Tai, ką darbdavys per paskutinius vienerius darbo metus išleido darbuotojo mokymui, jo kvalifikacijai kelti, stažuotėms, darbuotojui gali tekti atlyginti, jei sutartis nutraukiama dėl darbuotojo kaltės arba darbuotojo pareiškimu be svarbios priežasties.
Gali būti viena iš sulygtų darbo sutarties sąlygų
Dėl išlaidų darbuotojo mokymui, jo kvalifikacijai kelti, stažuotėms kiekvienu atveju darbo sutarties šalys gali spręsti savo susitarimu: sulygti dėl to darbo sutartyje ar ne. Susitarus dėl to, darbuotojas įsipareigoja darbdaviui atlyginti paskutinių vienerių metų išlaidas darbuotojo profesiniam mokymui. Visos šalių sulygtos darbo sutarties sąlygos, jeigu norminiuose teisės aktuose nėra draudimo dėl jų susitarti, yra vienodai privalomos darbo sutarties šalims ir galioja tol, kol nėra pakeistos. Taigi, sudarius darbo sutartį ir ją patvirtinus šalių parašais, laikoma, kad darbuotojas sutinka su sulygtomis sąlygomis.
Kolektyvinėje sutartyje gali būti nustatyta ir kita išlaidų darbuotojo profesiniam mokymui kompensavimo tvarka bei terminai.
Kada darbdavys gali atgauti išlaidas darbuotojo mokymui?
Darbuotojas privalo atlyginti darbdavio turėtas išlaidas, susijusias su darbuotojo profesiniu tobulinimu, jei yra šios sąlygos:
- dėl to susitarta darbo sutartyje ir / arba nustatyta kolektyvinėje sutartyje ar darbdavio priimtuose lokaliniuose teisės aktuose, su kuriais darbdavys privalo pasirašytinai supažindinti asmenį, priimamą į darbą;
- darbdavys apmokėjo darbuotojo mokymą, kvalifikacijos kėlimą, stažuotes ir t. t. Darbdavys, siekdamas iš darbuotojo patirtų išlaidų atlyginimo, turėtų pateikti dokumentus, pagrindžiančius šių išlaidų sumas;
- darbo sutartis su darbuotoju nutraukiama darbuotojo pareiškimu be svarbios priežasties arba dėl darbuotojo kaltės.
Darbo patirties įgijimas atliekant darbą pagal sutartį ir dėl to sukauptos darbinės žinios negali būti vertinami kaip mokymas ar kvalifikacijos kėlimas.
Jei dėl atlygio už profesinį mokymą kils nesutarimų
Pabrėžtina, kad nesutarimai tarp darbuotojo ir darbdavio dėl darbo įstatymuose, kituose norminiuose teisės aktuose, darbo ar kolektyvinėje sutartyje nustatytų teisių ir pareigų įgyvendinimo (pvz., nesutariant dėl nutraukus darbo sutartį daromų išskaitų iš darbuotojo darbo užmokesčio už darbuotojo profesinį mokymą bei kvalifikacijos kėlimo mokymus) laikomi individualiu darbo ginču.
Atsižvelgiant į tai, darbuotojas, manantis, kad išskaita iš darbo užmokesčio buvo atlikta nepagrįstai, gindamas savo interesus ir siekdamas susigrąžinti išskaičiuotas sumas, turi teisę kreiptis į darbo ginčų komisiją prie atitinkamo Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus.