REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neseniai Finansų ministerija pristatė pasiūlymus, kaip reikėtų keisti Nekilnojamojo turto (NT) mokesčio įstatymą, kad apmokestintas būtų visas gyventojų turtas. Tačiau pasiūlytas naujas visuotinio apmokestinimo modelis sulaukė nemažai kritikos.

Neseniai Finansų ministerija pristatė pasiūlymus, kaip reikėtų keisti Nekilnojamojo turto (NT) mokesčio įstatymą, kad apmokestintas būtų visas gyventojų turtas. Tačiau pasiūlytas naujas visuotinio apmokestinimo modelis sulaukė nemažai kritikos.

REKLAMA

Savo pastabas ir pasiūlymus dėl NT mokesčio pakeitimo pirmadienį pristatė ir Lietuvos bankas (LB).

LB iš esmės pritaria ministerijos siūlymui, kad naujas apmokestinimas turėtų būti visuotinis, skatintų savivaldybių finansinį stabilumą, sako banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

„Tačiau, mūsų vertinimu, efektyviu mokesčiu būtų galima siekti it kitų tikslų. Jis turėtų būti progresyvus, aiškus, efektyviai administruojamas, socialiai teisingas ir prisidėti užtikrinant šalies finansinį stabilumą“, – sako G. Šimkus.

Jo teigimu, apmokestinama turėtų būti bendra Lietuvoje gyventojui priklausančio NT suminė vertė, o ne atskiri objektai, pvz., butai, garažai ar pan.

REKLAMA
REKLAMA

Visuotinio NT mokesčio tarifai visoje šalyje turėtų būti vienodi, progresyviai didėjantys, daugiau apmokestinant didesnės vertės NT.

LB siūlymu, mokesčio tarifas, priklausomai nuo NT vertės svyruotų nuo 0 proc. (turtui, kurio vertė neviršija 10 tūkst. eurų) iki 2 proc. (jei vertė viršija 500 tūkst. eurų).

REKLAMA

Pavyzdžiui, už 60 tūkst. eurų vertės turtą siūloma taikyti 95 eurų, 150 tūkst. eurų – 415 eurų, o už 300 tūkst. – 1165 eurų metinį mokestį.

G. Šimkus aiškino, kad bendrą jungtine nuosavybe (pvz., vyrui ir žmonai) priklausančio NT vertė būtų dalijama pusiau ir tada kiekvienam žmogui nustatoma atskirai.

Pirmininkas pasakojo neskaičiavęs, kiek jam pačiam tektų mokėti naujo NT mokesčio.

Paliestų per milijoną gyventojų

Primename, kad Finansų ministerijos siūlymą, naujas NT mokestis būtų visuotinis, juo būtų apmokestinamas visas gyventojų NT, o mokesčio tarifas būtų progresinis.

REKLAMA
REKLAMA

Konkrečioje savivaldybėje turto vertės medianos neviršijančiai gyventojų NT daliai būtų taikomas 0,03 proc. tarifas, nuo 1 iki 2 medianų 0,06 proc., o virš 2 medianų – 0,1 proc.

Planuojama, kad pirmą kartą naują mokestį reikėtų mokėti 2025 m. iki tų metų kovo 1 d.

Ministerija skaičiuoja, kad mokestį tektų mokėti 1,2 mln. Lietuvos gyventojų. Vidutinis įmokos dydis už vidutinį būstą būtų 13,5 euro per metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kritikuojantys ministerijos pasiūlytą modelį atkreipia dėmesį, kad kai kuriems gyventojams, turintiems daug ir brangaus turto, jis būtų mažesnis, palyginti su dabartiniu. Kita vertus, savivaldybės esą nenorėtų tvirtinti maksimalių tarifų, tad mokesčio būtų surenkama labai nedaug.

Mokestis yra, bet jį moka nedaug gyventojų

Šiuo metu galiojantis NT mokesčio tarifas – nuo 0,5 proc. iki 3 proc. NT mokestinės vertės. Kiekvieno NT objekto mokestinė vertė periodiškai atnaujinama, o ją skelbia Registrų centras.

REKLAMA

Vis dėlto dabartinė tvarka numato daug išimčių ir lengvatų, o NT mokestį moka palyginti nedaug gyventojų, nes apmokestinama tik turto vertė, viršijanti 150 tūkst. eurų.

Paprastai kalbant, jeigu NT vertė neviršija 150 tūkst. eurų, mokesčio mokėti nereikia. O jeigu NT vertė yra, pvz., 200 tūkst. eurų, tai mokesti reikia mokėti tik nuo skirtumo, t.y. 50 tūkst. eurų.

Už tokį NT objektą reikėtų mokėti 250 eurų (50 tūkst. x 0,5 proc.) mokestį per kalendorinius metus.

REKLAMA

Tiesa, jeigu toks pats turtas jungtine nuosavybe priklauso sutuoktinių šeimai, tuomet mokesčio taip pat mokėti nereikia, nes laikoma, kad vyro ir žmonos NT verti po 100 tūkst. eurų, tad neapmokestinami.

Mokesčiu taip pat neapmokestinamas gyventojo NT, esantis kapinėse arba naudojamas:

  • socialinei globai ir socialinei priežiūrai;
  • pajamoms iš žemės ūkio veiklos;
  • švietimo darbui;
  • kaip kūrybinės dirbtuvės (studijos) individualiai kūrybinei veiklai.
  • Be kita ko, įstatyme numatyta 19 išimčių, kada neapmokestinama juridiniams asmenims priklausantis NT.

Per praėjusius metus Lietuvoje surinkta 9,5 mln. eurų NT mokesčio. Tuo metu automobilių registracijos mokesčio surinkta kone 10 kartų daugiau – 91 mln. eurų.

Vis tik tai gyvulių ūkis. Ir valdžia yra ne tautos samdomi darbuotojai, o ūkininkai, užsiimantys gyvulininkyste. O tie gyvuliai - tai mes. Ar jaučiate avinai, kad vilną nuo jūsų nuskutinėja?
taip noriu paklausti
taip noriu paklausti
Koks ryšys tarp naujų mokesčių ir skurdo bei atskirties mažinimu, kurie bado akis ir nuolat primenami užsienio ekspertų?
Tikri ispis.......i
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų