REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jeigu naujoji valdžia įgyvendins ketinimus naikinti visas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatas ir padidins jo tarifą iki 20 proc., Lietuva pritaikys vieną didžiausių Europoje mokesčių tarifų apgyvendinimo paslaugoms, o šis verslas bus pasmerktas žlugti, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu galioja 5 proc. apgyvendinimo paslaugų PVM tarifas. Tačiau nauja Vyriausybė jau nuo kitų metų ketina suvienodinti mokesčius nustatydama bendrą 20 proc. tarifą. Apie Lietuvos turizmo perspektyvas, plėtrą ir konkurencingumą Europoje, anot specialistų, teks užmiršti.

REKLAMA

Faktai

Lietuvos turizmo departamento pateiktais duomenimis, didžiausias Europoje PVM tarifas apgyvendinimo paslaugoms šiuo metu yra taikomas Danijoje - 25 procentų. 20 proc. mokesčių moka Vengrijos viešbučių verslas, 19 proc. - Slovakijos ir Vokietijos, 17,5 proc. - Jungtinės Karalystės verslas. 5 proc. tarifas yra taikomas Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Maltoje, Portugalijoje. Mažiausiai valstybei sumoka Liuksemburgo verslininkai - vos 3 procentus.

REKLAMA
REKLAMA

Bumerango efektas

Nacionalinės viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė LŽ sakė, kad pakėlus apgyvendinimo paslaugoms taikomą PVM tarifą net 15 proc. - iki 20 proc., Lietuva nebus pajėgi konkuruoti net su gretimomis šalimis.

„Baltijos regione tapsime tranzitine šalimi. Svarbu nepamiršti, kad turizmas yra netipinis produktas - tai yra eksporto prekė, kai valiuta yra paliekama šalyje, o ne išvežama. Natūralu, kad sumažės pabrangusių paslaugų pardavimas, bus atleidžiami darbuotojai, nebus surenkami planuojami mokesčiai ir viskas grįš bumerangu“, - perspėja E.Šiškauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, jau dabar viešbučiai mažina etatus ir veržiasi diržus, tačiau vis dar laukiama galutinio valdžios verdikto, kuris ir nulems tolesnį viešbučių verslo gyvavimą.

„Jeigu bus nukirsta šaka, ant kurios sėdime, nebus kitos išeities, kaip užsidaryti, nes mokesčiai viršys gaunamas pajamas. Prognozuojame, kad kitais metais turizmo mastas bus 5 proc. mažesnis nei šiemet. Pridėjus papildomus 15 proc. mokesčių nesunku apskaičiuoti, kad viešbučių verslas patirs 20 proc. kritimą. Prie išsilaikymo ribos šiuo metu jau yra 50 proc. apgyvendinimo sektoriaus. Todėl situacija yra ne baisoka, o kritinė“, - neslėpė grėsmės pašnekovė.

REKLAMA

Ribojama tarptautinė konkurencija

Lietuvos turizmo departamento direktoriaus pavaduotojas Juozas Raguckas LŽ sakė, kad kiekvienas sprendimas dėl mokesčių didinimo turėtų būti labai gerai apgalvotas.

„Padidinus viešbučių paslaugų PVM tarifą iki 20 proc., Lietuva turėtų vieną didžiausių PVM iš visų ES šalių. Neteko girdėti, kad valstybės, su kuriomis mūsų šalis konkuruoja dėl turizmo rinkų, didintų PVM tarifą apgyvendinimo paslaugoms. Dėl išaugusio PVM tarifo neabejotinai pakils apgyvendinimo kaina ir mūsų valstybė taps nekonkurencinga turizmo srityje“, - teigia J.Raguckas.

REKLAMA

Pasak jo, kaimynė Lenkija taiko lengvatinį PVM tarifą netgi maitinimo įstaigoms (restoranams). „Turint galvoje bendrą ekonominę situaciją ir prognozes, kad šalys kaimynės sugebės greičiau įveikti krizę nei Lietuva, galima numatyti, jog sumažėjusį mūsų šalies gyventojų vartojimą iš dalies galėtų kompensuoti atvykstantys kitų šalių turistai. Bet padidėję mokesčiai iškart sumažins šią galimybę, nes dėl išaugusių apgyvendinimo kainų Lietuva taps turizmui brangia šalimi“, - mano pašnekovas.

J.Raguckas teigia, kad padidėjusį apgyvendinimo įstaigų PVM pajus ne tik viešbučiai, bet ir atvykstamojo turizmo kelionių organizatoriai, kurie jau sudarė kitų metų sutartis. Vykdydami savo įsipareigojimus jie patirs neišvengiamų nuostolių. „Net tokios turistų gausiai lankomos šalys kaip Ispanija ir Italija apgyvendinimo įstaigoms taiko sumažintą PVM tarifą - atitinkamai 7 ir 10 proc.“, - sako specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Turizmas - ne morka“

Viešbučio „Rinno“ savininkas Rimgaudas Balaiša neslėpė, kad šiuo metu tai yra pati blogiausia žinia viešbučių verslo atstovams. „Panaikinti mokesčių lengvatą morkoms yra ne tas pats, kaip užkirsti kelią turizmo plėtrai. Ekonominės krizės metu mažės tiek verslo svečių, tiek paprastų turistų, todėl paslaugų kainų didinti irgi negalime. Priešingai, mažėjant turistų srautams ir spaudžiami konkurencijos, esame priversti net mažinti paslaugų kainas. Tai jau padarėme žiemos sezonu pradėję taikyti 25 proc. nuolaidas. Turistų srautas, palyginti su praėjusiais metais, šį rudenį yra sumažėjęs 20 procentų. Padidinus apgyvendinimo paslaugų mokesčius, nedideli viešbučiai turės atiduoti visą savo pelną, kuris tesiekia apie 15 procentų. Didesnio pelno šiuo metu tikėtis neįmanoma“, - dėstė tendencijas pašnekovas. Pasak jo, nubraukus mokesčio lengvatą bus patirta daugiau nuostolių, nei tikimasi sutaupyti.

REKLAMA

„Tie 10 mln. litų, kurių dėl taikytos lengvatos biudžetas neteko, - tik menkniekis. Užsienio turistai Lietuvoje palieka tikrai daugiau. Tuo labiau kad mūsų šalis net nesistengia jų pritraukti. Palyginti su kitų valstybių dedamomis pastangomis reklamuoti savo šalį - mes liekame šešėlyje“, - sako jis.

Viešbučio „Europa Royale Vilnius“ direktorė Asta Jutaitė LŽ sakė, kad siekdami išsilaikyti ir gauti pelną viešbučiai vis tiek neišvengiamai bus priversti kelti paslaugų kainas, tačiau būdami nekonkurencingi Baltijos šalyse gali tapti nepopuliarūs tarp užsienio turistų, kurie į Lietuvą pirmiausia žiūri kaip į „Pabaltijo šalį“.

REKLAMA

Išgelbėtų nauji traukos objektai

Banko „Swedbank“ Finansų rinkų tarnybos vadovas Tomas Andrejauskas LŽ pareiškė, kad viešbučių verslas dėl mokestinės lengvatos panaikinimo padidėjusią naštą greičiausiai perkels ant savo klientų pečių, todėl jų paslaugų kainos mūsų šalyje gali kilti.

„Didieji viešbučiai turbūt lengviau išgyvens šį pokytį, tačiau mažieji, kurie konkuruoja su privačiu apgyvendinimu, gali turėti neplanuotų sunkumų. Manau, kad išvengti turistų srauto sulėtėjimo Lietuvoje padėtų geresnė turizmo infrastruktūra ir nauji traukos objektai“, - teigė analitikas. Pasak jo, blogėjanti makroekonominė padėtis paliečia visus sektorius, ne išimtis ir viešbučiai, apgyvendinimas, maitinimas, o visoms pasaulio šalims susiduriant su ekonominiais sunkumais turistų srautas mažės.

Jolita Žvirblytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų