REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors Lietuvos Respublikos Vyriausybė ruošia keturių žingsnių planą, kaip bus lengvinamos karantino sąlygos, visgi jos bus palengvintos ne visiems ir ne vienu metu. Dar daug darbuotojų ir darbdavių turės laikytis karantino ir prisitaikyti prie ekstremalios padėties ir rasti sprendimus, kurie būtų naudingi abiem pusėms.

Nors Lietuvos Respublikos Vyriausybė ruošia keturių žingsnių planą, kaip bus lengvinamos karantino sąlygos, visgi jos bus palengvintos ne visiems ir ne vienu metu. Dar daug darbuotojų ir darbdavių turės laikytis karantino ir prisitaikyti prie ekstremalios padėties ir rasti sprendimus, kurie būtų naudingi abiem pusėms.

REKLAMA

Taip pat didelė dalis Lietuvos eksportuotojų susidurs su jų produkcijos paklausos susitraukimu, dėl ko tikėtina darbdaviai gali būti priversti siųsti darbuotojus į prastovas ir tada, kai Lietuvoje karantinas / ekstremali situacija bus atšaukti. Todėl šiame komentare apie tai – ką rinktis darbuotojams, kurie yra siunčiami į karantiną.

(Ne-)apmokamos atostogos

Šiuo sunkiu laikotarpiu labiausiai rekomenduojamas darbas nuotoliniu būdu, tačiau ne visos įmonės gali suteikti tokias sąlygas. Darbuotojas gali pasinaudoti kasmetinėmis apmokamomis atostogomis, jeigu jų yra sukaupęs pakankamai daug.

REKLAMA
REKLAMA

Dirbantysis visada turi pasirinkimą eiti neapmokamų atostogų, bet tai gali būtų nenaudinga darbuotojui, nes nėra mokami atostoginiai (sumažėja darbuotojo pajamos) ir jei neapmokamos atostogos trunka daugiau nei mėnesį, reikia savarankiškai susimokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas.

REKLAMA

Sprendimas eiti neapmokamų atostogų turi ir daugiau neigiamų pasekmių – dėl negautų pajamų sumažėja darbuotojo vidutinis atlyginimas (skaičiavimui įtraukiami 30 mėn.), kuris yra naudojamas skaičiuojant nedarbo išmokas bei atostoginius.

Prastova

Jeigu karantino metu darbdavys dėl objektyvių priežasčių negali suteikti darbo sutartyje sulygto darbo, tuomet, pagal Darbo kodekso 47 str., darbdavys darbuotojui gali skelbti prastovą.

Prastovos laikotarpiu darbdavys darbuotojui turi mokėti ne mažesnį nei minimalioji mėnesinė alga (toliau – MMA) darbo užmokestį (607 eurai „ant popieriaus“ arba 437 eurai „į rankas“), kai darbuotojas įdarbintas pilnu etatu. Jeigu darbuotojui yra suteiktas laikinas nedarbingumas arba darbuotojas naudojasi suteiktomis kasmetinėmis atostogomis, tuo metu darbdavys tokiam darbuotojui skelbti prastovos negali. Darbdavys galėtų skelbti prastovą pasibaigus laikinam nedarbingumui arba kasmetinėms atostogoms, kai toliau nėra galimybės darbuotojui suteikti darbo vietos.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl ekstremalios situacijos ar karantino darbdavys gali paskelbti darbuotojui dalinę prastovą, kai tam tikram laikotarpiui sumažinamas darbo dienų per savaitę arba darbo valandų per dieną skaičius. Tokiu atveju už darbo laiką mokamas darbo užmokestis, o už prastovos laiką mokama – kaip už prastovą.

Labai svarbu paminėti, jog prastovos metu darbdavys negali reikalauti darbuotojo, jog šis atvyktų į darbovietę, t.y. būnant prastovoje ir šiuo metu gaunant valstybės kofinansavimą – darbuotojas neturi teisės dirbti. Jeigu žinote apie tokius atvejus, kai paskelbus prastovą, darbuotojai priverčiami dirbti toliau, informuokite apie tai Valstybinę darbo inspekciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Subsidijos darbdaviams

Darbdaviams patirtų darbo užmokesčio už prastovą išlaidų dalis bus kompensuojama iš Užimtumo tarnybos skiriant darbdaviui subsidiją. Balandžio 7 d. Seimas balsavo už subsidijų didinimą. Darbdaviai galės rinktis iš šių dviejų variantų:

Jeigu darbdavys nori mokėti 1 minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio prastovą (607 eurai „ant popieriaus“), valstybė dengs 90 proc. nuo darbuotojui priskaičiuoto darbo užmokesčio, o darbdavys įsipareigos išlaikyti darbo vietą bent 3 mėnesius.

Jeigu darbdavys nori mokėti didesnę nei 1 MMA dydžio prastovą, valstybė dengs 70 proc. prastovoje esančio darbuotojo užmokesčio, bet ne daugiau nei 1,5 MMA (910,5 euro „ant popieriaus“), o darbdavys įsipareigos išlaikyti darbo vietą bent 6 mėnesius.

REKLAMA

Žemiau pateiktoje lentelėje žaliai pažymėta, kurį variantą darbdaviui labiau apsimoka pasirinkti, priklausomai nuo to, koks prastovos dydis (bruto atlyginimas) sutariamas su darbuotoju.

Siekiant sumažinti prastovos kaštus, darbdaviams labiausiai apsimoka: kai prastovos dydis mažesnis nei 867 eurai – pasirinkti 90 proc. subsidiją; kai prastovos dydis didesnis nei 867 eurai – pasirinkti 70 proc. subsidiją.

Nedarbo išmoka

Jei asmuo neteko ar išėjo iš darbo ir yra užregistruotas Užimtumo tarnyboje, jis gali gauti nedarbo išmoką. Nedarbo išmoką sudaro dvi dalys – pastovi ir kintama. Pastovi nedarbo išmokos dalis lygi 141,25 EUR, o kintama dalis priklauso nuo darbuotojo turėtų pajamų per paskutinius 30 mėnesių ir skiriasi pagal mokėjimo mėnesį:

REKLAMA

Pvz.: Jeigu darbuotojas gaudavo 607 eurai „ant popieriaus“, nedarbo išmoka pirmus tris mėnesius bus lygi 141,25+(607*0,3879)=376,71 euro.

Svarbu paminėti, jog 2020 m. II ketvirtį, maksimali mėnesio nedarbo išmoka siekia 783,51 euro. Nedarbo išmokos konkretų dydį galima apskaičiuoti Sodros tinklapyje.

Ką rinktis?

Darbuotojas, kurio darbdavys nori jam skelbti prastovą, arba dar blogiau, bando priversti darbuotoją išeiti neapmokamų atostogų, turės rinktis, ką daryti. Žemiau pateikiamos lentelės, kaip galėtų atrodyti darbuotojo pajamos, tam tikrais scenarijais. Prastova pagal darbo kodeksą gali būti nuo MMA iki realaus darbo užmokesčio dydžio. Lentelės yra su prielaida, kad prastova bus lygi 1 MMA (pirma lentelė) arba 1,5 MMA (antra lentelė), kadangi tokio dydžio subsidijas skiria valstybė ir dažnas darbdavys rinksis tokį prastovos dydį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žaliai nuspalvinta, ar prastova ar nedarbo išmoka yra didesnė, atsižvelgiant į darbo užmokestį.

Prastova 1 MMA:

Prastova 1,5 MMA:

Išvados:

Jei asmuo uždirbdavo MMA, jam labiau apsimoka rinktis prastovą, nes nedarbo išmoka bus mažesnė, o prastova negali būti mažesnė nei MMA.

Kai uždirbama mažiau nei 762 EUR „ant popieriaus“, o prastova lygi 1 MMA, labiau apsimoka rinktis prastovą.

Kai uždirbama mažiau nei 1211 EUR „ant popieriaus“, o prastova lygi 1,5 MMA, labiau apsimoka rinktis prastovą.

Nedarbo išmokos lubos, jei bedarbis užsiregistravo Užimtumo tarnyboje 2020 m. II ketvirtį, pasiekiamos, kai darbo užmokestis „ant popieriaus“ yra 1655 EUR.

REKLAMA

Kaip galima matyti, egzistuoja atvejų, kai nedarbo draudimo išmokos gerokai viršija prastovos dydį. Tokiu atveju gali atrodyti, jog darbuotojui labiau apsimoka išeiti iš darbo ir gauti nedarbo draudimo išmokas. Tačiau šioje vietoje kiekvienas darbuotojas turi įsivertinti situaciją individualiai – ar jie lengvai galės rasti taip pat gerai apmokamą ir specialybę atitinkantį darbą, kai karantinas baigsis?

Panašu, jog pagrindinės pasaulio ekonomikos patirs recesiją šiais metais, atitinkamai prastės darbuotojų paklausa darbo rinkoje ir tam tikrų specialybių darbuotojams, rasti darbą gali būti sunkiau. Individualiu atveju, mažesnės pajamos, bet išsaugota darbo vieta gali būti prasmingesnis pasirinkimas ilguoju periodu.

REKLAMA

Epilogas

Norint pasirinkti tinkamiausią variantą, reikia atsižvelgti į darbo užmokestį, sukauptas atostogas ir ateities planus. Didesnis pinigų pasirinkimas dabar gaunant nedarbo išmoką, nebūtinai užtikrins didesnes pajamas ateityje, nes taip pat apmokamą darbą gali būti sunkiau rasti. Svarbus yra darbdavio ir darbuotojo susitarimas, kadangi prastova nebūtinai turi būti lygi minimaliai mėnesinei algai, ji gali būti didesnė ar net siekti darbo užmokestį.

Sunkesnė situacija laukia tų darbuotojų, kurie nemažą dalį savo atlyginimo gaudavo vokeliuose, kadangi už šias pajamas nebuvo mokamos draudimo įmokos, tai gali lemti žymiai mažesnes nedarbo išmokas, o ir prastovos maksimalus dydis galės būti lygus tik oficialiai gautoms pajamos (bet ne mažesnis nei MMA).

Komentaro autorė yra Armintė Globytė, Ekonomikos analitikė, Corona-Stat.lt . Redakcijos nuomonė nebūtinai sutampa sutampa su komentaro autorės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų