Refinansavus „Sodros“ paskolas būtų galima sutaupyti iki 50 mln. litų ir šias lėšas skirti dėl krizės sumažintoms pensijoms kompensuoti, teigia valdančiųjų partijų atstovai.
Tačiau valdančiosios daugumos politinė taryba pirmadienį nesutarė, ar pensijos turi būti kompensuojamos dalimis, ar iš karto. Tai turės nuspręsti speciali darbo grupė, kuri pradės veiklą kitų metų pradžioje.
„Manoma, kad per artimiausius du mėnesius bus pateiktas planas, kaip bus kompensuojamos pensijos“, – po politinės tarybos posėdžio žurnalistus informavo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis.
„Jeigu sutarsime dėl turimos „Sodros“ paskolos refinansavimo, manau, problemos greitai išsispręs“, – teigė Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė.
Pasak jos, jeigu dalį „Sodros“ pasiskolintų lėšų pavyktų perskolinti pigiau, būtų galima sutaupyti 40–50 mln. litų ir juos skirti pensijų kompensavimui. Kiti pensijų kompensavimo šaltiniai, anot L.Graužinienės, yra viršplaninės biudžeto pajamos ir vidiniai rezervai, tačiau skolintis pensijų grąžinimui neketinama.
„Dėl skolinimosi ir grąžinimo tikrai nebuvo kalbos, nes skolinamasi būtų paskutiniu atveju, ieškome vidinių rezervų“, – teigė L.Graužinienė.
Pasak jos, dar nėra apsispręsta, ar pensininkams neišmokėta pensijos dalis bus kompensuojama visa iš karto, ar ji bus išmokama dalimis.
„Pradėkime nuo 1 mln. litų ar nuo 20 mln. litų ir po truputį procesą vykdykime. Finansų ministras (socialdemokratų deleguotas Rimantas Šadžius – BNS) nori kalbėti apie visą sumą. Tai ir yra esminiai nesutarimai. O milijardą litų rasti ne taip lengva. Kitas momentas yra tas, kad (pensijų grąžinimas – BNS) iš karto atsiliepia finansiniams, skolinimosi rodikliams“, – teigė L.Graužinienė.
Gelbėdamas finansinėje duobėje esančią „Sodrą“, Seimas 2009 metų gruodį nutarė dvejiems metams – 2010–2011 – apkarpyti daugelį pensijų ir įvairių socialinių išmokų: valstybines ir senatvės pensijas, motinystės ir tėvystės išmokas, išmokas vaikui bei kitas. Dirbantiems pensininkams pensijos buvo sumažintos didesniu laipsniu nei nedirbantiems, tačiau vidutiniškai jos sumažėjo 15 procentų.
Skaičiuojama, kad pensijų kompensavimui reikėtų ne mažiau kaip 1–1,2 mlrd. litų.