Norite gauti „Sodros“ pensiją? Įrodykite, kad vis dar nesate mirę

Kas mėnesį „Sodra“ šimtams tūkstančių gyventojų išmoka pensijas. Ją gauna ne tik Lietuvoje gyvenantys pensininkai, bet ir išvykusieji svetur. Vis tik užsienyje gyvenantys žmonės turi kasmet „Sodrai“ patvirtinti, kad yra gyvi. Jų mirties atveju artimieji turi iš karto informuoti „Sodrą“, kitu atveju gali tekti grąžinti atgal pensijos permoką.

„Sodra“ informavo, kad Lietuvoje gyvenančių asmenų duomenys yra kaupiami Gyventojų registre, tad įprastai informacija apie žmogaus mirtį iškart atsiranda „Sodros“ informacinėje sistemoje ir pensijos mokėjimas yra sustabdomas.

„O apie užsienyje gyvenančio žmogaus mirtį dažniausiai praneša artimieji arba gyvenamosios šalies kompetentingos įstaigos. Gavus tokią informaciją, pensijos mokėjimas yra sustabdomas ir laukiama mirties faktą patvirtinančių dokumentų.

Jei informacija apie mirtį gaunama pavėluotai, kai kuriais atvejais būna susidariusi pensijos permoka. Nustačius permoką, toliau veikiama pagal aplinkybes – aiškinamasi, ar nebuvo kitų mirusiam žmogui priklausiusių ir neišmokėtų išmokų, ar žmogus turėjo paveldėtojų. Kartais artimieji patys grąžina pensijos permoką“, – pasakojo „Sodra“.

Išvykstantys gyventi į užsienį privalo pateikti dokumentus

Anot jos, svarbu priminti, kad „Sodra“, pervesdama pensiją užsienyje gyvenančiam žmogui, turi įsitikinti, kad asmuo yra gyvas, o taip pat žinoti tikslią jo buvimo vietą.

„Todėl kiekvienas pensininkas, kuris Lietuvoje paskirtą pensiją nori gauti užsienyje, turi apie savo išvykimą iš Lietuvos informuoti „Sodrą“ ir teikti prašymą tęsti Lietuvoje paskirtos pensijos mokėjimą bei nurodyti sąskaitą, į kurią pageidauja gauti išmokas. Taip pat jis turi kasmet patvirtinti, kad yra gyvas ir gyvena tikroje vietovėje.

Tai patvirtinantį dokumentą gali išduoti gyvenamosios valstybės kompetentinga institucija. Žmogus taip pat gali pateikti Lietuvos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos konsulinio pareigūno, arba notaro patvirtinimą, kad jis yra gyvas ir gyvena tam tikroje vietovėje“, – pastebėjo „Sodra“.

REKLAMA

Jei „Sodra“ gauna duomenis apie tai, kad asmuo gyvena užsienio valstybėje, tiesiogiai iš kitos valstybės kompetentingos įstaigos, tuomet klientas yra informuojamas, kad jam nereikia pačiam pateikti tai patvirtinančių dokumentų.

Iš viso šiuo metu 10 600 pensijos gavėjų gyvena užsienyje.

Dokumentus atnaujinti reikia kasmet

„Būdamas Lietuvoje, žmogus taip pat gali atvykti į „Sodros“ skyrių, pateikti galiojantį asmens dokumentą ir užsienio valstybėje išduotą dokumentą, kuriuo remiantis galima nustatyti, kad jis gyvena užsienio valstybėje. Pavyzdžiui, užsienio valstybės išduotą piliečio pasą, tapatybės kortelę, vairuotojo pažymėjimą ar pan. Tokiu atveju žmogus turi raštu patvirtinti, kad jo gyvenamoji vieta yra užsienio valstybėje.

Informaciją apie tai, jog žmogus yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, reikia atnaujinti kasmet. Iki einamųjų metų pabaigos pateikus dokumentą, išduotą ne anksčiau kaip einamųjų metų spalio 1 dieną, pensija bus mokama visus kitus kalendorinius metus“, – vardijo „Sodra“.

Tačiau, anot jos, šiais metais dėl Covid-19 pandemijos terminai buvo pratęsti.

„Pensijos gavėjai, gyvenantys užsienio valstybėje, dokumentą, patvirtinantį faktą, kad asmuo yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, „Sodrai“ galėjo atsiųsti iki 2021 m. birželio 30 d.

Svarbu pažymėti, kad termino pratęsimas buvo taikomas dokumentams, kurių pagrindu pensijos mokamos 2021 metais ir kurie galios iki 2022 sausio 1 d. Norėdamas toliau gauti pensiją 2022 metais, užsienyje gyvenantis žmogus ne vėliau kaip iki šių metų pabaigos turi pateikti naują dokumentą, išduotą ne anksčiau kaip iki šių metų spalio 1 d., patvirtinantį, kad yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje. Pateikus tokį dokumentą, pensija bus mokama iki 2023 m. sausio 1 d.“, – pasakojo „Sodra“.


Rašyti komentarą...
A
Arvis
2021-07-19 08:13:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Visa Sodros politika tai apgailėtinas varganas egzistavimas......turiu skola sodrai,išsiunčiau metines deklaracijas per elektroninį paštą kad dirbu užsieny,bet jie atrašė kad turiu atvažiuoti į sodra...jau viską mesiu ir lėkščių į ubagynas.....tegul apsišika visa Lietuvos ir jos nesamonės......
Atsakyti
-7

E
Egis
2021-07-19 08:06:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aš gyvas , bet reikia man išmokėti biuletenį. " Sodra " kaip visada " muilina " pinigus.
Atsakyti
-4

B
Bronius
2021-07-19 10:49:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Manau kad viskas čia gerai nes jeigu to netikrintu tai vėl atsirastų jiems biudžeto skylė o tai jau negerai nes nebūtų iš ko išmaitinti kitos krūvos biurokratų nors daugybė pensininkų jau išmirė per covida ir valstybei buvo didelis pliusas bet pasirodo kad gali likti dar ir skolingas jeigu kokį menesiuka tau netyčia permokes tos ir taip juokingos pensijos.
Atsakyti
-5

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų