REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį vakare po darbo valandų Finansų ministerija išplatino pranešimą apie tai, kad teikiam patikslintus įstatymo pakeitimus dėl gyventojų nekilnojamojo turto mokesčio modelio įvedimo Lietuvoje.

Trečiadienį vakare po darbo valandų Finansų ministerija išplatino pranešimą apie tai, kad teikiam patikslintus įstatymo pakeitimus dėl gyventojų nekilnojamojo turto mokesčio modelio įvedimo Lietuvoje.

REKLAMA

Juo siūloma apmokestinti visus nekilnojamojo turto objektus, o ne bendrą jų verčių sumą (nustatant neapmokestinamą dydį), kaip yra dabartiniame įstatyme.

Esą taip savivaldybės gaudamos gyventojų mokamą mokestį turės daugiau galimybių plėsti jiems teikiamas švietimo, sveikatos, socialines ir kitas viešąsias paslaugas. 

Siūlo apmokestinti ir žmonių namus

Po patikslinimo teikiamame įstatymo projekte numatyta, kad žmogus už gyvenamąjį būstą, kuriame deklaruota jo gyvenamoji vieta ir kurio vertė neviršija tos konkrečios savivaldybės nekilnojamojo turto vidurinės vertės (medianos) – mokesčio nemokėtų (ankstesniame siūlyme buvo numatytas 0,03 proc. tarifas).

Pasak ministerijos pranešimo, dėl to pusė šalies gyvenamųjų būstų, kuriuose deklaruota gyvenamoji vieta, būtų neapmokestinama. Tačiau už kitą pusę mokėtų visi savininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal atnaujinto projekto nuostatas, mokestis būtų skaičiuojamas tik nuo vieną medianą viršijančios būsto vertės.

Jeigu būsto vertė siektų nuo vienos iki dviejų medianų mokestinis tarifas būtų 0,06 proc. Vertei viršijančiai dvi medianas būtų taikomas 0,1 proc. tarifas. 

REKLAMA

Siūloma, jog priėmus įstatymų pakeitimus Seime, pirmosios nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijos pagal pakeistą modelį gyventojus pasiektų 2026 metais. 

Finansų ministerija siūlo nustatyti, kad visas – tiek komercinės, tiek nekomercinės paskirties – nekilnojamojo turto mokestis būtų įskaitomas tik į savivaldybių biudžetus.

Šiuo metu komercinio nekilnojamojo turto mokesčio pajamos patenka į savivaldybių biudžetus, o gyvenamojo nekilnojamojo turto – į valstybės biudžetą.

REKLAMA
REKLAMA

Mokės tik pusė

Finansų ministrė tikina, kad siūlomas naujas NT apmokestinimo modelis yra socialiai jautresnis, nes mokėti mokestį turės tik pusė žmonių.

„Pusė visų gyvenamojo būsto savininkų mokesčio nemokėtų, o socialiai remtini ir pensinio amžiaus sulaukę asmenys galėtų pasinaudoti galimybe atidėti mokesčio mokėjimą iki turto perleidimo.

Ekonomikai mažiau žalingų mokesčių bazės plėtra yra viena svarbiausių tarptautinių institucijų rekomendacijų Lietuvai, o siūlomas NT mokesčio modelio pakeitimas yra reikšmingas žingsnis ta kryptimi. Be to, šiuo siūlymu būtų sukuriamas naujas tvarus pajamų šaltinis savivaldybėms, taip sustiprinant jų finansinį savarankiškumą“, – pranešime cituojama finansų ministrė G. Skaistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Preliminariais skaičiavimais šalyje vidutiniškai mokestis už pagrindinį gyvenamąjį būstą sudarytų apie 14 eurų per metus. Pavyzdžiui, standartinis Vilniaus Fabijoniškėse, Žirmūnuose ar Pilaitėje turimas senos statybos 50 kv. m. būstas, kurio mokestinė vertė siektų apie 55 tūkst. eurų būtų neapmokestintas, nes vertė nesiekia Vilniaus miesto medianos (60,1 tūkst. eurų). 

Mokėtina mokesčio suma priklausytų nuo konkrečios savivaldybės nekilnojamojo turto verčių medianos. Įvertinus administravimo kaštus, siūloma, kad nuo mokesčio gyventojas būtų atleistas, jei mokėtina mokesčio suma neviršytų 5 eurų.  

REKLAMA

Įmokos gyventojui būtų skaičiuojamos nuo Registrų centro nekilnojamojo turto masinio vertinimo dydžio, o ne nuo galimos komercinės objekto vertės.

Be to, įstatymo pakeitimuose savivaldai suteikiama daugiau teisių sprendžiant dėl lengvatų taikymo bei konkretaus mokesčio tarifo nustatymo įstatymo numatytose ribose.

Tikisi surinkti milijonus

Apmokestinant nekomercinei veiklai naudojamą nekilnojamąjį turtą (įskaitant pagrindinį gyvenamąjį būstą ir įvertinus 5 eurų lengvatą), iš viso savivaldybių biudžetų pajamos iš mokesčio galėtų sudaryti nuo 18 mln. eurų iki 103 mln. eurų priklausomai nuo savivaldos pasirinkto tarifo kitam nekomerciniam turtui (0,1-1 proc.).

REKLAMA

Dėl siūlomo naujo pajamų šaltinio padidėjusios savivaldybių biudžetų pajamos sudarytų daugiau galimybių savivaldai investuoti į gyvenamosios aplinkos kokybės, švietimo, socialinių ir kitų viešųjų paslaugų, kuriomis naudojasi atitinkamų savivaldybių gyventojai, prieinamumą ir kokybės gerinimą.

Užtikrinant mokesčio sumokėjimo paprastumą, nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijas (su apskaičiuotu mokesčiu kiekvienam gyventojui) parengs Valstybinė mokesčių inspekcija, kaip šiuo metu yra daroma su žemės mokesčio mokėjimo administravimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Finansų ministerija iki šiol nesėkmingai bandė pakeisti NT apmokestinimą. Ankstesni projektai Iš viso sulaukta beveik 30 tiek valstybinių, tiek kitų suinteresuotų institucijų, asociacijų bei fizinių asmenų pasiūlymų. Į daugelį pasiūlymų buvo atsižvelgta ir  jie įtraukti į patikslintą įstatymo projektą. 

Numatoma, kad patobulintas projektas Seimą galėtų pasiekti pavasario sesijoje. 

Dabartinė valdžia galėtų, tiesiog pinigus išplėštų iš žmogaus, nebežino, kaip tą žmogų iš proto išvaryti. Bepročiai. Pvz. mokame žemės mokesčius, bet kam mes tuomet investiciniais čekiais išsipirkome žemes? Tai kiek galima mokėti , mokėti, mokėti, o kam tuomet tie buvo investiciniai čekiai ar koks velnias, kam reikalavo išsipirkti žemę ir dabar toliau vėl mokame už tą pačiąžemę. Koks gali būti NT mokestis, jeigu pats žmogelis iš paskutiniųjų savo pinigų statosi namą ar butą perka, juk valstybė nepadeda nei centu, tai koks dar mokestis grobiamas, kas darosi, atsikvošėkite. Juk ponai nepadeda žmogui nei kuo.
Spyga jums o ne mokestis už namus,kuriuos žmonės pasistatė už savo pinigus,pirko medžiagas ,samdė statybininkus,tada imkite mokesčius ir iš žydų nekilnojamąjį turtą,ar mes turėsime mokėti tiek už save ,tiek už žydų,narkomanų pezalai
Plėšrūnų apetitas neribotas lietuvei ir taip užkrauti mokesceis o algos. Menkos nustotų mūsų politikai plauti pinigus ir nereikėtų tokiu nesąmoningu mokesčių neuzilgo pradėsime ir už orą mokėti nesumokėsi bus uždrausta kviepuati
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų