį. Greičiausiai ne vienam tai ir buvo pagrindinis stimulas imtis šio verslo.
Ėmėsi ūkininkai, ėmėsi ir verslo bendrovės
Tarp plačiausiai šiuo verslu užsiėmusių Šilutės rajone yra dvi ūkininkų šeimos: tai Mamkų ir Arnašių šeimynos. Stasio Mamkaus bei Danutės Mamkienės bei Arnašių pavarde yra išduoti 155 leidimai. Leidimuose pastebėta, kad minėti ūkininkai saulės jėgaines planuoja įrenginėti Mantvydų, Sakūtėlių, Laugalių, Žiogaičių, Jonelių, Girininkų, Akmeniškių bei kituose kaimuose Šilutės rajone.
Tarp šia veikla taip pat planuojančių užsiimti yra ir koncernui SBA priklausančios AB „Klaipėdos baldai“ ir „Šilutės baldai“. Nurodyta ir elektrinės statymo vieta – Dariaus ir Girėno gatvė, Nr. 9, Šilutėje. Čia yra įsikūrusi viena didžiausių Šilutės gamybinių įmonių. Šilutiškiai baldžiai planuoja tokias investicijas ir Visagine, kur yra įsikūrusi taip pat šiam koncernui priklausanti bendrovė. „Kauno baldai“ kartu su jau išvardytomis bendrovėmis leidimus kurti jėgaines gavo Sakūtėlių kaime. Ten, šalia Vilkyčių, yra SBA priklausanti „Germanika“.
Tačiau žiniasklaidoje pasirodė vieno iš SBA strategų mintys, kad jie to ėmėsi ne dėl palankių tokiu būdu pagamintų elektros supirkimo kainų, o todėl kad patinka pati idėja – patiems gamintis energiją. Juo labiau, kad koncernas turi daug įmonių, ir tas saulės jėgaines planuoja įrenginėti ant jų stogų. Tačiau naujai priimti valdžios pakeitimai gali pakoreguoti tokius planus.
Pamarys palankus saulės gamybai
Taip galima pamanyti peržiūrėjus išduotus leidimus. Ventės kaime įrenginėti saulės jėgaines galės 18 juridinių ir fizinių asmenų. Vieną iš jų įrengti ketina Šarūnas Laužikas. Kitos dvi planuojamos – gretimame Šturmų kaime. Kintuose saulės energijai „gaudyti ir elektrai gaminti“ išduoti 6 leidimai. Įdomu, kad visų jų įrengimo adresas nurodytas vienas ir tas pats – Pamario g. 2. Tai jau daugiau kaip pora dešimtmečių neveikianti buvusi Kintų centrinė katilinė. Daugelį metų neprižiūrima ji ne tik gadina Kintų vaizdą, bet ir kelia grėsmę aplinkiniams. Ar saulės energijos gamyba bus šio pastato atgimimas?
Kintų dalyje, kuri turi Uogalių pavadinimą – planuojamos dvi jėgainės. O Rusnė, matyt, dėl regioninio parko keliamų sąlygų nėra patraukli: tik du leidimai. Saugų kaime jų bus 16. Tai tik dalis vietų, kur po kurio laiko galėsime išvysti saulės baterijų.
Asmeniniam naudojimui tai brangu
Gal tokią saulės jėgainę galima įsirengti ant savo namo stogo ir taip pagamintą elektrą naudoti savo poreikiams? Vienoje tokias jėgaines įrenginėjančios bendrovės interneto svetainėje, kuri siūlo įrengti kombinuotą saulės ir vėjo jėgainę, teigiama, kad 150 kv. metrų individualiam namui investicijos prasidėtų nuo 150 000 Lt.