Sociologai pasiūlė visiškai naują modelį, kuris prasideda elitu ir baigiasi vadinamuoju prekariatu – santykinai nauja sąvoka, kuri reiškia tiek balansuojančius ties skurdo riba nekvalifikuotus darbininkus, tiek buvusius vidurinės klasės atstovus, praradusius tvirtą padėtį.
Tradiciškai priklausymas vienai ar kitai klasei buvo nustatomas pagal užsiėmimų pobūdį, pajamas ir išsilavinimą. Dabartinis tyrimas rodo, kad ši prieiga yra supaprastinta, ir siūlo vertinti klases pagal tris lygmenis – ekonominį, socialinį ir kultūrinį.
Šįkart buvo įvertintos ne tik pajamos, nekilnojamasis turtas bei santaupos, bet ir socialinis kapitalas – žmonės, kuriuos asmuo pažįsta, ir jų statusas. Buvo vertinamas ir kultūrinis kapitalas, kuris matuojamas pagal charakterį ir kultūrinių interesų skaičių, bei kultūrinis aktyvumas.
Taigi siūlome susipažinti su nauja visuomenės klasių sistema pagal britus:
Elitas – labiausiai privilegijuota grupė, kuri radikaliai skiriasi nuo kitų šešių klasių pajamomis. Šie žmonės dominuoja pagal visas kapitalo rūšis – tiek ekonominį, tiek socialinį, tiek ir kultūrinį.
Garbinga vidurinė klasė – antroji pagal turtingumą, gana didelė klasė. Pasižymi aukštais įvertinimais pagal visus tris kapitalo lygmenis. Antra pagal kultūrinį aktyvumą.
Techninė vidurinė klasė – nedidelė, santykinai nauja IT-specialistų ir aukštos kvalifikacijos inžinierių klasė. Jie gauna dideles pajamas, bet nėra aktyvūs socialine prasme, o kultūra apskritai nesidomi.
Nauji pasiturintys darbininkai – jauna grupė, turinti platų pažinčių ratą, pasižyminti dideliu kultūrinių interesų diapazonu ir vidutiniu uždarbiu.
Tradicinė darbininkų klasė – neturtinga, bet santykinai tvirtai ant kojų stovinti visuomenės dalis. Jos nariai dažniausiai turi nemažai neblogo nekilnojamo turto. Tai yra vyriausia grupė – vidutinis jos narių amžius siekia 66 metus.
Aptarnavimo sferos darbininkai – tai nauja jauna miestiečių klasė. Pajamos santykinai nedidelės, tačiau neblogas socialinis ir kultūrinis bagažas.
„Prekariatas“, arba skurdus proletariatas – skurdžiausia, labiausiai atskirta visuomenės dalis. Tai yra žmonės, neturintys jokių ryšių ir perspektyvų.
Tenka konstatuoti, kad tokia prieiga prie visuomenės siskirstymo gerokai gyviau ją charakterizuoja nei tradiciniai aiškinimai.
Su tyrimo metodologija galima susipažinti žurnalo „Sociology“ publikacijoje, o štai čia galima pabandyti nustatyti, kuriai iš klasių būtų galima priskirti jus.
Taip pat siūlome dalyvauti apklausoje ir atsakyti į klausimą, kuriai klasei priskirtumėte save: