• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybė nusprendė skirti papildomas išmokas visiems senatvės pensijų ir kitų išmokų gavėjams. Net tiems, kurių pensijos didesnės nei subsidijos prastovose esantiems darbuotojams. Ar teisinga visų mokesčių mokėtojų lėšomis labiau remti tuos, kurie ir taip pinigų dabar gauna daugiau?

Vyriausybė nusprendė skirti papildomas išmokas visiems senatvės pensijų ir kitų išmokų gavėjams. Net tiems, kurių pensijos didesnės nei subsidijos prastovose esantiems darbuotojams. Ar teisinga visų mokesčių mokėtojų lėšomis labiau remti tuos, kurie ir taip pinigų dabar gauna daugiau?

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, kad senyvo amžiaus gyventojams, neįgaliesiems, našliams, našlaičiams ketinama skirti vienkartinę 200 eurų dydžio išmoką.

Ji bus išmokama, jeigu žmogui iki 2020 m. pabaigos jau yra arba bus paskirta senatvės pensija ar kai kurios kitos „Sodros“ pensijos.

Vienkartinė išmoka būtų mokama be atskiro asmens prašymo 2020 m. rugpjūčio mėn. (šiemet Seimo rinkimai bus spalio pradžioje).

REKLAMA
REKLAMA

Jei žmogui teisė į išvardintas išmokas atsiras po šių metų liepos 1 d., vienkartinę išmoką jis gaus kartu su jau paskirta išmoka.

REKLAMA

„Sodros“ duomenimis, Lietuvoje senatvės pensiją gauna 611 tūkst. gyventojų.

Iš jų 158,5 tūkst. gauna daugiau nei 437 eurų dydžio pensiją (25,9 proc. visų senatvės pensijų gavėjų), o 25,2 tūkst. gauna daugiau nei 610 eurų pensiją (4,1 proc.).

Kitaip nei darbo užmokestis, net ir pačios didžiausios pensijos Lietuvoje neapmokestinamos, nors beveik visose Europos Sąjungos (ES) šalyse tai įprasta.

437 eurai arba 610 eurų į rankas yra 607 eurai arba 910,5 eurai ant popieriaus. Tai yra viena arba pusantros minimalios mėnesinės algos.

REKLAMA
REKLAMA

Būtent tokio dydžio yra maksimalios valstybės subsidijos darbuotojams, kuriems dėl karantino paskelbtos prastovos. Tokių yra beveik 90 tūkst.

Paprastai tariant, jau dabar nemaža dalis pensininkų gauna didesnes pajamas, nei darbingo amžiaus žmonės, patekę į prastovas. Nepaisant to, Vyriausybė nusprendė, kad jiems labiau verta duoti pinigų nei skurdžiau besiverčiantiems darbingo amžiaus žmonėms. Ar tai teisinga?

Pasigenda didesnės diferenciacijos

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė tiesiai neatsakė, ar teisinga labiau remti kai kuriuos pensininkus negu darbuotojus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš manau, kad mums nereikėtų sunkiuoju laikotarpiu skirstyti žmonių į vieną ar kitą grupę. Iš tikrųjų visiems yra labai sunku. Akivaizdu, kad pensinio amžiaus žmonės gyvena skurde – tai buvo pripažįstama ir iki karantino. Taigi, tai ta pagalba, manau, yra gera priemonė.

Tačiau reikia pasakyti, kad ir dirbantiems žmonėms pagalbos turbūt reikia daugiau, negu dabar yra priemonių pakete. Mes, kaip Profesinių sąjungų konfederacija, tą ne vieną kartą sakėme. Tų priemonių spektras turi būti išplėstas. Atrodo, kad žingsnis po žingsnio Vyriausybė reaguoja, vis prideda, keičia priemones ir bando įsiklausyti“, – dabartinę padėtį komentavo pirmininkė.

REKLAMA

Vis dėlto, anot jos, dabar darbuotojų paramai skiriamos lėšos nėra stulbinamai didelės ir pagalba turėtų būti didesnė. Svarbu, kad Vyriausybė pradėtų reaguoti atsižvelgdama į šių dienų realijas, nebijotų keisti priemonių, jas papildytų ir skirtų daugiau dėmesio darbuotojams.

Į klausimą, ar iš principo teisinga, kad kai ir taip geriau už darbuotojus gyvenantys kai kurie pensininkai gaus dar daugiau pinigų, I. Ruginienė atsakė taip:

„Sutinku, kad turėtų būti tam tikra diferenciacija. Lygiai taip pat, kaip kalbame apie subsidijas dėl prastovų arba nedarbingumo išmokas. Mokant jas irgi galėtų būti tam tikra diferenciacija. 

REKLAMA

Visada nuosekliai laikėmės pozicijos ir dabar primename Vyriausybei, kad mes turime siekti palaikyti tuos verslus, kurie sąžiningai mokėjo mokesčius, tuos žmones, kurie iš tikrųjų mokėjo mokesčius ir jų neslėpė. Akivaizdu, kad jiems parama turėtų būti didesnė. Tos diferenciacijos galbūt ir trūksta.“

Politinės valios užtenka ne viskam

Į žinią apie 200 eurų išmokas visiems pensininkams sureagavo ir vienas iš darbdavių atstovų Trišalėje taryboje Andrius Romanovskis, kuris taip pat yra Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mano mama džiaugiasi – karantinas ne tik sumažino jos nereikalingas išlaidas, bet dar ir padidins pajamas. Tikiu, kad pinigus ji gaus žaibo greičiu – per dieną, dvi“, – asmeninėje „Facebook“ paskyroje rašė jis.

Tiesa, taip pat pridūrė: „mūsų pensininkų pajamos yra ubagiškos, o vaikai ir anūkai grynaisiais pinigais turi „lyginti“ šią socialinę nelygybę.“

Paklaustas, ką galėtų pridėti prie tokios savo pozicijos A. Romanovskis buvo lakoniškas:

„Nėra ką pridėti – kai yra politinė valia, tai pensininkai gaus pinigus per keletą dienų, gaila, kad nebuvo tokios valios darbuotojų ir verslo atžvilgiu.“

REKLAMA

Labai klaidingas sprendimas

Portalas tv3.lt taip pat pasiteiravo, ką apie 200 eurų išmoką galvoja, provincijoje kartu su metais vyresniu vyru gyvenanti 71 metų pensininkė Ilona (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinoma).

„Na, ką aš žinau. Mano pensija 400 eurų, vyro – 300 eurų. Negali sakyti, kad daug, bet tikrai pragyvenam ir nesakyčiau, kad mums baisiai ko neužtektų. Aišku, papildomi pinigai nepakenks, bet nemanau, kad juos turėtų gauti visi be išimties. Tai neteisinga. 

REKLAMA

Čia taip pat kaip su vaiko pinigais. Taip, yra daug nepasiturinčių šeimų, kuriems jie labai reikalingi. Bet kodėl tuos pinigus reiktų duoti ir turtingoms šeimoms, niekaip nesuprantu“, – kalbėjo moteris.

Vilniaus universiteto profesorius Teodoras Medaiskis gana griežtai įvertino naują Vyriausybės pasiūlytą priemonę.

„Komentaras iš vieno sakinio. Aš visiškai nepritariu, manau, kad tai labai klaidingas sprendimas, geriau pinigus skirti tiems, kas tikrai nukentėjo nuo šito viso, kas neteko darbo, kas turėjo verslą sumažinti ir panašiai, o ne visiems dalinti po du šimtus eurų. Mano nuomone, tai yra klaidingas sprendimas“, – sakė profesorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pinigų gaus, nes nebėgios ieškoti nuolaidų?

Paprastai teisės aktų projektus, kurie susiję su socialiniu draudimu ir „Sodros“ išmokomis, rengia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Į klausimą, ar teisinga, kad ir taip gaudami didesnes pajamas nei prastovose esantys darbuotojai, kai kurie pensininkai papildomai dar gaus po 200 eurų, ketvirtadienį ministerija atsakė taip:

„Senatvės pensininkai ir neįgalūs asmenys yra didžiausią skurdo riziką patiriančių asmenų grupės. Pasak Statistikos departamento, didžiausias skurdo rizikos lygis 2018 m. buvo 65 metų ir vyresnių asmenų amžiaus grupėje – 37,7 proc. Nevyriausybinės organizacijos, pavyzdžiui, Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas, išskiria tokias labiausiai pažeidžiamas grupes: bedarbiai, pensininkai, neįgalieji ir vieniši tėvai su vaikais.

REKLAMA

Bedarbiai įprastai gauna nedarbo išmokas, tačiau ne visi, todėl numatoma įvesti laikiną darbo paieškos išmoką, kuri aktualiausia tiems žmonėms, kurie neturi reikiamo stažo nedarbo išmokai gauti arba jų išmokos mokėjimo laikas yra pasibaigęs. Laikinoji išmoka būtų mokama ne ilgiau nei 6 mėn. ir siektų 200 eurų tiems, kurie negauna nedarbo išmokos, bei 42 eurus tiems, kas gauna.  

Senatvės, netekto darbingumo/invalidumo pensininkams, našliams, našlaičiams, šalpos ir kitų išmokų gavėjams iš „Sodros“ siūlome vienkartinę 200 Eur išmoką. Ypač sudėtinga situacija tiems žmonėms, kuriems senatvės pensijos amžius sueina šiais metais, tačiau jie netenka darbo – galimybės susirasti darbą priešpensinio amžiaus asmeniui per arba po karantino yra laba minimalios Šeimoms su vaikais, per karantiną netekusioms pajamų, laikinai didiname vaiko pinigus. Visiems nepasiturintiems žmonėms didiname socialines pašalpas, kompensacijas už būsto šildymo išlaidas.

REKLAMA

Numatome toliau tęsti subsidijų mokėjimą po karantino darbdaviams už darbuotojus, kurie iš prastovų grįžta į darbus. Priešinti visuomenės grupės šiuo sudėtingu periodu būtų tikrai neatsakinga, stengiamės turimas lėšas visoms visuomenės grupėms paskirstyti solidariai. Vidutinė senatvės pensijas šiuo metu siekia 377 eurus, šalpos išmokų grindys – apie 140 eurų.“

Premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį paaiškino, kad pensininkams reikia duoti daugiau pinigų, nes jie esą labiau nukentės dėl karantino.

REKLAMA
REKLAMA

„Nutarta skirti 200 eurų vienkartinę išmoką toms asmenų grupėms, kurios yra arčiausiai skurdo ribos arba labiausiai paveiktos yra ir su tais apribojimais, kurie apsunkina jų gyvenimą. Tai aš kalbu apie mūsų senjorus, senatvės pensininkus, kurie patyrė įvairiausių sunkumų.

Tai yra tikrai ta socialinė grupė, kuri gyvena pakankami sunkiai ir šiomis sąlygomis negali daryti to, ką įprastomis sąlygomis darydavo – apibėgti 10–15 parduotuvių, rasti pigiausią produktą, tokiu būdu taupyti per įvairias nuolaidas. Šiandien jie tokios galimybės neturi kažką užsiauginti ir tai parduoti turgelyje ar prie prekybos centro ir prisidurti prie senatvės pensijos.

Šitie ribojimai šiai grupei išliks ir toliau, todėl skiriama 200 eurų išmoka ne tik senatvės pensininkams, bet ir šalpos pensininkams nuo našlaičių iki našlių“, – žurnalistams Vyriausybėje trečiadienį kalbėjo S. Skvernelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų