Šalis trečiadienį pristatė dosnias mokesčių lengvatas skalūnų dujų išgavime ir spręs kylančias problemas dėl skirtingo energetikos suvokimo tarp pramonės ir visuomenės, užtikrindami, kad ištekliai būtų naudingi ir vietinėms bendruomenėms, praneša naujienų agentūra „Reuters“.
Šalies finansų ministras George'as Osbourne'as savo metiniame pranešime paskelbė, kad pristatys naujas mokesčių lengvatas skalūnų dujų pramonei, kuri galėtų išjudinti Didžiosios Britaniją iš ekonominės stagnacijos.
„Skalūnų dujos yra ateities dalis ir mes leisime, kad taip ir būtų“, - sakė jis, pristatydamas 2013 metų biudžeto planą šalies parlamentui.
Didžioji Britanija Europoje turi didžiausią dujų poreikį. Gruodį buvo panaikintas draudimas dujas išgauti hidraulinio plėšymo būdu, skaičiuojami milžiniški skalūninių dujų rezervai. Pastarieji sumažins priklausomybę nuo brangaus dujų importo ir pasitarnaus šalies iždui.
JAV skalūninių dujų klodų atradimas sumažino dujų kainas ir veda šalį link energetinės nepriklausomybės.
Vis dėlto, nuogastavimas dėl poveikio aplinkai dujas išgaunant hidraulinio plėšymo būdu (švikščiamas vanduo ir chemikalai, kurie skaldo uolieninius darinius ir išskiria skalūnų dujas) ir galimų žemės drebėjimų, sukėlė viešą gyventojų nepasitenkinimą.
Didžioji Britanija bandys sumažinti šią priešpriešą, dar iki vasaros pristatydama pasiūlymą, kuris duos naudos vietinėms bendruomenėms, gyvenančioms strityse, kur išgaunamos skalūnų dujos.
„Kol kompanijos bandau gauti didesnes mokesčių nuolaidas, viešųjų ryšių akcijos ir vietinės bendruomenės kol kas sukuria daugiau kliūčių, taigi vyriausybei belieka mažinti šią įtampą“, - sako vyresnysis partneris Benas Stansfieldas teisinių paslaugų firmoje „Clifford Chance“.
Iššūkiai
Dažnai energetinių projektų vykdytojai kaip užsienio vėjo parkų operatoriai įsteigia fondus vietinėms bendruomenėms.
Smulkios energetikos kompanijos „Igas Energy“, ieškančios partnerių skalūninių dujų žvalgybai Šiaurės Anglijoje, teigimu vienas iš iššūkių buvo apšviesti gyventojus apie hidraulinio plėšymo naudingumą jų gyvenamoje apskrityje.
„Dauguma nerimauja jau iš anksto ir kai žmonės pamato, kaip viskas yra iš tikrųjų, jaučiasi geriau žinodami, koks bus pokytis jų rajone“, - teigia „Igas Energy“ vadovas Andrew Austinas.
Jis džiaugiasi vyriausybės iniciatyva dėl planų licencijuojant ir duodant leidimus skirtingais lygmenimis.
Gruodį Didžioji Britanija įsteigė tarnybą, atsakingą už susitarimus dėl skalūnų dujų gavybos su kompanijomis ir vietinių bendruomenių švietimą apie dujų gavybos naudą.
Kita dujų tyrinėjimo privati kompanija „Cuadrilla“, pagal vietinės valdžios duomenis, pateikė 18 skirtingų planų prašymų ir išnagrinėjo 31 Britų nacionalinės politikos planavimo programą, kad galėtų kasti šešis žvalgomuosius gręžinius.
A. Austinas teigia, kad aiškumas priviliotų daugiau investuotojų į šį sektorių. Partnerystė tarp didesnių naftos ir dujų kompanijų, kurios turi daugiau finansų ir patirties galėtų pastūmėti sektorių nuo skalūnų žvalgybos link dujų gavybos.
„Didžioji Britanija matoma kaip palaikanti skalūninių dujų žvalgybą ir vėlesnę gavybą, taigi gyventojų švietimas įneš daugiau aiškumo, tai paskatins investuoti į šį sektorių“, - sako A. Austinas.
Aplinkosaugininkų kampanijos teigia, kad didesnis dujų vartojimas neleis šaliai lengvai prisitaikyti prie klimato kaitos reikalavimų ir dėl to labiau palaikomi turėtų būti žaliosios energetikos sprendimai.
„George Osborne turėtų nustoti žaisti šiuos žaidimus ir teikti prioritetą energetikai be anglies dvideginio išmetimo, kui kurs darbo vietas ir bus švaresnė, saugesnė, laikui bėgant pigesnė“, - teigia organizacijos „Greenpeace“ vadovas Johnas Sauvenas.