Europos grūdų prekiautojai sako, kad Rusijos ketinimas riboti grūdų eksportą kelia baimę, jog sumažėjęs tiekimas dar labiau padidins ir taip visų laikų rekordą pasiekusias pasaulines kviečių kainas, rašo "Vz.lt".
Penkta pagal dydį pasaulio kviečių eksportuotoja Rusija prieš gruodį vykstančius parlamento rinkimus gali padidinti vietines duonos kainas. Britų verslo dienraštis „The Financial Times“ (FT) rašo, kad, Europos grūdų prekiautojų teigimu, Maskva ketina įvesti dalinį kviečių eksporto draudimą arba pardavimus į užsienį valdyti specialiais tarifais. Rusijos susirūpinimą, anot FT, kelia tai, kad kitos didelės maisto eksportuotojos, tokios kaip Ukraina ar Indonezija, kylant kviečių kainoms bando reguliuoti pardavimus į užsienį.
Šešta pagal dydį pasaulyje kviečių pardavėja Ukraina birželį įvedė specialius grūdų eksporto tarifus. Antra pagal dydį palmių aliejaus eksportuotoja Indonezija praėjusią savaitę 10% padidino palmių aliejaus žaliavos eksporto kainas. Taip šalis siekia atvėsinti kainų augimą vietinėje rinkoje, rašo FT.
Jis pažymi, kad vien tik diskusijos apie galimus eksporto tarifus, apribos Rusijos užsienio pardavimus. Pasak analitikų, rusų prekiautojai vengs naujų eksporto įsipareigojimų, bijodami, jog pardavimai gali būti apmokestinti ir tapti nuostolingais. Europos grūdų prekiautojai teigia, kad kalbos apie tolesnį maisto produktų kainų didėjimą kelia paniką tarp tokių didelių importuotojų kaip Egiptas ar Indija.
FT duomenimis, kviečių kainos praėjusią savaitę Čikagos biržoje pasiekė rekordinį 8 USD už bušelį (36,4 l)lygį. Miltams gaminti skirtų kviečių kaina Paryžiuje taip pat sumušė rekordą, praėjusią savaitę pakilusi iki 272 EUR (938,4 Lt) už toną. Grūdų kainos Čikagos biržoje rugpjūtį pakilo 25%, teigia FT.
Pasaulinė kviečių pasiūla dėl smarkiai išaugusios paklausos besivystančiose rinkose ir prasto derliaus Australijoje, Europoje ir Kanadoje šiemet nukrito į žemiausią lygį per paskutiniuosius 26 metus.