Maisto produktų kainos brangsta dėl perdirbėjų ir prekybininkų kaltės, nors objektų priežasčių tam nėra sako žemės ūkio ministras.
Panaši ir Premjero Andriaus Kubiliaus nuomonė –anot jo, pastaruoju metu maisto produktų kainų didėjimas –nepagrįstas.
„Mes nematome iš esmės objektyvių priežasčių, kodėl bendriausia prasme maisto produktų kainos turėtų didėti. Galbūt yra atskiri tokie produktai, kaip grikiai ar lašišos, kur gal ir dėl objektyvių priežasčių yra pakilimas, bet kitų objektyvių priežasčių nematome. Net ir tie argumentai, kuriuos girdime viešoje erdvėje, kad dėl derliaus problemų Lietuvoje ar tarptautinėse rinkose gali pakilti grūdų kainos ir dėl to turėtų ženkliai padidėti produktų kainos, neturėtų būti rimta priežastis", –penktadienį po pasitarimo dėl maisto produktų kainų augimo sakė Premjeras.
A. Kubilius atkreipė dėmesį į tai, kad, padidėjus žaliavos kainai, iš karto padidėja perdirbėjų ar prekybininkų marža.
„Kitaip sakant, pasinaudojant tam tikra prasme viešoje erdvėje susiformavusiu supratimu, kad grūdų kaina būtinai augs, automatiškai yra pasididinama marža kitose duonos produkcijos dalyse", –kalbėjo A. Kubilius.
Žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus teigimu, žemės ūkio produktų kainas nepagrįstai kelia perdirbėjai ir prekybininkai. Ministras primena, kad 2008-aisiais grūdų kainoms pakilus per 700 litų už toną, duonos kaina pakilo 30 proc. Tuo tarpu 2009-aisiais grūdų kainoms nukritus iki 400 litų už toną, duonos kaina pakilo 5 proc.
„Ar čia nematome mes spekuliacijos? Aišku, matome. Kyla klausimas, kodėl kaina nenusileidžia, nes energetika tiek nepabrango.(...) Iš tikrųjų aš ūkiškomis akimis matyčiau perdirbimo ir prekybos problemą", – teigė K. Starkevičius.
Tiesa, Žemės ūkio ministerija nežada imtis kažkokių rinkos reguliavimo priemonių.
Vyriausybė įpareigojo Konkurencijos tarybą atlikti specialų tyrimą. Vyriausybė Konkurencijos tarnybai pateiks visą reikalingą informaciją, taip pat ir iš teisėsaugos institucijų. Konkurencijos taryba artimiausias kelias savaites tirs kainų pokyčius.
Konkurencijos tarnybos pirmininkas Jonas Rasimas sakė, kad jo vadovaujama įstaiga gali tirti draudžiamus susitarimus arba piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi. Tiesa, tai esą sunkiai įrodoma ir neretai pasibaigia teismais.
„Jeigu mes aptiktume, kad tikrai kažkur buvo draudžiamas susitarimas, tokiu atveju grėstų didelės sankcijos", –sakė J. Rasimas.