• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Stasys Šlioža

Mokesčių inspektorių seniai nebestebina galimai neteisėtai praturtėjusių asmenų pasiteisinimai. Vieni didžiulius turtus įrodinėja įgiję teisėtai ir mojuoja skolų rašteliais, kiti ginasi esantys tėvų išlaikytiniai, treti piktai atkerta pinigus traukiantys iš kojinės.

REKLAMA
REKLAMA

Pralobsta tapę tėvų išlaikytiniais

Šiemet po pajamų deklaravimo į Šiaulių apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) akiratį pateko 21 šiaulietis, kuriam teko paaiškinti praturtėjimo priežastis. „Aiškintasi, iš kokių pajamų gyvena, ar nesiverčia nelegalia, neregistruota veikla, ar iš to negauna nelegalių pajamų. Dalis mokesčių mokėtojų patvirtino vykdę individualią veiklą – prekiavę automobiliais, gaminę baldus, pardavinėję metalo laužą“, – Etaplius.lt pasakojo Šiaulių apskrities VMI Kontrolės departamento direktorė, atliekanti viršininko funkcijas, Zonė Lapienė.

REKLAMA

Dauguma mokesčių inspektorių į kampą užspeistų asmenų net nebando slėpti turintys didesnių pajamų, nei nurodė anksčiau. 13 pričiuptų asmenų tiesiog įsiregistravo individualią veiklą ar įsigijo verslo liudijimą, registravosi į mokesčių mokėtojų registrą, deklaravo pajamas ir sumokėjo priklausančius mokesčius.

Tuo tarpu kiti stengiasi išsisukti, tačiau pristinga originalumo ir pasitelkia klasikinius pasiteisinimus. Pasak Z. Lapienės, dalis gyventojų pateikia mokesčių inspekcijai dovanojimo sutartis, sudarytas su tėvais. Dažniausiai tai piniginės dovanos, kurios paprastai neviršija 50 tūkst. litų.

REKLAMA
REKLAMA

„Susidaro įspūdis, jog dauguma mokesčių mokėtojų – tėvų išlaikytiniai. Gyvena pas tėvus, nors turi savus būstus. Jei tėvai ūkininkauja, tai jiems padeda, už ką tėvai atsidėkodami išlaiko savo vaikus bei jų šeimas. Kiti tiesiai šviesiai rėžia, gyvenantys iš „stiklainio“ arba pinigus traukiąs iš kojinės, ir piktinasi, koks mūsų reikalas, kaip ir iš ko jie gyvena“, – dėstė Šiaulių apskrities VMI viršininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dosniau skolina giminės ir mirusieji

Mokesčių inspektorių dėmesį labiausiai traukia asmenų turimo turto ir pajamų neatitikimai. Vieno gyventojo mokestinio patikrinimo metu paaiškėjo, kad jis, neturėdamas piniginių lėšų šaltinių turto įsigijimo išlaidoms pateisinti, turto pirkimo sandorius ir statomo namo išlaidų dokumentus įformino savo motinos vardu. Maža to, formaliai sudarė buto, kuriame faktiškai su šeima gyvena, pardavimo sandorį. Mokesčių mokėtojas raštu tikino, kad motinos vardu įsigytame sklype namo statybai pinigus skolinęsis.

REKLAMA

„Norėdamas tai pagrįsti pateikė tris paskolos sutartis, pasirašytas su giminystės ryšiais susijusiais asmenimis. Giminės neprašė jokių garantijų ar laidavimų dėl paskolų grąžinimo. Tose sutartyse nenumatytos ir palūkanos, nors paskolos suteiktos nuo 5 iki 10 metų laikotarpiui“, – prisiminė Z. Lapienė.

Šiuo metu Šiaulių apskrities VMI atliekamas tyrimas dėl kitos šeimos įsigyto nekilnojamojo turto – „trūksta“ 200 tūkst. litų norint pagrįsti turto įsigijimą teisėtomis pajamomis. „Sutuoktiniai pateikė 4 paskolos raštelius iš artimųjų giminaičių, kurių vienas miręs. Paskolos rašteliuose nurodomos sumos svyruoja apie 40 tūkst. litų. Kadangi šie rašteliai neatitinka paprastai tokioms sutartims būdingų sąlygų, daroma prielaida, kad jie surašyti paskubomis ir vienu metu“, – teigė pašnekovė.

REKLAMA

Pastarasis tyrimas buvo inicijuotas po Šiaulių miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus prašymo – suabejojus, ar asmeniui tikrai priklauso socialinė pašalpa.

Dirba nuostolingai – sostinėje perka nekilnojamąjį turtą

„Būtina akcentuoti, kad dažniausiai neapskaitomos bei nedeklaruojamos pajamos, o tokie piktnaudžiavimai būdingi tiek gyventojams, tiek juridiniams asmenims. Pradėjus tikrinti vienus, dažnai tenka tikrinti ir kitus“, – pastebi Šiaulių apskrities VMI viršininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, šių metų projekto „Baltieji chalatai“ kontrolės rezultatai patvirtino prielaidas, kad rizikingiausi privatus medicinos sektoriaus atstovai neapskaito didelės dalies savo pajamų.

„Rajone dirbanti odontologė Vilniuje perką nekilnojamąjį turtą, o jo įsigijimo teisėtomis pajamomis pagrįsti negali – gydytojai priklausanti įmonė ne vienerius metus dirba nuostolingai“, – vieną pavyzdžių prisiminė Z. Lapienė.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų